logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Nowy przewodnik wdrożeniowy GS1 dla producentów i dystrybutorów owoców i warzyw

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Artykuł dotyczy dokumentu opracowanego przez GS1 pt. “Traceability for Fresh Fruits and Vegetables” i dostępnego na stronie GS1 (www.gs1.org).


Traceability, często zwane identyfikowalnością, czyli zdolność śledzenia przepływu produktów i ładunków w łańcuchach i sieciach dostaw, wraz z rejestracją parametrów je identyfikujących i lokalizacji, w których ten przepływ miał miejsce, jest dla wielu branż obligatoryjne (na przykład branża żywnościowa). Dla innych z kolei (między innymi branży farmaceutycznej) staje się najistotniejszym elementem zapewniającym bezpieczeństwo zarówno całemu łańcuchowi dostaw, jak i finalnemu konsumentowi.

W poprzednich artykułach, zamieszczonych na łamach "Logistyki", autorstwa przedstawicieli Instytutu Logistyki i Magazynowania, opisywano między innymi szereg założeń i zasad związanych z wymogami traceability. Obecnie skupiono uwagę przede wszystkim na wyjaśnieniu najważniejszych kwestii związanych z rozwiązaniem jakie oferuje system GS1, dedykowanym szeroko pojętej branży żywnościowej, szczególnie zaś producentom i dystrybutorom owoców i warzyw. Rozwiązanie to jest szczegółowo scharakteryzowane w dokumencie, który pojawił się w sierpniu 2009 roku na ogólnie dostępnych stronach organizacji GS1: www.gs1.org
Dokument opracowany ostatnio przez GS1 nosi tytuł: "Traceability for Fresh Fruits and Vegetables. Implementation Guide” i, jak wcześniej wspomniano, jest dedykowanym dla branży żywnościowej przewodnikiem, jak umiejętnie wdrożyć standardy GS1 by móc realizować główne założenia traceability. Zacznijmy jednak od początku. Poniżej lista obejmująca zakres dokumentu:
  • przewodnik wdrożeniowy dla hodowców owoców i warzyw;
  • przewodnik wdrożeniowy dla firm zajmujących się pakowaniem i konfekcjonowaniem owoców i warzyw;
  • przewodnik wdrożeniowy dla dystrybutorów żywności;
  • przewodnik wdrożeniowy dla detalistów;
  • zasady stosowania standardów identyfikacyjnych GS1.

Każdy partner w łańcuchu dostaw owoców i warzyw powinien umiejętnie rozpoznawać poprzednika i następnika w kontekście przemieszczanych dóbr. Priorytetem w traceability jest ochrona konsumentów poprzez szybsze i bardziej dokładne określenie, gdzie znajduje się dany produkt (partia produktów). Ma to istotne znaczenie, jeśli produkt musi zostać wycofany z łańcucha dostaw.
System oparty o wymagania traceability i jednocześnie wykorzystujący identyfikatory zastosowań (IZ) systemu GS1, powinien powiązać numer GTIN z innymi informacjami o surowcu i produkcie, takimi jak: identyfikacja dostawcy, numer partii surowca, numer partii produktu, liczba sztuk jednostek handlowych w jednostkach logistycznych, data przydatności do spożycia, identyfikacja odbiorcy, numer zmiany produkcyjnej i inne numery/identyfikatory wynikające z prowadzonego procesu produkcyjnego. Dokument ten definiuje minimalne wymagania, jakie powinni spełniać uczestnicy owocowo - warzywnego łańcucha dostaw, by móc realizować proces traceability, przy zastosowaniu standardów GS1 i wykorzystaniu narzędzi wymiany danych. Opisany w nim proces nie jest zależny od technologii stosowanych przez poszczególnych aktorów łańcucha, gdyż najważniejszym aspektem jest stosowanie jednolitych standardów identyfikacyjnych. Intencją tego rozwiązania było stworzenie podstawowej struktury działania dla każdej organizacji, niezależnie od wielkości i kraju działania, która miałaby być rozwijana już w trakcie opracowywania szczegółowych przewodników wdrażania systemu traceability w firmie lub tworzenia dodatkowych wymagań. Przewodnik wyjaśnia na początku kwestie związane z traceability: czym jest, jakie są podstawowe wymagania i zasady, jak firma może zdefiniować swoją rolę w łańcuchu dostaw owoców i warzyw. W kolejnych rozdziałach dokumentu w przejrzysty sposób opisane są elementy procesu wdrażania systemu traceability opartego o standardy GS1 dla każdego z uczestników opisywanego łańcucha.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka” 5/2009.

 
Ostatnio zmieniany piątek, 02 marzec 2012 14:46

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

Cyberbezpieczeństwo w 2018 roku

W mijającym roku cyberataki spędzały szefom firm sen z powiek. Największe z nich były ukierunkowane...

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe rusza z budową w Białymstoku

Panattoni Europe startuje z budową pierwszego centrum logistycznego w Białymstoku. Nowa lokalizacja dewelopera - Panattoni...

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Pol-Aqua wybuduje fragment drogi ekspresowej S6

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wybrano firmę, która odpowiedzialna będzie za wykonanie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj