Logo
Wydrukuj tę stronę

Nowe kody kreskowe i technologie przyszłości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zastosowanie nowej symboliki GS1 DataBar, wdrażanie EPC i GDSN oraz strategia GS1 w zakresie "mobile commerce” to tematy, które dominowały w tym roku na Zgromadzeniu Ogólnym GS1 w Dubrowniku w Chorwacji. Zgromadzenie, w którym uczestniczyło ponad 230 uczestników z 89 krajów, to najważniejsze spotkanie dla międzynarodowego Stowarzyszenia GS1, zajmującego się rozwijaniem i wdrażaniem globalnych standardów oraz rozwiązań usprawniających efektywność i transparentność w łańcuchach dostaw. Nowe, omawiane standardy i technologie są adresowane do wszystkich użytkowników, zarówno małych, jak i dużych firm, bowiem tylko standaryzacja zapewni ich wdrożeniu szybką opłacalność. Jak podkreślił Danny Wegmann, ustępujący Chairman GS1, standaryzacja jest podstawą szybkiej implementacji, a tym samym obniżenia kosztów wdrożenia. Rola globalnych firm, jako liderów standaryzacji, jest tutaj ogromna i to one jak najszybciej powinny dołączyć do GS1, aby razem wypracowywać jednolite, wspólne, wielobranżowe podejście.

GDSN - sieć globalnej synchronizacji danych
GDSN to przykład nowego rozwiązania, które coraz lepiej toruje sobie drogę wśród firm na całym świecie. Obecnie sieć składa się z 23 certyfikowanych katalogów i funkcjonuje w 50 krajach, wszędzie wspierana przez krajowe organizacje GS1. Najdynamiczniej rozwija się w USA, Kanadzie i Australii, jednakże w ostatnim roku również i w Europie zanotowano ogromny postęp. Projekt Etoile 2007 udowodnił, że infrastruktura katalogowa jest dostępna na Starym Kontynencie i funkcjonuje prawidłowo. Uczestnicy projektu: Francja, Niemcy, Holandia, Hiszpania, Wielka Brytania i USA włączyły w międzynarodową sieć swoich detalistów, producentów i katalogi elektroniczne, intensyfikując znacząco wymianę danych między nimi. Jochen Rackebrand, Dyrektor Customer Supply Chain Development Europe z Kraft Foods przedstawił doświadczenia i politykę firmy w zakresie wdrażania synchronizacji danych podstawowych. Obecnie synchronizacja ta ma miejsce dla 50% wszystkich produktów Kraft i jest realizowana w 12 krajach na świecie. Na ukończeniu są pilotowe wdrożenia w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, a w następnej kolejności planuje się wdrożenie w Rosji. Doświadczenia z wdrożeń wskazują na ogromne znaczenie posiadania wysokiej jakości danych. W każdym kraju proces wdrożenia jest poprzedzony weryfikacją własnych danych i tylko takie działanie jest warunkiem sukcesu.

GS1 DataBar
Jedną z decyzji podjętych na Zgromadzeniu Ogólnym było przyjęcie strategii wdrażania GS1 DataBar do kodowania świeżych owoców i warzyw. Brak oznaczeń na tych produktach, spowodowany niemożnością zastosowania klasycznych kodów, powoduje częstokroć straty w sprzedaży spowodowane błędami przy kasie. Testy przeprowadzone w sieci Wal-Mart wskazały jednoznacznie na wzrost dokładności w rejestracji sprzedaży i spadek w zapasach. Wycinkowe wdrożenia pilotowe w tym zakresie były już przeprowadzone także w Australii, Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii i w RPA. Podjęto decyzję o rozpoczęciu wdrażania GS1DataBar już w roku 2010, z ambitnym celem wdrożenia go we wszystkich krajach do roku 2014.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2008.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 12 październik 2012 12:52
Ściągnij załącznik:
Więcej w tej kategorii: « Jak eliminować z polskiego rynku niepoprawne kody kreskowe Efektywne narzędzia usprawniające funkcjonowanie firm: Etykiety logistyczne i sposoby drukowania oznaczeń kodowych - cz. 1 »
powrót na górę