logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

GS1 dla bezpieczeństwa pacjentów

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

W trosce o bezpieczeństwo pacjenta oraz produktów, Unia Europejska podejmuje wiele działań przeciwko dopuszczaniu na rynek sfałszowanych produktów leczniczych. Jednym z nich jest dyrektywa 2011/62/UE z 8 czerwca 2011 roku. Jej akty delegowane są już w trakcie przygotowań i wkrótce wszyscy producenci leków będą zobligowani do stosowania tylko takich opakowań, które pozwolą na całkowitą weryfikację autentyczności produktów. Jak sprostać tym wymaganiom? Czy standardy GS1 wystarczą, by spełnić unijne wymogi?

 

Anna Gawrońska-Błaszczyk, Instytut Logistyki i Magazynowania, Główny specjalista w Centrum GS1 Polska: Standardy GS1 stanowią narzędzie, służące zapewnieniu autentyczności produktów leczniczych poprzez unikalny i globalny charakter oznaczeń w postaci uzgodnionych numerów identyfikacyjnych oraz symbolik kodów kreskowych. Jednym z wymogów nowej dyrektywy UE będzie właśnie zapewnienie takich sposobów identyfikacji określonych produktów leczniczych, aby możliwe było odróżnienie od siebie indywidualnych opakowań tych produktów. Standardy GS1 dają taką możliwość, co zostało dostrzeżone przez przedstawicieli przemysłu kilka lat temu i zostało odzwierciedlone w tzw. europejskim modelu zapewnienia autentyczności produktów. Model ten, uwzględniający standardy GS1, został opracowany przez stowarzyszenie EFPIA, które zrzesza przedstawicieli przemysłu farmaceutycznego na poziomie UE. Dodatkowo, skuteczność tego modelu została wykazana w wyniku realizacji pilotowego wdrożenia przeprowadzonego kilka lat temu w Szwecji. Oczywiście warunkiem koniecznym do realizacji koncepcji jest możliwość współdzielenia wiarygodnych danych o produktach przez wszystkich uczestników łańcucha dostaw. W związku z tym nieodzowne jest zbudowanie specjalnej bazy danych, w której te dane będą gromadzone, a następnie udostępniane na ustalonych zasadach. Standardy GS1 już teraz znajdują zastosowanie na rzecz potwierdzania autentykacji produktów, na przykład w Turcji.
   W Polsce numer GTIN jest podstawowym identyfikatorem produktów leczniczych i pozostaje mieć nadzieję, że ta sytuacja nie zmieni się, a agendy rządowe odpowiedzialne za akty delegowane będą te standardy rekomendować z uwagi na korzyści, wynikające z ich stosowania takie, jak - bardziej efektywne metody wycofywania produktów z rynku, zautomatyzowany sposób wykrywania produktów, których termin ważności minął, gwarancja autentyczności produktów czy ograniczenie błędów medycznych podczas podawania leków w jednostkach szpitalnych.

Ostatnio zmieniany środa, 10 wrzesień 2014 10:48

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Alkoholowe "białe kruki" i logistyka

Alkoholowe "białe kruki" i logistyka

Grupa JF Hillebrand, światowy operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze rynku alkoholi i napojów, zrealizował...

DB Schenker otwiera pierwszy niskoemisyjny terminal przeładunkowy w Norwegii

DB Schenker otwiera pierwszy niskoemisyjny terminal przeładunkowy w Norwegii

DB Schenker, dostawca usług logistycznych, otwiera swoje pierwsze niskoemisyjne centrum dystrybucyjne w Oslo. Nowy terminal...

ORLEN Paliwa zwiększa potencjał logistyczny

ORLEN Paliwa zwiększa potencjał logistyczny

Do końca 2019 roku flota transportowa spółki ORLEN Paliwa wzbogaci się o dodatkowych 6 nowoczesnych...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj