logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wypowiedzenie umowy zlecenia zawartej na czas określony

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Czy można wypowiedzieć umowę o współpracy zawartą na czas określony? Czy osoba dająca zlecenie może wypowiedzieć taką umowę bez ważnego powodu? Na jakich zasadach i czy będzie płaciła karę umowną?

Odpowiedź eksperta: Zasady wypowiadania umów zlecenia są określone w art. 746 Kodeksu cywilnego, który ma również odpowiednie zastosowanie do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami, czyli w tym wypadku umowy o współpracę. Przepis ten stanowi, że dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. W razie odpłatnego zlecenia istnieje obowiązek uiszczenia przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, także obowiązek naprawienia szkody.

Orzecznictwo potwierdza, że umowę na czas określony można wypowiedzieć przed upływem terminu, bowiem jest to stosunek oparty na wzajemnym zaufaniu i strony nie mogą z góry zrzec się skutecznie uprawnienia do wypowiedzenia umowy z ważnych powodów (art. 746 § 3 kc)  (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 września 2004 r., IV CK 640/03, wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2001 r., III CKN 304/00).
Sądy stoją na stanowisku, że nie można w ogóle wyłączyć możliwości wypowiedzenia umowy zgodnie z treścią art. 478 ust. 3 Kodeksu cywilnego, to jednak można ograniczyć możliwość wypowiedzenia umowy tylko do ważnych powodów (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 lutego 2001 r., III CKN 304/00).

Dużo zależy od tego czy w umowie zostały wymienione przyczyny, które umożliwiają rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Wówczas jednak wystarczającą przesłanką jest utrata zaufania (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 30 grudnia 2015 r., I ACa 1310/15, wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 12 października 2012 r., I ACa 450/12). Jeżeli zdarzy się jednak, iż umowa zostanie rozwiązana bez ważnego powodu, takie wypowiedzenie jest skuteczne, ale strona, która od umowy odstąpiła bez ważnego powodu, jest zobowiązana dać drugiej odszkodowanie za straty wynikłe z rozwiązania umowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2002 r., sygn. akt V CKN 1152/2000). Taką formą odszkodowania jest kara umowna. Została ona jednak przewidziana tylko w przypadku rozwiązania umowy przez Zleceniobiorcę wskutek rażących zaniedbań Zleceniodawcy. W razie ustalenia, iż do wypowiedzenia umowy o świadczenie usług doszło z ważnych powodów, to zapłata kary umownej w ogóle nie wchodziłoby w grę.
 

  • Stan prawny publikacji (data): 2016-11-25
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 12 grudzień 2016 08:54
Marta Matuszewska

Radca prawny zajmujący się obsługą prawną przedsiębiorstw w zakresie transportu, spedycji, logistyki w całym łańcuchu dostaw. Posiada doświadczenie w obsłudze przewoźników oraz podmiotów zajmujących się logistyką i spedycją. Doradza także przedsiębiorcom korzystającym z usług przewoźników i innych podmiotów z branży.


Ekspert, z-ca redaktora naczelnego i Project Manager portalu www.PrawoiLogistyka.pl. Wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Wieloletni pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania. Szkoleniowiec, który biegle posługuje się językiem angielskim. Jako zwolennik nowoczesnych rozwiązań, współtwórca projektu iRadcowie w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prywatnie miłośnik podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj