logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Poczta Polska wprowadza SSCC celem usprawnienia procesów nadawania i doręczania przesyłek poleconych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Poczta Polska to przedsiębiorstwo z ponad 450-letnią tradycją, będąca jedną z najstarszych instytucji w Polsce. Posiada około 8400 placówek pocztowych i jest jednym z największych operatorów pocztowych na rynku, nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej.

Przedsiębiorstwo jest także jedną z największych organizacji w Polsce pod względem liczby zatrudnionych osób (ponad 95 000 pracowników). Jako narodowy operator Poczta Polska jest dostawcą powszechnych usług pocztowych świadczonych na terenie całego kraju. Wśród szerokiego wachlarza oferowanych usług znajdują się te związane z marketingiem bezpośrednim, usługami kurierskimi, bankowymi, ubezpieczeniowymi i finansowymi, a także te związane ze sprzedażą towarów oraz logistyką gotówki i ochroną paczek. Poczta Polska obsługuje rocznie kilka miliardów różnego rodzaju przesyłek pocztowych, w tym około 400 milionów stanowią przesyłki rejestrowane.

Początek współpracy. Współpraca pomiędzy GS1 Polska a Pocztą Polską rozpoczęła się w 2000 roku. Po roku opracowywania specyfikacji pod wymagania sektora pocztowego, została wydana oficjalna decyzja Zarządu Poczty Polskiej o rozpoczęciu stosowania numerów SSCC do identyfikacji przesyłek poleconych. Aby móc w pełni sprostać wymaganiom sektora pocztowego, w którym istnieje potrzeba identyfikowania szerokiego wachlarza usług, przyjęto strukturę i format danych pokazane na rysunku 1. W pierwszych latach projektu implementacji standardów GS1 przez Pocztę Polską, numer SSCC przedstawiany w symbolice kodu GS1-128 (nazywany przez Pocztę Polską Etykietą R), był stosowany do identyfikacji przesyłek poleconych (rysunek 2). W kolejnych latach rozpoczęto jego stosowanie na coraz większej grupie usług oferowanych przez Pocztę Polską, między innymi: opakowań zbiorczych, przesyłek biznesowych, paczek pocztowych, przesyłek pobraniowych, przesyłek listowych z zadeklarowaną wartością.

W 2005 roku wszystkie wymienione w rysunku 1 przesyłki były identyfikowane przy użyciu numeru SSCC.
Celem usprawnienia procesów nadawania i doręczania przesyłek poleconych na terenie całego kraju, z początkiem 2012 roku wprowadzono nowe zasady odnoszące się do oznaczania przesyłek poleconych w oparciu o nową etykietę R (rysunek 3). Nowa etykieta R posiada 3 nalepki cząstkowe z kodem kreskowym w symbolice GS1-128, na której znajduje się IZ, to jest numer SSCC:
1. nalepka zielona - umieszczana na potwierdzeniu nadania przesyłki poleconej,
2. nalepka żółta - przeznaczona jest dla listonoszy w fazie doręczania przesyłki do odbiorcy,
3. nalepka niebieska - przeznaczona jest do wykorzystania na "potwierdzenie odbioru" ("receipt confirmation") - jeżeli klient zdecyduje się na skorzystanie z tej usługi komplementarnej.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 2/2012.

Sprawdź ofertę rozwiązań i usług ILiM wspierających wdrażanie globalnych standardów GS1.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 luty 2013 14:22
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj