logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Odmowa załadunku towaru pomimo obecności kierowcy na miejscu załadunku Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przewoźnik zgłosił się z problemem jakiego doświadczył podczas próby załadunku. Kierowca firmy podjechał w wyznaczonych godzinach po doładunek (kilka palet miał już załadowanych wcześniej). Po przyjeździe na miejsce magazynierzy "wrzucili" dwie palety wysokie na 2 metry o łącznej wadze ponad 400 kg na sam środek auta i stwierdzili, że kierowca sam ma je poukładać i zabezpieczyć, na co kierowca się nie zgodził ze względu na specyfikę towaru (towar drogi i bardzo delikatny). Wobec tego magazynierzy zdjęli te dwie palety z samochodu i zamknęli rampę, odmawiając tym samym ponownego załadunku i rozmieszczenia towaru na naczepie. Wyjaśnienia sytuacji trwały pewien czas, kierowca czekał na załadunek, a tym czasem spedytor wystawił swój towar na giełdzie transportowej, nie informując o tym ani kierowcy ani przewoźnika.  Bardzo proszę o poradę co w tej sytuacji zrobić.

 

Odpowiedź eksperta: Po pierwsze, należy pamiętać by przeszkolić kierowców, by zawsze wpisywali zastrzeżenia do listu przewozowego CMR jeżeli jest zły załadunek albo złe rozmieszczenie na naczepie.

Po drugie, należy informować spedycję o problemach i zwracać się do nich po instrukcje mailowo lub na czacie na giełdzie a nie telefonicznie, by mieć dowody, że przewoźnik dopełnił swoich obowiązków.

Po trzecie, jeśli przewoźnik nie otrzymał ładunku, powinien postarać się załatwić doładunek na giełdzie, z czego warto robić printscreeny. Doładunku można szukać tak długo jak pozwala na to czas, aby nie było opóźnienia z dostawą towaru, który załadowany był już wcześniej. Firma musi wykazać, że podejmowała próby znalezienia doładunku. Jak się uda za mniejszy fracht, wówczas może obciążyć klienta różnicą. Jak się nie uda wcale, to może obliczyć powstałą szkodę. Przewoźnik może domagać się utraconych korzyści, czyli całości frachtu pomniejszonego o to, co zaoszczędził przez brak realizacji zlecenia. Wyliczając oszczędności trzeba odjąć te koszty, które i tak zostałyby poniesione przy wykonaniu zlecenia, a domagać się można tego, co firma mogłaby zarobić wykonując je. Należałoby więc od frachtu odjąć to, co zostało zaoszczędzone przez brak wykonania tej trasy, wyliczając paliwo, które zostało zaoszczędzone nie jadąc w miejsce rozładunku i jadąc z mniejszym obciążeniem czy opłaty drogowe, których nie trzeba było opłacić.

 

Podstawa prawna:

 

Stan prawny publikacji (data): 2018-06-21

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 03 lipiec 2018 11:23
Marta Matuszewska

Radca prawny zajmujący się obsługą prawną przedsiębiorstw w zakresie transportu, spedycji, logistyki w całym łańcuchu dostaw. Posiada doświadczenie w obsłudze przewoźników oraz podmiotów zajmujących się logistyką i spedycją. Doradza także przedsiębiorcom korzystającym z usług przewoźników i innych podmiotów z branży.


Ekspert, z-ca redaktora naczelnego i Project Manager portalu www.PrawoiLogistyka.pl. Wykładowca w Wyższej Szkole Logistyki w Poznaniu. Wieloletni pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania. Szkoleniowiec, który biegle posługuje się językiem angielskim. Jako zwolennik nowoczesnych rozwiązań, współtwórca projektu iRadcowie w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Prywatnie miłośnik podróży.


Porady prawne są dostarczane przez ekspertów portalu www.prawoilogistyka.pl, którzy specjalizują się w prawie przewozowym, prawnych aspektach obrotu z zagranicą i prawa celnego, w tym trade compliance i compliance w transporcie.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ruszyła rozbudowa Goodman Poznań Airport Logistics Centre

Ruszyła rozbudowa Goodman Poznań Airport Logistics Centre

Duńska firma LiNA Medical, specjalistyczny producent rozwiązań dla elektrochirurgii i chirurgii laparoskopowej, rozszerzy działalność w...

JF Hillebrand na świecie i w Polsce - wczoraj i…

JF Hillebrand na świecie i w Polsce - wczoraj i dziś

JF Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, w tym...

UPS i Izba Gospodarki Elektronicznej łączą siły, by pomóc polskim…

UPS i Izba Gospodarki Elektronicznej łączą siły, by pomóc polskim detalistom wykorzystać potencjał e-commerce

UPS i Izba Gospodarki Elektronicznej ogłosiły nową współpracę, której celem jest wsparcie polskich przedsiębiorców w...

Porad udzielają

Anna Żurawiecka
Redaktor naczelna portalu PrawoiLogistyka.pl, prawnik i ekspert z zakresu Trade Compliance. Posiada bogate doświadczenie w zarządzaniu łańcuchem dostaw zdobyte w wielu czołowych międzynarodowych firmach z branży FMCG, farmaceutycznej i motoryzacyjnej. 

Marta Matuszewska
Radca prawny, szkoleniowiec, dziennikarz, specjalizacje: prawo przewozowe, CMR, reklamacje w transporcie, prawo pracy.


Maurycy Kieruj
Radca prawny, absolwent studiów podyplomowych z zakresu controllingu. Od kilku lat współpracuje przy obsłudze prawnej dużej międzynarodowej spółki spedycyjnej doradzając przy zawieraniu dobrych i bezpiecznych umów.


Beniamin Niedbalski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, przygotowuje rozprawę doktorską z zakresu prawa transportowego. Prelegent na licznych konferencjach naukowych oraz szkoleniach poświęconych wyżej wymienionej tematyce. Doświadczenie zawodowe zdobywał w renomowanych kancelariach prawnych, oddziale legalizacji zatrudnienia cudzoziemców w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, wydziale prawnym Inspekcji Transportu Drogowego oraz spółce transportowej. Posługuje się językiem angielskim, rosyjskim oraz niemieckim. Prywatnie miłośnik muzyki oraz podróży.


 

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj