Currently the number of 4PL providers is increasing on the market for logistics service operators. This seems to be a natural consequence of processes associated with the progressive trend to reduce costs. Consequently, large entities, managing their logistics chains, also decide to outsource operations related to the integration of these chains, passing their expertise in this field to outside 4PL logistics providers. In Europe, a turning point of this process was the last decade of the last century, and the automobile industry was the industry in which these phenomena were initiated. Stronger companies tend to switch sources of supply to Asia, Africa and South America emerged in those years. The construction of logistics chains became extended and more complex as a result of supply sources relocation. In these transformed and extended chains there was a need for deeper integration of both the physical flow and the regulator.
Utrzymywanie zapasu (w tym jego części zabezpieczającej) wciąż stanowi w wielu przypadkach główny czynnik gwarantujący wymagany poziomo dostępności dóbr. Istnieje szereg systemów uzupełniania zapasu w takich warunkach, przy czym stanowią one najczęściej rozwinięcie dwóch podstawowych: systemu opartego na punkcie ponownego zamówienia oraz opartego na przeglądzie okresowym. Artykuł odnosi się do systemu BS (min-max), w którym zamówienie składane jest po osiągnięciu przez dostępny zapas poziomu B (poziomu informacyjnego, punktu ponownego zamówienia), w wielkości stanowiącej uzupełnienie do poziomu S. System ten jest bardzo często stosowany w praktyce gospodarczej. Prowadzone badania wskazują na konieczność uwzględniania specyficznych zjawisk towarzyszących odnawianiu zapasu w tym systemie. Wynika to m. in. z tego, że rzeczywisty poziom dostępnego zapasu w chwili rozpoczęcia cyklu uzupełnienia może być znacząco niższy od poziomu B, co skutkuje niższymi od oczekiwanych poziomami obsługi (dostępności zapasu). Otwiera to pole do prowadzenia optymalizacji obu parametrów sterujących odnawianiem zapasu w tym systemie. Artykuł przedstawia próbę takiej optymalizacji w oparciu o kryteria kosztowe, uwzględniające koszty uzupełniania, jak i utrzymania zapasu części cyklicznej oraz zabezpieczającej. W modelu optymalizacyjnym wykorzystano opracowany wcześniej model matematyczny, pozwalający na wyznaczanie poziomu informacyjnego w systemie BS uwzględniający różnicę D pomiędzy wyznaczonym poziomem B, a rzeczywistym poziomem zapasu w chwili rozpoczęcia cyklu uzupełnienia. Wyniki oparte na modelu zostały zweryfikowane drogą symulacji, przy wykorzystaniu dedykowanego narzędzia (symulator w arkuszu kalkulacyjnym EXCEL).
Artykuł traktuje o wdrożeniu rozwiązania opartego o etykietę logistyczną GS1 i elektroniczną wymianę danych (EDI) w Leroy Merlin. Oprócz opisu projektu, cykl artykułów przedstawia wyniki badań dotyczących efektywności procesów po wdrożeniu rozwiązania uwzględniającego standardy GS1.
Najważniejszymi wyzwaniami, na które napotykają obecnie firmy dbające o zapewnienie wysokiego stopnia konkurencyjności, są niewątpliwie: obniżanie kosztów, zwiększanie rentowności oraz optymalizacja procesów. Skutecznym narzędziem do odpowiedzi na te wyzwania jest elektronizacja obiegu dokumentów, na przykład poprzez realizację projektu Order-to-Cash (02C). Jest to propozycja wykorzystania szeregu standardów GS1 w celu usprawnienia procesów logistycznych zachodzących w łańcuchach dostaw - od zamówienia do zapłaty - przy wyeliminowaniu tradycyjnych dokumentów papierowych.
Podręcznik "Organizacja i monitorowanie procesów dystrybucji" został opracowany zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej dla zawodu technik logistyk. Zawiera systematyczną prezentację powiązanych tematyczne efektów nauczania, opisanych w trzeciej części kwalifikacji A.30 „Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania”.
Magazyn jest nieodzownym elementem systemu logistycznego. Bez prawidłowego funkcjonowania magazynów trudno sobie wyobrazić sprawny przepływ towarów w łańcuchach dostaw na drodze od producentów do ostatecznych odbiorców. Takie podejście wymaga stosowania odpowiedniej technologii oraz sprawnej organizacji i monitorowania procesów magazynowania.
Książka została opracowana zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej dla zawodu technik logistyk i zawiera systematyczną prezentację powiązanych tematyczne efektów nauczania, opisanych w części kwalifikacji A.30 „Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania”.
W podręczniku Czytelnik znajdzie m.in.:
- ponad 70 przykładów ilustrujących opisywane zagadnienia teoretyczne,
- aż 180 pytań testowych sprawdzających umiejętności i wiedzę,
- słowniczek ważniejszych terminów w językach angielskim i niemieckim.
Książka została opracowany zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej dla zawodu technik logistyk i zawiera systematyczną prezentację powiązanych tematyczne efektów nauczania, opisanych w pierwszej części kwalifikacji A.30 „Organizacja i monitorowanie przepływu zasobów i informacji w procesach produkcji, dystrybucji i magazynowania”. Po opanowaniu materiału zawartego w podręczniku przyszły technik logistyk będzie potrafił m.in.:
- rozróżniać systemy produkcyjne,
- opisać proces planowania przepływów produkcyjnych,
- dobrać środki transportu wewnętrznego do wykonania przepływu produkcyjnego,
- sporządzać dokumenty dotyczące przepływów produkcyjnych.
Podręcznik zawiera wiele przykładów z praktyki, dzięki którym uczniowie znajdą odpowiedź na przykładowe pytania:
- jak przebiega planowanie zakupów i dostaw w procesie zaopatrzenia materiałowego,
- jakie są procedury zakupowe i jak wygląda proces kwalifikacji dostawców,
- czym charakteryzują się poszczególne typy produkcji,
- jakie są podstawowe programy komputerowe do sporządzania dokumentacji przepływów produkcyjnych
Publikacja jest zapisem rozmowy na temat projektu KASSETS.
Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.