logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Polsko-rosyjskie spory transportowe

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nasz rosyjski sąsiad okazał się niestabilnym partnerem dla polskich przedsiębiorców. Między Polską a Rosją występują spore napięcia w zakresie transportu. Jaka jest ich geneza i jakie mogą być ich skutki?

dr hab. Maciej Stajniak, prof. nadzw. Wyższej Szkoły Logistyki, główny specjalista w Centrum Wiedzy Logistycznej Instytutu Logistyki i Magazynowania: Spory wywołała Rosja, która pod koniec zeszłego roku nagle zmieniła zasady przewozów dla krajów trzecich. Moskwa zdecydowała, że naszym przewoźnikom będą grozić surowe kary finansowe za wwiezienie do Rosji, bez specjalnych zezwoleń, towarów wyprodukowanych w Polsce przez filie zagranicznych firm i eksportowanych na podstawie faktur zagranicznych central tych firm, a także towarów dostarczonych do polskich portów i terminali kolejowych. Zmieniły one znaczenie pojęcia przewozu na rzecz kraju trzeciego. Nowe przepisy strona rosyjska rozciąga także na towary produkowane w Polsce, np. przez filie firm zagranicznych. Przewóz na rzecz kraju trzeciego jest bardzo ograniczony. Obecnie restrykcyjne prawo rosyjskie utrzymuje, że towary z Polski do Rosji nie mogą być przewożone ani przez firmy polskie ani rosyjskie, w takim razie należy zadać pytanie kto to ma realizować?
Nasz rząd zażądał zmiany tych przepisów, wskazując iż łamią one polsko-rosyjską umowę z 1996 r. o przewozach drogowych i mogą wyeliminować około 85 procent polskich przewoźników z rynku Rosji. Brak zezwoleń na transport do Rosji to straty dla ponad 2,5 tys. polskich firm mających flotę 25-26 tysięcy samochodów. Brak porozumienia to strata 200 tys. przejazdów rocznie. Wartość każdego z nich to średnio około 2 tys. euro, co oznacza, że straty obrotu polskich przewoźników to 400 mln euro rocznie.
W pierwszym tygodniu lutego Polska i Rosja prowadziły negocjacje na temat zasad wykonywania przewozów drogowych do Federacji Rosyjskiej oraz ustalenia liczby zezwoleń wjazdu na 2016 r.
W wyniku porozumienia polskie ciężarówki tymczasowo wróciły na rosyjskie drogi, bo strona rosyjska zobowiązała się do zmian w przepisach. Niestety, to że (zgodnie z deklaracją rosyjską) do 18 marca rozporządzenie podpisze minister transportu Rosji nie oznacza, że wejdą one w życie, bowiem potrzebny jest kolejny podpis ze strony rosyjskiej. Przejściowe porozumienie obowiązywać będzie do 15 kwietnia tego roku i na ten okres polscy i rosyjscy przewoźnicy dostali po 20 tys. zezwoleń na przewozy towarów. Do tego czasu Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma nadzieję wynegocjować porozumienie rozwiązujące spory, które od początku lutego zablokowały polskim przewoźnikom dostęp do rosyjskich dróg, a rosyjskim - do dróg w Polsce.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 luty 2016 10:03

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kolejne firmy testują eActrosy

Kolejne firmy testują eActrosy

W wielu miastach europejskich pojawia się coraz więcej elektrycznych samochodów ciężarowych dostarczanych przez różnych producentów....

Grzegorz Ostaszewski na podium

Grzegorz Ostaszewski na podium

Grzegorz "Gregory" Ostaszewski, pierwszy i jak dotąd jedyny Polak startujący w wyścigach ciężarówek po dwóch...

Sezon urlopowy na polskich drogach - trudny czas dla kierowców…

Sezon urlopowy na polskich drogach - trudny czas dla kierowców ciężarówek

W ubiegłym roku Polacy odbyli ponad 70 milionów podróży, z czego 80 proc. stanowiły wyjazdy...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj