logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Upstream - obszar niewykorzystanych możliwości

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Upstream - obszar niewykorzystanych możliwości
Producenci dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych we współpracy ze swoimi kontrahentami wykorzystują najczęściej zróżnicowane, samodzielnie zdefiniowane i utworzone procesy, procedury i rozwiązania techniczne, mające wspierać obsługę zakupów oraz sprzedaży. Wykorzystują w tym celu różne metody wymiany informacji (na przykład e-mail, sieci typu extranet, EDI, różne oznaczenia identyfikacyjne, nośniki tych oznaczeń itp.), a także rozwiązania własne, ustalone osobno z każdym z kontrahentów (zazwyczaj specyficzne dla posiadanych systemów informatycznych). W ogólnym obrazie sceny biznesowej współpracy przedsiębiorstw oraz w skali każdego z nich, sytuację można opisać następująco:

  • podobne procesy biznesowe współpracujących przedsiębiorstw realizowane są często w odmienny, nieefektywny sposób, nie wynikający na przykład z chęci osiągnięcia przewagi konkurencyjnej
  • procesy wymiany i przetwarzania informacji w procesach współpracy realizowane są lokalnie, również w odmienny, niż u partnera, sposób
  • technologie wymiany informacji są zróżnicowane, najczęściej niekompatybilne z technologią partnera handlowego
  • wdrożone rozwiązania mają charakter lokalny, nie są rozwiązaniami zgodnymi ze standardami opracowanymi do tego celu
  • lokalnie wdrożone rozwiązania nie są skalowalne - nie można ich rozszerzyć na współpracę z innymi partnerami biznesowymi bez kosztownych uzgodnień i zmian w posiadanej infrastrukturze informatycznej.

Sytuacja taka jest szczególnie widoczna w obszarze współpracy pomiędzy producentami i ich dostawcami, określanym jako obszar typu upstream (w odróżnieniu od obszaru downstream - obejmującego współpracę producenta z jego odbiorcami).

Jak lepiej i taniej współpracować w zaopatrzeniu
Kilka lat temu (2003) grupa producentów dóbr konsumpcyjnych oraz ich dostawców postanowiła opracować wspólne zasady integracji łańcuchów dostaw między producentami i ich dostawcami, niewymagających inicjowania kosztownych i czasochłonnych projektów informatycznych osobno z każdym z partnerów. Grupa ta rozpoczęła opracowywanie modelu współpracy w obszarze upstream, oferującego zbiór uzgodnionych modeli (scenariuszy) przebiegu procesów biznesowych oraz przepływu informacji wspieranej przez elektroniczne komunikaty (wykorzystujących standardy GS1), umożliwiających utworzenie i utrzymanie integracji współpracujących przedsiębiorstw.
Organizacja GS1 znacząco wspiera implementację tych rozwiązań, zajmując się między innymi: powiązaniem standardów identyfikacyjnych GS1 z komunikacją elektroniczną, wspieraniem wdrożeń modelu upstream oraz rozwoju metod wdrażania komunikatów elektronicznych. Obecnie to rozwiązanie jest oferowane przedsiębiorstwom w wielu krajach, w których są obecne jej przedstawicielstwa (148 państw). Największy dorobek i efekty wdrożeń odnotowano w Australii, Danii, Francji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech oraz w USA.

Upstream - korzyści dla przedsiębiorstw
Na podstawie wyników wdrożeń w przedsiębiorstwach z grupy największych producentów dóbr konsumpcyjnych i ich dostawców, sygnalizowane przez te firmy korzyści wynikające z wdrożenia ustandaryzowanych rozwiązań są następujące:
1. Szybsza integracja z nowymi partnerami (dostawcami) - redukcja czasu o 75%
2. Obniżenie kosztów IT:

  • w fazie integracji: zmniejszone koszty wdrożenia i szkolenia personelu biznesowego oraz IT
  • w fazie eksploatacji: koszty współpracy obniżone dzięki eliminacji wielu niestandardowych procedur i interfejsów współpracy elektronicznej

3. Poszerzenie zakresu współpracy producentów z dostawcami: zwiększony wskaźnik zwrotu z inwestycji (ROI) dzięki zdolności do rozszerzania standardowej współpracy z wieloma nowymi partnerami biznesowymi.

GS1 Polska jako organizacja członkowska GS1 bierze udział w międzynarodowych pracach nad rozwojem modelu upstream, przede wszystkim jednak realizuje działania w ramach popularyzacji i implementacji tego rozwiązania w Polsce, zgodnie z wytycznymi oraz dobrymi praktykami wypracowanymi globalnie.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2009.

Ostatnio zmieniany piątek, 09 marzec 2012 09:30

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Kuehne + Nagel uruchamia nową platformę cyfrową do obsługi transportu…

Kuehne + Nagel uruchamia nową platformę cyfrową do obsługi transportu drogowego w regionie Azji i Pacyfiku

Kuehne + Nagel rozszerza swój pakiet usług online, uruchamiając platformę cyfrową wykorzystującą technologię sztucznej inteligencji....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj