logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Klastry i innowacje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czy ruch klastrowy może wspomóc innowacyjność polskiej gospodarki?

Anna Połczyńska, Instytut Logistyki i Magazynowania, prezes Wielkopolskiego Centrum Klasteringu
Temat klastrów, inicjatyw klastrowych, czy powiązań kooperacyjnych poruszany jest od bardzo dawna. W ostatnich kilku latach, w województwie wielkopolskim, powstało i rozwinęło działalność kilkadziesiąt inicjatyw klastrowych. Obecnie w Wielkopolsce można ich zidentyfikować około 50, z czego 26 jest aktywnych (21 spośród nich należy do Wielkopolskiego Centrum Klasteringu), 6 zostało zlikwidowanych, 14 jest w zawieszeniu, a na temat 6 z nich, brak jest jakichkolwiek informacji (nieaktywna strona WWW, nieaktywny telefon, email). Aktywne oraz będące w zawieszeniu inicjatywy klastrowe w swoich szeregach mają średnio 34 mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Do liczby członków należy wliczyć również uczelnie wyższe, instytuty badawcze oraz jednostki otoczenia biznesu. Średni wiek inicjatywy klastrowej występującej w Wielkopolsce to 4,5 roku. Większość z nich posiada lokalizację w Poznaniu, bądź najbliższych okolicach. Charakterystyczne dla tego środowiska jest to, że czym starsza inicjatywa klastrowa, tym większa liczba członków. Największą grupę stanowią inicjatywy klastrowe założone między rokiem 2009 a 2014, mające od 2 do 5 lat. Około 50% z nich posiada średnio 30 członków, a około 30% to inicjatywy klastrowe istniejące powyżej 5 lat na rynku, posiadające średnio 50 członków. Najmłodsze inicjatywy klastrowe, założone w ostatnich 2 latach stanowią 20% na rynku wielkopolskim i mają średnio w swojej strukturze około 15 członków.
Rozważając sytuację inicjatyw klastrowych w kontekście perspektyw rozwojowych UE 2007-2013 oraz 2014-2020, nie można pominąć tematu innowacyjności, który stał się  głównym czynnikiem oceny wszelkich projektów i inicjatyw. Czym tak naprawdę jest innowacja? Według Jana Gmurczyka innowacyjność to skuteczne wdrożenie do rzeczywistości gospodarczej jakiejś nowości. Innowacją może być zarówno opracowanie nowego produktu, jak i wprowadzenie do praktyki biznesowej nowych rozwiązań służących wzmocnieniu strategii marketingowej, usprawnieniu organizacji przedsiębiorstwa, udoskonaleniu technologii produkcji, ulepszeniu komunikacji z klientami, czy zwiększeniu efektywności procesów zaopatrzeniowych.
Czym powinna być innowacja dla inicjatyw klastrowych? Z innowacjami powinien wiązać się szeroki wachlarz potencjalnych korzyści: począwszy od szansy na poprawę opłacalności prowadzonego biznesu, po lepszą realizację takich celów jak troska o środowisko naturalne. Co ważne, poszukiwanie innowacji powinno dla inicjatyw klastrowych zawsze łączyć się z podejściem pragmatycznym. Można tu przytoczyć słowa Michała Kicińskiego: „Bycie innowacyjnym nie jest sztuką samą w sobie. (…) «Inaczej» musi oznaczać «lepiej»”. Inicjatywy klastrowe w pogoni za innowacyjnością nie powinny zapominać o tym oczywistym fakcie.
Według najnowszego raportu Innovation Union Scoreboard 2014, Polska osiągając syntetyczny wskaźnik innowacyjności na poziomie 0,279 znalazła się wśród krajów o umiarkowanej innowacyjności, określanej jako moderate innovators wyprzedzając Rumunię (0,237), Łotwę (0,221) i Bułgarię (0,188). W porównaniu z wynikami z poprzedniego roku Polska awansowała z grupy słabych innowatorów do grupy umiarkowanych innowatorów.

Ostatnio zmieniany środa, 11 maj 2016 12:55

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii…

Wirtualne kojarzenie linii - Eurowings rozpoczyna dystrybucję biletów innych linii lotniczych

Klienci Eurowings mogą już rezerwować liczne połączenia transferowe w atrakcyjnych cenach. Jest to możliwe dzięki...

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich…

Alumast dostarczy ponad 200 kompozytowych słupów oświetleniowych dla PKP Polskich Linii Kolejowych

Spółka Alumast S.A. wygrała przetarg na dostarczenie 228 słupów z kompozytów polimerowych wraz z wysięgnikami...

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser przechodzi na technologię litowo-jonową i redukuje CO2

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, do 2022 r. planuje zastąpić swoją przeszło sześciotysięczną flotę...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj