logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Czy przewoźnik sam wybiera trasę przewozu przesyłki?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pewna firma transportowa od lat kursuje pomiędzy Śląskiem a Gdynią po ustalonej najszybszej trasie przejazdu, unikając jednocześnie dróg o niskiej jakości, które mogłyby spowodować zniszczenie samochodów. Jeden z klientów firmy zażyczył sobie, aby kierowcy jeździli innymi trasami, ustalonymi przez klienta. Czy klient ma do tego prawo?


Odpowiedź eksperta: Problem trasy którą przewożona jest przesyłka został uregulowany w przepisach ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe. W dokumencie tym (art. 46 ust. 1 ) wskazano, że drogę przewozu przesyłki ustala przewoźnik, uwzględniając w miarę możliwości żądania nadawcy. Mimo, że cytowany przepis jest bardzo ogólny, to należy go rozumieć w ten sposób, że przewoźnik powinien spełnić żądanie przewiezienia towaru drogą wybraną przez nadawcę, jeżeli istnieją ku temu odpowiednie możliwości wykonania danego przewozu. O niemożliwości przewiezienia przesyłki drogą wskazaną przez nadawcę można mówić wtedy, gdy przykładowo po drodze tej nie może poruszać się środek transportowy wykorzystywany do przewozu i przesyłki, korzystanie z drogi wymagałoby poniesienia ekonomicznie nieuzasadnionego nakładu lub też spowodowałoby nadmierne wydłużenie czasu przewozu.
    Odnosząc wskazane regulacje do sytuacji opisanej w pytaniu trzeba stwierdzić, że klient ma prawo wyboru trasy. Trzeba dokładnie jednak sprawdzić czy przewóz wybraną przez klienta trasą jest w ogóle możliwy. Przykładowo - jeśli klient wyznaczy tak trasę, że będzie ona prowadziła przez most, przez który będą mogły przejeżdżać tylko samochody do 3,5 tony a przesyłka dostarczana jest samochodem o większej masie, to przewoźnik powinien odmówić przejazdu taką trasą. Za każdym razem jeśli trasa przewozu ustalana jest przez nadawcę na przewoźniku ciąży obowiązek dokładnego sprawdzenia takiej trasy. Ewentualne niedopatrzenia w tym zakresie mogą okazać się niekorzystne dla przewoźnika.
    Przewoźnik, który ustala z nadawcą trasę powinien mieć na uwadze swoje słuszne interesy. Ostatecznie w dyskusjach z nadawcą przewoźnik powinien swoje stanowisko argumentować ekonomicznie nieuzasadnionymi nakładami finansowymi lub niepotrzebnym wydłużeniem czasu przewozu.


Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 maj 2016 13:08
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj