logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Informatyka z logistyką

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Na rozwój branży logistycznej wpływają nie tylko infrastruktura, technologia, ale i w dużej mierze rozwiązania informatyczne. Jakie trendy zauważyć można w tej chwili na rynku systemów informatycznych dedykowanych logistyce?

Maciej Rafałowski, dyrektor handlowy, członek zarządu IBCS Poland: Zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwach przez wiele lat opierało się o kartkę i długopis. Było to rozwiązanie tanie, a w niektórych przypadkach również szybkie i niezawodne. Oczywiście, na pewnym etapie zaawansowania przedsiębiorstwa, przestawało być efektywne. Problem pojawiał się również w sytuacji braku obecności głównego magazyniera, który był niezbędny (posiadał szczegółową wiedzę na temat tego, co ma miejsce w magazynie). W rozwijającym się środowisku konkurencyjnym szybko pojawiła się potrzeba podniesienia skuteczności oraz jakości procesów logistycznych. Firmy coraz uważniej zaczęły się przyglądać systemom wspomagającym logistykę. Dziś rozwiązania klasy WMS są właściwie standardem wśród nowoczesnych spółek.
W pierwszej fazie „boomu” na rozwiązania magazynowe, rola systemów WMS ograniczała się przede wszystkim do rejestracji prowadzonych operacji i nadzorowania stanów magazynowych. Wraz z rozwojem przedsiębiorstw i wzrostem liczby zamówień, a także ich zróżnicowaniem, od systemów WMS zaczęto wymagać coraz więcej. Zaawansowane systemy zaczęły wspierać, a nawet wyręczać użytkowników w procesie podejmowania decyzji i planowania kolejności ich realizacji. Ważne stało się pojęcie optymalizacji procesów, która polega na obniżeniu kosztów poprzez skrócenie czasu realizacji przy zachowaniu minimalnego wskaźnika błędów. Dzisiaj spojrzenie na magazyn odbywa się w ujęciu całościowym, a sposób realizacji każdego zadania jest planowany w kontekście kolejnych procesów, jakim będzie poddawany produkt podczas przepływu przez magazyn.
Wymagania rynkowe mają duży wpływ na rozwój systemów do zarządzania magazynem. Mobilna rejestracja danych i elektroniczna wymiana informacji w łańcuchu dostaw to obecnie standard. Coraz częściej systemy WMS obsługują takie obszary funkcjonalności, jak: dedykowany przydział zasobów, harmonogramowanie zadań (pracownik, brygada czy wyposażenie magazynu), optymalizacja przestrzeni magazynowej, a także wyznaczanie najefektywniejszej drogi zbiórek czy transferów dla wózków widłowych i pracowników. Nowoczesne systemy klasy WMS są tworzone z myślą o konkretnych sektorach. Nie ma dziś uniwersalnych rozwiązań tego typu. Systemy są różne ze względu na wielkość przedsiębiorstwa, a także na branże.

   Technologie

W klasycznym układzie system WMS jest obsługiwany za pomocą terminali mobilnych oraz drukarek kodów kreskowych, które są skomunikowane z serwerem za pomocą sieci radiowej. Jednak niektóre z tych elementów są powoli zastępowane przez nowocześniejsze rozwiązania, inne natomiast zmieniają swoje zastosowanie. Nowe technologie nie tylko napędzają sprzedaż, ale także zwiększają możliwości optymalizacji kosztów i zbudowania przewagi konkurencyjnej dla firm, które z nich korzystają.

   RFID

Z roku na rok firmy coraz chętniej wykorzystują tę technologię, również w handlu detalicznym, co może być zwiastunem oczekiwanego ożywienia w tym segmencie. Wpływa na to między innymi redukcja kosztów tagów RFID oraz lepsze zrozumienie ograniczeń technologicznych (środowisko ograniczające dystrybucję fal radiowych – metale, ciecze). Istotne jest również lepsze dopasowanie produktów do wymagań klientów i ich szersza dostępność.

   Rozwiązania głosowe
Na znaczeniu w dalszym ciągu zyskiwać będą systemy głosowe do zarządzania pracą na magazynie. Rozwiązania takie jak Vocollect służą do wymiany danych pomiędzy systemem magazynowym a operatorem za pomocą komend głosowych. Przewagę stosowania technologii głosowej w stosunku do metod tradycyjnych można wskazać w takich procesach jak kompletacja, uzupełnienia, transfery, a także przyjęcia towaru lub przygotowanie wysyłki. Najczęściej systemy głosowe wykorzystuje się jako metodę komplementarną w stosunku do rozwiązań opartych o kody kreskowe i RFID. Na rynku pojawiają się także systemy typu Pick-by-light, które również znacznie podnoszą efektywność procesów.

   Monitoring magazynów
Kolejną przyszłościową technologią są systemy automatycznego monitorowania zapasów na magazynie. System tego typu działa w oparciu o kamery wysokiej rozdzielczości, geolokalizację w magazynie oraz skanowanie danych, pozwalając na precyzyjne śledzenie towarów i paczek, a także czynności pracowników, na terenie objętym dozorem. Rozwiązanie takie może być zintegrowane z systemem zarządzania magazynem, co przekłada się na możliwość bardzo dokładnej i szybkiej lokalizacji towarów w hali magazynowej.

   Systemy mobilne
Rozwiązania typu „mobile” umożliwiają pracownikom terenowym zdalny dostęp do aktualnych danych sprzedażowych czy technicznych przedsiębiorstwa, takich jak np. informacje o produktach i bieżących stanach zapasów w magazynie. Co więcej, systemy te mogą być wykorzystane do planowania tras podróży, obsługi zleceń, a kierownicy ds. floty i logistyki mają możliwość pełnej kontroli wszystkich zasobów realizujących zlecenia.

Dziś, w dobie powszechnej dostępności telefonów typu smartfon oraz tanich tabletów, obsługa systemów mobilnych, ich kompatybilność i intuicyjność są na odpowiednim poziomie. Dla użytkowników najistotniejsze funkcje aplikacji mobilnych to przede wszystkim szybki dostęp do historii klientów i bieżących informacji o danych produktu, a także ewidencja i inwentaryzacja. Inną, przydatną funkcją jest nawigacja i zarządzanie trasami oraz ustalanie priorytetów (w tym bieżące zmiany planów), dokumentowanie zdarzeń i spotkań oraz zdalna lokalizacja. Ponadto, użytkownicy cenią sobie możliwość generowania raportów oraz innych dokumentów koniecznych przy zdalnej obsłudze klienta.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 czerwiec 2015 07:20

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach…

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

#SzlabanNaRyzyko - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą Kampanię "Bezpieczny Przejazd -...

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otwiera nowe centrum logistyczne ROHLIG SUUS Logistics...

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj