logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Dane podstawowe, czyli odzież i obuwie na widelcu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nowe regulacje prawne nałożyły na sklepy elektroniczne obowiązek podawania konsumentom, przed transakcją, głównych cech towaru. O jakie dokładnie cechy chodzi? Gdzie ich szukać i kto ma wpływ na opis produktów?

Kinga Szewczyk, Instytut Logistyki i Magazynowania, GS1 Polska: Dyrektywa Konsumencka, która weszła w życie w grudniu 2014 roku, wymusza na sklepach internetowych takie opisywanie produktu, aby konsument mógł zapoznać się z jego głównymi cechami, zanim podejmie decyzję zakupową. Niestety nigdzie nie jest doprecyzowane co ustawodawca miał na myśli, pisząc: „główne cechy”. W przypadku kilku branż, jak spożywcza, regulują to dodatkowe przepisy (w tym wypadku Rozporządzenie 1169/2011), jednak zdecydowana większość sprzedawców musi sama „wyczuć” zakres głównych danych.
Opisy produktów na strony sklepów tworzą same sklepy internetowe. To one również są odpowiedzialne przed konsumentem za dostarczenie informacji wystarczających mu do podjęcia decyzji. Warto zwrócić uwagę, iż konsekwencją niezastosowania się do wytycznych Dyrektywy może być uznanie umowy sprzedaży za niezawartą, co pociąga za sobą wszystkie związane z tym skutki, np. odesłanie towaru na koszt e-sklepu. Każdy e-sklep powinien zatem zadbać, aby opis był jak najbardziej precyzyjny.
Z pomocą sprzedawcom internetowym przychodzą oczywiście producenci. Obserwujemy jednak, że nie wszyscy producenci należycie dbają o przygotowanie elektronicznych etykiet, a niektórzy nie robią tego wcale, pozostawiając tworzenie opisów w rękach sprzedawców. Dobrze opisane są np. produkty z obszaru elektroniki czy AGD, dużo gorzej m.in. asortyment odzieży i obuwia. Właśnie z tego powodu ILiM - GS1 Polska wraz z Izbą Gospodarki Elektronicznej powołały grupę roboczą, której celem jest wypracowanie standardu elektronicznej etykiety (i danych podstawowych) dla tych właśnie artykułów - odzieży i obuwia. Jest to pierwsza branża, w ramach której wraz z e-sprzedawcami i producentami staramy się zdefiniować zakres danych podstawowych. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia strony projektu www.e-etykieta.pl i włączenie się w nasze prace.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 21 wrzesień 2015 12:27

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Elemental Holding dołącza do EERA

Elemental Holding dołącza do EERA

Europejskie Stowarzyszenie Recyklingu Elektroniki wspiera zamknięty obieg produkcyjny w gospodarce.

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Optymalizacja procesów, redukcja obciążeń administracyjnych czy zwiększenie przepływu pracy to główne powody inwestycji w rozwiązania...

Nowy projekt S5 Wrocław North Gate - 62 tys. m…

Nowy projekt S5 Wrocław North Gate - 62 tys. m kw. w budowie

Panattoni Europe, lider rynku powierzchni przemysłowych w Europie, rozbudowuje obiekty na Dolnym Śląsku. W sercu...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj