logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kto dokonuje rejestracji transportu w systemie EKAER?

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Firma niemiecka złożyła zamówienie na okna w polskiej firmie produkcyjnej. Zgodnie z treścią zamówienia producent okien jest zobowiązany do zorganizowania transportu i dostarczenia zamówionego towaru do klienta na Węgrzech, któremu klient niemiecki odsprzedał okna. W związku z powyższym, kto powinien dokonać rejestracji numeru EKAER  i jak powinien to zrobić?

Odpowiedź eksperta: EKAER to inaczej Elektroniczny System Kontroli Drogowego Przewozu Towarowego, który został wprowadzony do porządku prawnego na Węgrzech Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Narodowej nr 5/2015 (II. 27) w sprawie Elektronicznego Systemu Kontroli Handlu Dróg Publicznych. Ma on na celu monitorowanie przepływów towarów i ładunków, jadących z Węgier lub na Węgry. Obowiązek uzyskania numeru EKAER dla każdego ładunku  importowanego, eksportowanego, czy nabytego / wywiezionego w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

Jeśli chodzi o obowiązek rejestracji w systemie, to w zależności, w jakim kierunku dokonywany jest transport, powinien go dokonać:

•    odbiorca, czyli podmiot zamawiający z siedzibą na Węgrzech w przypadku importu,
•    nadawca, czyli podmiot wysyłający z siedzibą na Węgrzech w przypadku eksportu,
•    odbiorca towaru (nie ostatecznego) - w przypadku przewozów krajowych.

Przewoźnik czy spedytor mogą dokonać zgłoszenia w systemie EKAER wyłącznie w sytuacji, gdy powyższe podmioty udzieliły mu pełnomocnictwa do korzystania z systemu. Posiadanie takiego numeru przez przewoźnika pozwala uniknąć wielu problemów przy przekraczaniu granicy, jak i ewentualnych kosztów wynikających z zatrzymania pojazdu do wyjaśnienia sprawy.

W celu uzyskania numeru EKAER podmiot powinien zalogować się do systemu za pomocą swojego loginu. W sytuacji, gdy nie posiada loginu – powinien dokonać rejestracji za pośrednictwem strony https://www.ekaer.nav.gov.hu/. Po zalogowaniu podmiot chcący zgłosić transport zobowiązany jest do podania następujących informacji:

•    dane oraz numer VAT UE wysyłającego,
•    adres przyjęcia towaru przez przewoźnika,
•    dane oraz numer VAT UE odbiorcy,
•    adres miejsca dostawy towarów,
•    w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów uznanych za wysokiego ryzyka – dane i numer VAT UE adresata towarów, jeśli to nie odbiorca przejmuje towar od przewoźnika,
•    w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów – nr telefonu i adres e-mail osoby odpowiedzialnej za raportowanie daty przywozu towarów,
•    w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – nr telefonu i adres e-mail osoby upoważnionej za raportowanie daty wysyłki towarów,
•    opis załadunku, kod towaru oraz jego waga brutto/netto,
•    powód przewozu towarów, np. zakup towarów, wysyłka wewnątrzwspólnotowa, przewóz towarów własnych itd.,
•    nr rejestracyjny środka transportu,
•    data przybycia do miejsca przeznaczenia w przypadku wewnątrzwspólnotowych zakupów towarów i pierwszego, podlegającego opodatkowaniu zakupu realizowanego przez klientów nie będących ich ostatecznymi konsumentami,
•    data przejęcia towaru przez przewoźnika w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Uzyskany w drodze rejestracji numer EKAER jest ważny w ciągu 15 dni i właśnie w tym okresie zarejestrowany transport powinien się odbyć. Takie dane jak np. numer rejestracyjny pojazdu mogą być aktualizowane podczas wskazanego terminu. W przypadku ewentualnej kontroli przez państwowy organ podatkowo-celny ważnym jest, aby nr EKAER zawierał rzeczywiste i najbardziej aktualne informacje.


  • Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Gospodarki Narodowej nr 5/2015 (II. 27) w sprawie Elektronicznego Systemu Kontroli Handlu Dróg Publicznych

  • Stan prawny publikacji (data): 2016-09-12
Ostatnio zmieniany wtorek, 18 październik 2016 10:03
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj