logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

SDR a granice odpowiedzialności

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Przewoźnik wskazuje, że jego odpowiedzialność za szkodę w przewożonym towarze jest ograniczona do wartości SDR. Czym w takim razie jest SDR i w jaki sposób można poznać jego wartość?

Odpowiedź eksperta: SDR - jest to skrót od angielskiego zwrotu Special Drawing Rights, czyli Specjalne prawa ciągnienia i oznacza międzynarodową jednostkę walutową, mającą charakter pieniądza bezgotówkowego, czyli wyłącznie pieniądza rozrachunkowego. SDR-y zostały utworzone w celu stabilizacji międzynarodowego systemu walutowego w 1967 roku, wprowadzone w 1970 roku jako narzędzie w walce z grożącym kryzysem płynności. SDR-y są m.in. wykorzystywane przy porównywaniu kursów walut w rozliczeniach międzynarodowych.

Od 1974 roku wartość jest wyznaczana na podstawie koszyka walutowego, w proporcjach zależnych od wagi danej waluty w międzynarodowych transakcjach finansowych. W Polsce kurs ustalany jest przez Narodowy Bank Polski, który wylicza bieżące kursy średnie walut obcych oraz jednostki rozrachunkowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (czyli SDR), w złotych. Najlepiej więc wartość SDR sprawdzać na stronie NBP.

Rzeczywiście, tak jak przewoźnik twierdzi, konwencje dotyczące transportu międzynarodowego wskazują SDR jako jednostkę przeliczeniową, przy ustalaniu wysokości limitu odpowiedzialności przewoźnika za szkodę w transporcie. Kwoty wskazane w konwencjach są przeliczane na walutę krajową według kursu tej waluty w kraju, w którym toczy się spór.

Generalnie obowiązuje zasada, że jeżeli rodzaj i wartość towarów nie zostały zadeklarowane przed załadowaniem i zamieszczone w liście przewozowym (CMR, konosamencie, bill of lading, waybill) to przewoźnik nie jest odpowiedzialny za straty lub uszkodzenia dotyczące towarów lub z nimi związane ponad kwotę stanowiącą równowartość jednostek rozliczeniowych za opakowanie, jednostkę albo za kilogram wagi brutto towarów straconych lub uszkodzonych.
Wartość limitów odpowiedzialności jest różna w zależności od rodzaju transportu i konwencji, na podstawie której jest wykonywany.


Transport międzynarodowy

Podstawa prawna

Limit odpowiedzialności wg wagi

Limit odpowiedzialności wg jednostki

morski

Reguły hasko-visbijskie

2 SDR za kg

666,67 SDR za jednostkę ładunku

Reguły hamburskie

2,5 SDR za kg

835 SDR za jednostkę ładunku

Reguły rotterdamskie

3 SDR za kg

875 SDR za jednostkę ładunku

śródlądowy

CMNI

2 SDR za kg

666,67 SDR za jednostkę ładunku, 1 500 SDR za kontener, 25 000 SDR za ładunek w kontenerze

drogowy

CMR

8,33 SDR za kg

brak

kolejowy

CIM – COTIF

19 SDR za kg

brak

lotniczy

Konwencja montrealska

19 SDR za kg

brak

 


Stan prawny publikacji (data): 2017-07-23

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 lipiec 2017 14:16
Marta Matuszewska

Radca prawny zajmujący się obsługą prawną przedsiębiorstw w zakresie transportu, spedycji, logistyki w całym łańcuchu dostaw. Posiada doświadczenie w obsłudze przewoźników oraz podmiotów zajmujących się logistyką i spedycją. Doradza także przedsiębiorcom korzystającym z usług przewoźników i innych podmiotów z branży.


Ekspert, z-ca redaktora naczelnego i Project Manager portalu www.PrawoiLogistyka.pl. Wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Wieloletni pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania. Szkoleniowiec, który biegle posługuje się językiem angielskim. Jako zwolennik nowoczesnych rozwiązań, współtwórca projektu iRadcowie w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prywatnie miłośnik podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj