logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Zwolnienie z egzaminu na uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jednym z warunków do wykonywania działalności opartej na transporcie osób jest uzyskanie certyfikatu kompetencji zawodowych. Czy osoba, która z wykształcenia jest logistykiem i zakres tematyczny materiału wymaganego do uzyskania certyfikatu "przerobiła" podczas studiów magisterskich, może być zwolniona z części lub całości egzaminu dot. uzyskania certyfikatu kompetencji zawodowych?

Odpowiedź eksperta: Certyfikat kompetencji zawodowych jest dokumentem, który jest niezbędny podczas rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie międzynarodowego jak i krajowego transportu drogowego osób i rzeczy. Zgodnie z prawem wymaga się, aby licencję do wykonywania takich działań posiadała przynajmniej jedna z osób zarządzających przedsiębiorstwem lub posiadała ją sama osoba zarządzająca w przedsiębiorstwie.

Sam egzamin składa się z dwóch części:
a) pisemnego testu zawierającego zbiór pytań i odpowiedzi wielokrotnego wyboru;
b) oraz pisemnego zadania egzaminacyjnego.

Zgodnie z art. 38a ustawy z dnia 6 czerwca 2001 r. o transporcie drogowym osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, których program obejmuje cały zakres zagadnień, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009 , zwolnione są ze wspomnianego wyżej egzaminu pisemnego.
Zwolnienie, choć tylko częściowe, mogą również uzyskać osoby legitymujące się dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich lub świadectwem ukończenia studiów podyplomowych, których program w zakresie dziedzin objętych programem studiów obejmuje część zagadnień, o których mowa w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1071/2009.

Zaleca się zatem porównanie, w jakim zakresie pokrywają się obszary poruszane na egzaminie z tymi, które już zostały przerobione podczas studiów. W sytuacji, gdy zakres ten pokrywa się w całości - można wnosić o pełne zwolnienie z egzaminu; natomiast, gdy pokrywa się tylko w części - można uzyskać częściowe zwolnienie z omawianego egzaminu.
 

  • Stan prawny publikacji (data): 2016-06-20
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 czerwiec 2016 08:21
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj