A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

ESSENCE - Easy eServices to Shape and Empower SME Networks in Central Europe

Wykonawca projektu:

Koordynator: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego (Polska)
Partnerzy: Instytut Logistyki i Magazynowania (Wielkopolska, Polska), Prowincja Bolonia (Emilia-Romania, Włochy), Fundacja Instytutu Transportu i Logistyki (ITL) (Emilia-Romania, Włochy), S.A.T.A. srl (Emilia-Romania, Włochy), Aufbauwerk Region Leipzig GmbH (Lipsk-Halle, Niemcy), Uniwersytet w Lipsku (Leipzig-Halle, Niemcy), AREA m Styria GmbH (Styria, Austria), Agencja Rozwoju SINERGIJA (Region Pomurje, Słowenia), ICEG Badania i Polityka Public Benefit Nonprofit Plc (Kőzep-Magyarorszag, Węgry).

Zasięg terytorialny: międzynarodowy
Źródło finansowania: Program dla Europy Środkowej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wartość projektu: 1 624 523 EUR
Czas realizacji projektu: 2012, 2013, 2014
Główny cel projektu:

Zwiększenie dostępu przedsiębiorstw Europy Środkowej do pakietu e-usług oraz bazy wiedzy przydatnych przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Proponowane rozwiązania mają za zadanie wspomóc w rozwijaniu i obsłudze sieci zaopatrzenia oraz optymalizacji transportu. Ponadto powinny przyczynić się do obniżenia kosztów oraz poprawy wydajności, zarówno wewnętrznej, jak i względem partnerów handlowych.

Opis:

ESSENCE - Proste eUsługi dla wzmocnienia sieci MŚP w Europie Środkowej to projekt, który koncentruje się przede wszystkim na małych i średnich przedsiębiorstwach tworzących sieć współpracujących dostawców i podwykonawców w sektorze produkcyjnym. Obecnie większość małych i średnich przedsiębiorstw w Europie Środkowej działa w ramach własnych sieci będąc jednocześnie dostawcami lub podwykonawcami dużych klientów. Przedsiębiorstwa te stanowią trzon gospodarki Europy Środkowej. Ich atutami są zdolności do realizacji i eksportu wysokiej jakości produktów oraz wewnętrzna elastyczność w zakresie dostosowywania się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Ich słabe punkty to ograniczone możliwości inwestycyjne oraz operacyjne trudności wynikające z ograniczonego dostępu do wiedzy i odpowiednich rozwiązań teleinformatycznych.
    Podstawowe działania w ramach projektu obejmują m.in. opracowanie wspólnej strategii kształtowania i wzmocnienia sieci MŚP, stworzenie transnarodowych eUsług dla sieci MŚP, przeprowadzenie pilotaży wdrożenia eUsług oraz opracowanie wytycznych odnośnie wspólnego zarządzania eUsługami po zakończeniu realizacji projektu.
  
Przewidywane korzyści:
- podniesienie efektywności działań przedsiębiorstw i ich partnerów sieciowych na globalnym e-rynku,
- wzmocnienie wewnętrznej spójności poprzez ujednolicenie modeli współpracy,
- otwarcie dla MŚP szerszego rynku przy jednoczesnym zachowaniu ich indywidualności i kultury,
- wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, przy jednoczesnej ochronie wcześniejszych inwestycji w MŚP w zakresie ICT,
- wymiana najlepszych praktyk w skali Europy Środkowej w celu zwiększenia opłacalności produkcji i transakcji handlowych,
- zwiększenie świadomości przedsiębiorstw na temat wpływu ICT na wydajność sieci,
- stworzenie skutecznego kanału dystrybucji dla przyszłego świadczenia wiedzy i usług ICT,
- ustanowienie zalążka dla wspólnej w skali UE sieci przedsiębiorstw, skupiającej mniejsze sieci.

Projekt wpisuje się w założenia Strategii Lizbońskiej, przyczyniając się do rozwoju wiedzy zarówno na skalę lokalną, jak i na poziomie europejskim, poprzez realizację wielojęzycznej bazy wiedzy i ukierunkowanie współpracy na kooperację. Z kolei w odniesieniu do Strategii Goeteborskiej, projekt ma pomóc w racjonalizacji łańcuchów dostaw oraz  mobilności osób i towarów, a tym samym doprowadzić do zmniejszenia natężenia ruchu  i zużycia energii.
  Projekt ESSENCE realizowany jest od lipca 2012 do grudnia 2014 roku.

Słowa kluczowe: e-usługi, transport, zaopatrzenie, optymalizacja, koszty, przedsiębiorstwa, usługi elektroniczne, elektroniczna gospodarka, projekty europejskie, łańcuchy dostaw
Located in: Projekt EU
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.