logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Klastry muszą się usamodzielnić

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dotychczasowy ruch klastrowy był stymulowany przez wsparcie publiczne, przede wszystkim środki unijne. Jak powinien wyglądać nowy program wsparcia rozwoju klastrów, żeby inicjatywy klastrowe skupiały swoją energię na wzmocnieniu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionów?

Anna Połczyńska, Instytut Logistyki i Magazynowania, prezes Wielkopolskiego Centrum Klasteringu
Inicjatywy klastrowe muszą w swoich strategiach określić, w jaki sposób całkowicie wyeliminują zewnętrzne źródła wsparcia w postaci publicznych dotacji do 2020 roku. Ze spotkań z liderami inicjatyw klastrowych wynika, iż wsparcie publiczne powinno wygasać stopniowo. Nowa perspektywa budżetowa Unii Europejskiej najprawdopodobniej zmieni zarówno zakres, jak i formy wsparcia publicznego w kierunku szeroko rozumianego rozwoju gospodarczego i innowacyjnego poprzez wyraźne przesunięcie wsparcia w kierunku działań wzmacniających potencjał konkurencyjny i innowacyjny przedsiębiorstw. Jednym słowem nowa perspektywa finansowa będzie wymagała od inicjatyw klastrowych dostosowania strategii rozwojowej do nowych wyzwań. Istotną, według liderów inicjatyw klastrowych regionu Wielkopolski, zmianą w instrumentach finansowych, powinno być stworzenie prostej formy vouchera na wypracowanie modelu biznesowego „usługi klastrowej”, którego w chwili obecnej inicjatywom klastrowym brakuje. Chodzi o wypracowanie i pilotażowe przetestowanie usług,  które inicjatywy klastrowe mogłyby świadczyć dla swoich członków, budując w ich oparciu stabilne podstawy finansowe działania. W dalszej perspektywie czasowej (po 2020 r.), inicjatywy klastrowe powinny świadczyć usługi komercyjne i konkurować na rynku z prywatnymi firmami. W chwili obecnej przedsiębiorcy oczekują od inicjatywy klastrowej darmowych usług, przy czym koordynatorzy nie pobierają od swoich członków żadnych, bądź tylko naprawdę niewielkie składki. Opłaty członkowskie oraz partycypacja kosztowa przedsiębiorstw w działaniach inicjatyw klastrowych w znaczny sposób mogłyby przyczynić się do zweryfikowania ich rzeczywistych potrzeb i stworzenia nowych, innowacyjnych produktów, czy usług. Konieczność wyłonienia w niedługim czasie Regionalnych Klastrów Kluczowych, powinna w ostateczności zmotywować środowisko klastrowe do konsolidacji i zwiększenia swojej masy krytycznej. W chwili obecnej w regionie Wielkopolski istnieje od 3 do 5 inicjatyw klastrowych jednej branży, tworząc potencjał do konsolidacji.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 czerwiec 2016 08:04

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Logistyczne kulisy wyścigu Tour de Pologne

Zakończyła się 76. edycja popularnego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W wyścigu, liczącym 1036 km,...

Solaris największym producentem na europejskim rynku autobusów elektrycznych

Solaris największym producentem na europejskim rynku autobusów elektrycznych

Dzięki trzem dużym zamówieniom z Berlina, Warszawy i Mediolanu Solaris wysunął się na prowadzenie pod...

Bydgoszcz rośnie w magazyny - 40 000 m kw. Panattoni…

Bydgoszcz rośnie w magazyny - 40 000 m kw. Panattoni Park Bydgoszcz II

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, docenia potencjał rozwojowy regionu kujawsko-pomorskiego i tworzy...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj