logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Tarcze w podwójnej obsadzie

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W firmie transportowej zdarzyła się taka sytuacja - dwóch kierowców (doświadczony oraz nowy, który odbywał praktyki) rozpoczęło pracę o godzinie 7.00 (czas włożenia tarczy do tachografu), jeżdżąc z transportem do godziny 14.00 (czas zjazdu do bazy). Po tym czasie kierowcy się rozdzielili - jeden ruszył do miasta, drugi został na miejscu, realizując załadunek. Co w takiej sytuacji powinno się zrobić z tarczą w tachografie? Czy dopuszczalna jest sytuacja, w której kierowca, który wyjechał do miasta, wraca po dwóch godzinach i kontynuuje załadunek innym pojazdem? Czy dopuszczalne jest rozdzielanie kierowców, którzy zaczynają pracę w załodze dwuosobowej?

Odpowiedź eksperta: Sytuacje, w których mamy do czynienia z podwójną obsadą - ze względu na praktykę, którą odbywają nowi kierowcy - nie są niczym wyjątkowym. Odpowiedź na pytanie wymaga jednak wzięcia pod uwagę kilku kwestii.

Po pierwsze, praca w załodze kilkuosobowej. Dla kierowców w załodze dwuosobowej są różnice w przerwie dziennej oraz czasie trwania zmiany roboczej. Jednak by zastosować odstępstwa trzeba mieć pewność, że mamy do czynienia z przewozem w kilkuosobowej obsadzie. Rozporządzenie unijne nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego definiuje załogę kilkuosobową jako sytuację, w której w trakcie każdego okresu prowadzenia pojazdu pomiędzy dwoma kolejnymi dziennymi okresami odpoczynku, lub pomiędzy dziennym okresem odpoczynku a tygodniowym okresem odpoczynku, w pojeździe przebywa co najmniej dwóch kierowców w celu prowadzenia pojazdu. Przez pierwszą godzinę obsady kilkuosobowej obecność innego kierowcy lub kierowców nie jest obowiązkowa, ale przez pozostałą część tego okresu już tak. Szczególna jest pierwsza godzina, gdyż jest to rezerwa na skompletowanie załogi. W tym czasie przejazdu w kabinie może być tylko jeden kierowca, drugi musi dołączyć przed upłynięciem godziny, ale przez resztę czasu musi być obecny. Wówczas w momencie wyjazdu staje się niejako pasażerem ciężarówki, ale musi być zdolny do jazdy, a okres, jaki spędzi na siedzeniu obok kierowcy nazywany jest dyżurem. Ważne jest, że w tym okresie nie może on wykonywać obowiązków służbowych, ale musi być cały czas przygotowany, aby prowadzić pojazd. Co istotne, z punktu widzenia pytania, w sytuacji, kiedy drugi kierowca opuści pojazd zbyt wcześnie, cały transport traktowany jest jako pojedyncza obsada, gdyż nie spełnia wymogów stosownego rozporządzenia.

Po drugie, każda zmiana kierowców bądź ich aktualnego stanu względem pracy musi być odnotowana w tachografie. Tachograf cyfrowy jest zbudowany w ten sposób, że posiada dwie, odrębne kieszenie. W pierwszy slot należy włożyć kartę kierowcy, który aktualnie będzie kierował i wybrać opcję pracy dla pierwszego kierowcy. Wówczas kartę pasażera trzeba umieścić w drugim slocie i trzeba wybrać opcję dyżuru. Dzięki temu informacje zapisane na kartach będą odzwierciedlały stan faktyczny. Przy zmianie kierowców trzeba jednak pamiętać, aby zamienić karty miejscami, gdyż tylko w slocie numer 1 rejestrowany jest ruch pojazdu.

W przypadku tachografu analogowego znajduje się tam tarczka osoby pracującej nastawiona na pracę, drugi kierowca ręcznie zaznacza na odwrocie swojej tarczy poziomą linię w aktywności „dyspozycja”. Muszą się zgadzać godziny z obu tarcz: początek i koniec czasu pracy i dyspozycji. Kiedy kierowcy się zmieniają to zmieniają tarcze w tachografie i sytuacja się odwraca; kierowca nr 2 wkłada swoją tarczę do tachografu, a kierowca nr 1 ręcznie rysuje na odwrocie czas dyspozycji.

Zwracam uwagę, iż pomimo, że pojazdy do 3,5 t nie są wyposażone w tachograf, nie oznacza to, że okres jazdy (pracy) na nich wykonany nie musi pozostawiać żadnego śladu na wykresówkach czy w danych tachografu cyfrowego. To samo tyczy się załadunku – kierowca powinien dokonać odpowiedniego zapisu poprzez właściwe ustawienie tachografu, bądź ręcznie na rewersie wykresówki. Kierowca powinien zapisywać jako „inną pracę” cały czas spędzony na innych czynnościach niż prowadzeniu pojazdu objętego zakresem stosowania rozporządzenia 561/2006. Zapisu tego dokonuje się ręcznie na wykresówce, na wydruku lub przy użyciu funkcji ręcznego wprowadzania danych do urządzenia rejestrującego.

Po trzecie, każda zmiana pojazdu powinna być odnotowana. Jeśli chodzi o kierowców posługujących się tachografami cyfrowymi i używających kart kierowcy, wystarczy tylko zalogować swoją kartę – na karcie kierowcy zostaną automatycznie zapisane wszystkie dane techniczne kolejnego pojazdu, w tym jego numer rejestracyjny. Kierowca musi jednak dokonać wpisów ręcznych dotyczących czasu pomiędzy zmianą auta. Musi uzupełnić swoją aktywność w czasie między opuszczeniem pierwszego pojazdu a rozpoczęciem jazdy w drugim.

W przypadku tachografów analogowych kierowca ma obowiązek wprowadzić na wykresówkę odpowiednie informacje, w tym informacje o zmianie pojazdu. Jeżeli kierowca przesiada się może odnotować na wykresówce/wydruku „zmiana pojazdu, nr. rejestracyjny, oraz stan licznika pojazdu, na którym będzie kontynuował pracę".  Jeżeli istnieje znacząca różnica czasu pomiędzy godziną zakończenia pracy na pierwszym pojeździe a godziną rozpoczęcia pracy na drugim pojeździe, na odwrocie wykresówki należy ręcznie zapisać swoją aktywność.

Kierowca, który zmienia auto z tachografem analogowym na pojazd z tachografem cyfrowym, musi w środkowym polu wykresówki wpisać miejsce jej wyjęcia, datę zakończenia użytkowania wykresówki oraz stan licznika końcowego w chwili wyjęcia tarczki. Następnie musi poprawnie zalogować swoją kartę i wpisać ręcznie w tachografie cyfrowym  czas pomiędzy zmianą pojazdów.

Proszę pamiętać, iż w każdym przypadku należy pamiętać, aby zachowana została ciągłość zapisu zgodnie z normami dotyczącymi czasu pracy, czasu jazdy oraz przerw kierowcy. Natomiast nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego lub cyfrowego urządzenia rejestrującego na wykresówce lub karcie kierowcy wskazań urządzenia w zakresie aktywności kierowcy i przebytej drogi podlega każe grzywny w wysokości 2000 zł. Oznacza to, że karta kierowcy musi pozostać w tachografie od rozpoczęcia aktywności do momentu zakończenia pracy.

Podstawa prawna:


Stan prawny publikacji (data): 2017-09-24

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 wrzesień 2017 08:35
Marta Matuszewska

Radca prawny zajmujący się obsługą prawną przedsiębiorstw w zakresie transportu, spedycji, logistyki w całym łańcuchu dostaw. Posiada doświadczenie w obsłudze przewoźników oraz podmiotów zajmujących się logistyką i spedycją. Doradza także przedsiębiorcom korzystającym z usług przewoźników i innych podmiotów z branży.


Ekspert, z-ca redaktora naczelnego i Project Manager portalu www.PrawoiLogistyka.pl. Wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Wieloletni pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania. Szkoleniowiec, który biegle posługuje się językiem angielskim. Jako zwolennik nowoczesnych rozwiązań, współtwórca projektu iRadcowie w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prywatnie miłośnik podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Koleje Dolnośląskie pojadą do Pragi

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 9 grudnia 2019 r. uruchomione zostanie bezpośrednie...

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Poczta Polska wybrała auta elektryczne

Pracownicy Poczty Polskiej będą wkrótce doręczać paczki przy pomocy Nissanów e-NV200, elektrycznych samochodów dostawczych, które...

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

Unia Europejska nie przygotuje przedsiębiorców na brexit

138 milionów funtów będzie kosztować kampania informacyjna, która ma pomóc między innymi przedsiębiorcom przygotować się...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.
 

Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj