logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

GS1 dla bezpieczeństwa pacjentów

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W trosce o bezpieczeństwo pacjenta oraz produktów, Unia Europejska podejmuje wiele działań przeciwko dopuszczaniu na rynek sfałszowanych produktów leczniczych. Jednym z nich jest dyrektywa 2011/62/UE z 8 czerwca 2011 roku. Jej akty delegowane są już w trakcie przygotowań i wkrótce wszyscy producenci leków będą zobligowani do stosowania tylko takich opakowań, które pozwolą na całkowitą weryfikację autentyczności produktów. Jak sprostać tym wymaganiom? Czy standardy GS1 wystarczą, by spełnić unijne wymogi?

 

Anna Gawrońska-Błaszczyk, Instytut Logistyki i Magazynowania, Główny specjalista w Centrum GS1 Polska: Standardy GS1 stanowią narzędzie, służące zapewnieniu autentyczności produktów leczniczych poprzez unikalny i globalny charakter oznaczeń w postaci uzgodnionych numerów identyfikacyjnych oraz symbolik kodów kreskowych. Jednym z wymogów nowej dyrektywy UE będzie właśnie zapewnienie takich sposobów identyfikacji określonych produktów leczniczych, aby możliwe było odróżnienie od siebie indywidualnych opakowań tych produktów. Standardy GS1 dają taką możliwość, co zostało dostrzeżone przez przedstawicieli przemysłu kilka lat temu i zostało odzwierciedlone w tzw. europejskim modelu zapewnienia autentyczności produktów. Model ten, uwzględniający standardy GS1, został opracowany przez stowarzyszenie EFPIA, które zrzesza przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego na poziomie UE. Dodatkowo, skuteczność tego modelu została wykazana w wyniku realizacji pilotowego wdrożenia przeprowadzonego kilka lat temu w Szwecji. Oczywiście warunkiem koniecznym do realizacji koncepcji jest możliwość współdzielenia wiarygodnych danych o produktach przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw. W związku z tym nieodzowne jest zbudowanie specjalnej bazy danych, w której te dane będą gromadzone, a następnie udostępniane na ustalonych zasadach. Standardy GS1 już teraz znajdują zastosowanie na rzecz potwierdzania autentykacji produktów, na przykład w Turcji.
   W Polsce numer GTIN jest podstawowym identyfikatorem produktów leczniczych i pozostaje mieć nadzieję, że ta sytuacja nie zmieni się, a agendy rządowe odpowiedzialne za akty delegowane będą te standardy rekomendować z uwagi na korzyści, wynikające z ich stosowania takie, jak - bardziej efektywne metody wycofywania produktów z rynku, zautomatyzowany sposób wykrywania produktów, których termin ważności minął, gwarancja autentyczności produktów czy ograniczenie błędów medycznych podczas podawania leków w jednostkach szpitalnych.

Ostatnio zmieniany środa, 10 wrzesień 2014 10:48

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Mostostal Pomorze z nowym magazynem na Wyspie Ostrów

Firma Mostostal Pomorze, wyspecjalizowany wykonawca robót w branży konstrukcji stalowych, wynajęła ponad 1500 m kw....

Szybsze opłacanie faktur celnych z DHL Express

Szybsze opłacanie faktur celnych z DHL Express

Jednym z celów DHL Express jest upraszczanie handlu międzynarodowego, dlatego firma wdrożyła kolejną innowację dla...

Po raz siódmy wezmą się za elektrośmieci

Po raz siódmy wezmą się za elektrośmieci

Od 27 maja do 14 czerwca br. dziesięć firm z branży nieruchomości komercyjnych przeprowadzi zbiórkę...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj