logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Co robić w sytuacji gdy nasz dłużnik pozbywa się swojego majątku?

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Kilka miesięcy temu moja firma transportowa zawarła umowę z przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją palet. Na początku współpraca układała się wzorowo. Zrealizowaliśmy kilkanaście transportów palet do Niemiec. Płatności za te usługi realizowane były nawet przed ustalonymi terminami. Niestety nie trwało to długo. Za kilka kursów nie otrzymaliśmy wynagrodzenia. Z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że firma produkująca palety ma problemy finansowe. Dodatkowo podobno właściciel tej firmy obawiając się komorników sprzedał część firmy swojej żonie. Czy w tej sytuacji mamy szansę na odzyskanie naszych pieniędzy?

Odpowiedź eksperta: W przedstawionej sprawie poruszono kilka tematów, które wymagają wyjaśnienia. Po pierwsze w interesie firmy transportowej jest podjęcie jak najszybciej kroków zmierzających do odzyskania długu. Z treści pytania nie wynika dokładnie na jakim etapie jest aktualnie ta sprawa. Jeśli jeszcze nic nie zrobiono, w pierwszej kolejności należy spróbować polubownego załatwienia sprawy. Może zadłużona firma będzie chciała zapłacić za zrealizowane transporty jeżeli dług zostanie rozłożony na raty albo kwota długu zostanie zmniejszona. Może się okazać, że właśnie taki sposób odzyskania choćby części zadłużenia będzie skuteczniejszy niż szybkie skierowanie sprawy do sądu. Jeśli natomiast żadne polubowne kroki w celu odzyskania długu nie będą przynosić skutków, należy skierować sprawę do sądu. Ostatecznie powinno to doprowadzić do wydania korzystnego dla firmy transportowej wyroku, który później przekazany do komornika jest podstawą wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Ta ostateczna droga ma jednak dwie podstawowe wady. Po pierwsze czas; od skierowania sprawy do sądu do rozpoczęcia działań przez komornika może minąć wiele miesięcy a nawet lat. Po drugie nawet prawomocny wyrok nie zagwarantuje, że komornik będzie w stanie odzyskać nasze pieniądze.
Co do problemu "wyprowadzania majątku" przez dłużnika to wierzyciel (firma transportowa) w tym wypadku chroniona jest przez przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. W sprawie może mieć zastosowanie instytucja tzw. "skargi pauliańskiej". Na czym to polega? Zgodnie z art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Z treści pytania wynika, że właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia. Dodatkowo znaczenie ma to, że dłużnik "pozbywa się majątku" na rzecz swojej żony. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika, dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli, korzyść majątkową uzyskała osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.
W praktyce skorzystanie ze "skargi pauliańskiej" i tak wymaga skierowania sprawy do sadu. Najczęściej wierzyciele w tym trybie pozywają osoby, którym majątek został przekazany. W przedstawionej spawie osobą tą byłaby żona dłużnika. 

Ostatnio zmieniany wtorek, 18 październik 2016 10:04
Anna Żurawiecka

Redaktor naczelna portalu www.prawoilogistyka.pl, prawnik i politolog. Posiada uprawnienia agenta celnego. Zawodowo związana z logistyką oraz Trade Compliance. Posiada profesjonalne doświadczenie zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. Absolwentka Szkoły Prawa Hiszpańskiego przy Uniwersytecie w Walencji oraz Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj