logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Standardy GS1 w Grupie Raben

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Posiadająca 80-letnią tradycję w Europie, Grupa Raben rozpoczęła działalność na rynku polskim w 1991 roku. Reprezentowana jest przez spółki Raben oraz Fresh Logistics. Jako operator TSL oferuje pełen zakres usług logistycznych. Klientami Raben w Polsce są między innymi firmy z branży spożywczej, FMCG, przemysłowej, producenci środków chemicznych, towarów niebezpiecznych oraz sektora motoryzacyjnego. Sieć terminali oraz centrów dystrybucyjnych, o łącznej powierzchni ponad 250 000 m kw., daje zatrudnienie kilku tysiącom osób.

Standardy GS1 są niezbędne w realizacji celów, które stawia sobie Grupa Raben. Będąc aktywnym uczestnikiem organizacji, wdrażano kolejne standardy:
1. Etykieta logistyczna GS1. W latach 2002 - 2003 Grupa Raben wprowadziła automatyczną identyfikację danych w procesie przyjęcia do magazynów. Etykiety GS1, którymi producenci oznaczają jednostki transportowe, są skanowane podczas rozładunku. W powiązaniu z awizacją elektroniczną dostawy umożliwiło to skrócenie o połowę czasu przyjęcia oraz znaczną poprawę jakości danych. Dalszą optymalizację oraz poprawę jakości danych uzyskano wdrażając technologię RF w kolejnych operacjach magazynowych: podczas przesunięć magazynowych oraz w procesie pickingu. Operacje magazynowe potwierdzane są przez skanowanie etykiet GS1, co daje gwarancję identyfikowalności oraz możliwość rejestracji zmian w czasie rzeczywistym.
Kolejnym etapem dostosowania się do rosnących wymagań rynku było wdrożenie w Grupie Raben własnej etykiety logistycznej GS1. Po raz pierwszy zastosowano ją w 2005 roku. Obecnie firma znakuje własnymi etykietami i kodami SSCC wszystkie jednostki kompletowane w magazynach. Każdego dnia w kilku lokalizacjach w Polsce drukowanych jest około 7 000 etykiet GS1. Dzięki temu, że od początku ściśle stosowano się do wymogów standardu, dziś w Grupie Raben funkcjonuje jeden wspólny szablon etykiety GS1. W kolejnych etapach łańcucha dostaw jest ona skanowana w magazynach własnych, w sieci transportowej, w sieci transportowej innych przewoźników współpracujących z Grupą Raben oraz w magazynach finalnych odbiorców.

2. Traceability bazujące na rozwiązaniach GS1. Podstawę do stworzenia efektywnego systemu traceability w Grupie Raben stanowi rejestrowanie unikalnych i globalnych identyfikatorów GS1: SSCC oraz GTIN. Również wykorzystanie Identyfikatorów Zastosowań (IZ) umożliwia automatyczną rejestrację w WMS danych transakcyjnych, takich jak numer partii produkcyjnej czy data ważności. System traceability wspierany bardzo mocno jest przez identyfikację poprzez numery SSCC podczas wszystkich operacji magazynowych oraz stosowanie unikalnych lokalizacji dla każdej z jednostek w magazynie. Rezultatem połączenia standardów GS1, możliwości WMS i technologii RF jest stabilny i efektywny system traceability, który gwarantuje natychmiastowe reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

3. Standardy komunikacyjne GS1. Integracja systemów WMS operatora TSL z systemami Klientów jest niezwykle istotną kwestią każdego z kontraktów dotyczącego obsługi logistycznej. Ścisła wymiana danych, do której Grupa Raben zachęca swoich Klientów, przynosi wymierne korzyści obydwu stronom. Automatyzacja wprowadzania danych redukuje manualną pracę i poprawia jakość danych. Zaawansowany system wymiany danych oraz technologia RF, stosowana we wszystkich operacjach magazynowych i przeładunkowych, a także statusy transportowe wprowadzane on-line, zapewniają Klientom obraz procesów w łańcuchu dostaw w czasie rzeczywistym. Przykładem jest czas dostępności towarów na stanie magazynu. Dzięki skanowaniu etykiet GS1 oraz zastosowaniu komunikacji EDI czas, który upływa między fizycznym rozładunkiem towaru, a jego dostępnością do sprzedaży, jest skrócony do minimum.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 4/2011.

Ostatnio zmieniany piątek, 04 maj 2012 09:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj