logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zwolnienie kierowcy, który utracił prawo jazdy

Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Stan faktyczny: Przedsiębiorstwo zajmujące się transportem na terenie Unii Europejskiej zatrudnia 10 kierowców. Jeden z zatrudnionych mężczyzn podczas swojego prywatnego wyjazdu (w czasie urlopu wypoczynkowego) stracił prawo jazdy. Powodem utraty dokumentu było przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 80 km/h. Pracownik, który utracił prawo jazdy zatrudniony był w przedsiębiorstwie 10 lat na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Czy w opisanej sytuacji można zwolnić pracownika? Czy dla sprawy ma znaczenie, że kierowca utracił prawo jazdy kierując samochodem prywatnym?


Odpowiedź eksperta: Aktem prawnym, który reguluje kwestie rozwiązywania umowy o pracę z pracownikiem jest ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. Ustawa daje różne możliwości rozwiązania umowy o pracę. Przykładowo pracodawca i pracownik mogą rozwiązać łączącą ich umowę w wyniku wspólnej zgody lub poprzez wypowiedzenie umowy przez pracownik lub pracodawcę.

W analizowanej sprawie mamy jednak do czynienia z sytuacją szczególną: w wyniku przekroczenia dozwolonej prędkości kierowcy zostało odebrane prawo jazdy. Tym samym stracił on podstawowy dokument, dzięki któremu mógł wykonywać pracę kierowcy ciężarówki. Kodeks pracy w sposób szczególny reguluje opisaną sytuację. Zgodnie z treścią art. 52 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku. Na podstawie przywołanego przepisu, kierowca który utracił prawo jazdy może zostać zwolniony przez pracodawcę bez stosowania okresu wypowiedzenia.

Ustawa wprowadza jednak pewne ograniczenia. Po pierwsze rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Przykładowo: jeżeli pracodawca dowiedział się o przewinieniu pracownika 3 stycznia 2016 r. to może go zwolnić w trybie art. 52 Kodeksu pracy maksymalnie do 4 lutego 2016 r. Po drugie pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. W analizowanej sprawie nie ma znaczenia, że kierowca popełnił przewinienie kierując prywatnym samochodem. 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 marzec 2016 11:57
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj