logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Walka z podróbkami - czy jest skuteczne rozwiązanie? Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Liczba sprzedawanych podróbek wciąż rośnie, pomimo rozwoju technologii zabezpieczeń. Producenci i właściciele uznanych marek, którzy najwięcej tracą na tym procederze, nie mają na tyle skutecznych narzędzi i rozwiązań, by móc wpłynąć na wyhamowanie procederu.

Podrobione kosmetyki, odzież, a nawet leki
Problem dotyczy wielu branż, wśród których należy wymienić m.in.: farmację, produkcję kosmetyków, odzieży i elektroniki, ale również przemysł spożywczy. Najgroźniejszym negatywnym skutkiem jest zagrożenie zdrowia i życia konsumenta przez wprowadzanie na rynek produktów, szczególnie dotyczy to leków, kosmetyków czy produktów spożywczych. Obecnie tworzone są coraz bardziej nowoczesne rozwiązania w zakresie ochrony produktów przed podrabianiem, które łączą fizyczne zabezpieczenia produktu z dostępem do informacji o nim w Internecie.

Aż 30% alkoholu na świecie to podróbki
Dynamiczny rozwój gospodarczy oraz wzrost poziomu życia powodują zwiększające się zainteresowanie markowymi produktami. Fałszerze wykorzystują ten trend, upatrując w nim możliwość generowania dużych przychodów. Handel podróbkami, jak podaje Puls Biznesu, przynosi 423 mld euro zysku ich producentom, natomiast w samej Europie państwa członkowskie tracą ok. 14,5 mld euro rocznie, ze względu na pomniejszone wpływy z podatków. Do głównych grup produktowych o największej tendencji wzrostowej w zakresie liczby podrabianych produktów należą leki, kosmetyki oraz alkohole, a szczególnie wina. Raport z 2012 r. sporządzony przez International Center for Alcohol Policies podaje, że aż 30% konsumowanego alkoholu na świecie jest fałszowane. Spirits Europe podaje z kolei, że w tym samym roku aż 25% europejskiego alkoholu sprzedawanego w Chinach to podróbki. Przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić co najmniej kilka. Jednym z głównych czynników ułatwiających ten proceder jest postępująca globalizacja rynków i w efekcie ograniczenie dostępności informacji pozwalających na skuteczną identyfikację produktów podrobionych oraz prześledzenie ich łańcuchów dostaw. Innym, dość istotnym czynnikiem jest ograniczona dostępność do informacji o aktualnie stosowanych metodach znakowania produktów oraz stosunkowo wysokie koszty stosowania takich zabezpieczeń. Najważniejszym problemem jest jednak brak bezpośredniej kooperacji pomiędzy producentami, którzy samodzielnie nie są w stanie stworzyć skutecznych i rozpoznawalnych przez konsumentów metod zabezpieczania wyrobów.

Normy ISO i autentykacja
Sposobem zabezpieczenie rynku przed podróbkami jest autentykacja. To proces polegający na identyfikacji, a następnie weryfikacji tożsamości produktu. Uwierzytelnianie i autoryzacja to hasła pokrewne, jednak odnoszące się ściśle do kwestii związanych z kryptografią – normą ISO/IEC CD 9798-1. Sam proces weryfikacji autentyczności produktów z zasady obejmuje szereg czynności – od oceny wiarygodności dostawcy przez np. prostą weryfikację wizualną cech produktu (jakości opakowania, etykiet, oznakowania itp.) aż po weryfikację dodatkowych elementów zabezpieczających (np.: hologramów itp.). Jednak w celu osiągnięcia jak najlepszego rezultatu w kontekście ochrony przed podrabianiem należy wziąć pod uwagę nie tylko kwestie fizycznego zabezpieczenia, ale także potencjalnie najlepszą metodę dzielenia się danymi z partnerami handlowymi i konsumentem. Stąd od kilku lat pojawiają się na rynku rozwiązania opierające się w dużej mierze na identyfikowalności produktu, a nie tylko na jego zabezpieczeniach fizycznych. Takie rozwiązanie charakteryzuje się niskimi kosztami wdrożenia, łatwością weryfikacji oraz stosunkowo wysokim poziomem bezpieczeństwa.

Jedno rozwiązanie i globalny standard. Prace nad nim już trwają
Właśnie taką drogą podąża globalna organizacja GS1, która tworzy i zarządza standardami identyfikacji i komunikacji wykorzystywanymi powszechnie w łańcuchach dostaw. Istnieje szereg rozwiązań krajowych wspierających autentykację produktową, opracowanych i wdrażanych przez lokalne organizacje GS1, m.in. we Francji, we Włoszech, Hong Kongu czy Nowej Zelandii. W 2017 r. w GS1 powstała grupa robocza, której zadaniem jest wypracowanie rozwiązania w zakresie autentykacji dla produktów alkoholowych i win, opartego o wykorzystanie standardów GS1. Oprócz wykorzystania tzw. kluczy identyfikacyjnych GS1, w którym podstawowym jest GTIN (z ang. Global Trade Item Number) – globalny numer jednostki handlowej w docelowym rozwiązaniu brane są pod uwagę takie standardy jak:

  •     GDSN – (z ang. Global Data Synchronization Network) Sieć Globalnej Synchronizacji Danych (GDSN), czyli siatka kompatybilnych katalogów elektronicznych, umożliwiających bezpieczną i nieprzerwaną synchronizację danych, dzięki której wszyscy partnerzy handlowi posiadają w swoich systemach spójne dane o konkretnej jednostce w tym samym czasie;
  •     EPCIS – (z ang. Electronic Product Code Information Services) czyli zbiór standardów, który umożliwia budowę serwisu informacyjnego w Internecie zapewniającego udostępnianie informacji o zdarzeniach dotyczących ruchu towarów i ładunków, ich zgrupowań, ilości i dat. EPCIS stanowi most łączący świat fizycznych zdarzeń z systemami informacji gospodarczej.

Dopiero poprzez ich połączenie w jedno działające rozwiązanie autentykacyjne możliwa będzie skuteczna walka z nielegalnym wprowadzaniem do obrotu podróbek i ochrona konsumentów przed ich nieprzewidzianym działaniem.

Rys. 1. Autentykacja produktowa w oparciu o kod 2D - rozwiązanie francuskie. Źródło: opracowanie na podstawie materiałów z GS1 Francja

 Rys. 1. Autentykacja produktowa w oparciu o kod 2D - rozwiązanie francuskie. Źródło: opracowanie na podstawie materiałów z GS1 Francja

Chcemy bezpiecznych i oryginalnych produktów
Obecnie konsument oczekuje od producenta dostarczenia bezpiecznego i oryginalnego produktu, a także zapewnienia wiarygodnej informacji o kupowanym produkcie. Standardy GS1 pomagają zredukować liczbę podrabianych wyrobów w łańcuchu dostaw dzięki monitorowaniu ich przepływu, a także śledzeniu historii drogi od zakładu produkcyjnego do klienta końcowego. Ułatwia to weryfikację autentyczności produktu, a tym samym zapewnia satysfakcję konsumenta.

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami:
Grzegorz Sokołowski
Ekspert ds. traceability GS1
61 850 49 78
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Ostatnio zmieniany czwartek, 10 sierpień 2017 09:24

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Oczekiwanie na "logistycznego Oskara" 2020 rozpoczęte

Oczekiwanie na "logistycznego Oskara" 2020 rozpoczęte

13 czerwca br. rozpoczął się nabór innowacyjnych rozwiązań pretendujących do nagrody IFOY 2020 (International Intralogistics...

IKEA w Polsce bardziej dostępna dla klientów

IKEA w Polsce bardziej dostępna dla klientów

Parcel Unit w Siechnicach pod Wrocławiem to nowa jednostka logistyczna IKEA, która zapewni realizację małych...

Duet DAF i Contargo - ważny krok w kierunku…

Duet DAF i Contargo -  ważny krok w kierunku elektromobilności

Holenderski producent samochodów ciężarowych DAF i niemiecki operator transportu intermodalnego Contargo zostały uhonorowane nagrodą "Green...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj