logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Stacje przyzakładowe - niższe koszty i większa kontrola

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Aż 15 proc. niższe koszty zakupu paliwa, pełna kontrola nad jego obrotem w firmie, możliwość dokładnego rozliczania zużycia czy określanie czasu dostaw to tylko niektóre z zalet posiadania własnej stacji przyzakładowej.
Jakie są podstawowe wymogi techniczne dla stworzenia przyzakładowej stacji paliw, jakie koszty trzeba ponieść na początek i jak zorganizować dostawy paliw do takiej stacji?

Dawid Przewodowski, PetroConsulting Sp. z o.o.: Przyzakładowa stacja paliw np. do wydawania oleju napędowego składa się ze zbiornika (naziemnego lub podziemnego) o odpowiedniej pojemności, dystrybutora do tankowania oraz automatu do tankowania. Wielkość potrzebnego placu zależna jest głównie od wielkości zbiornika, np. typowy zbiornik 30 m sześc. zajmuje około 23 m sześc. Oczywiście należy dodać tu wymagane przepisami prawa odległości od terenu leśnego, budynków mieszkalnych, granicy działki, zbiorników wodnych itp. - 10 m. Przepisy mówią, że zbiornik musi być dwupłaszczowy i dopuszczony przez UDT (razem ze zbiornikiem otrzymujemy tzw. paszport zbiornika). Dopuszczalna pojemność zbiornika dla którego nie trzeba uzyskiwać pozwolenia budowlanego to 5 m sześc., jednak często jest to za mało. Jeżeli chcemy większy zbiornik czeka nas procedura budowalna na wewnątrzzakładowy zbiornik magazynowy. Takie formalności załatwia się z reguły w 2-4 miesiące. Jeżeli jednak nie otrzymalibyśmy takiego pozwolenia - wówczas pozostaje nam próba uzyskania tzw. odstępstwa budowlanego od właściwego ministra. Ceny są bardzo różne w zależności od oczekiwanej pojemności zbiornika i tego, czy chcemy mieć dystrybutor profesjonalny czy zwykły nielegalizowany (dopuszczalny na stacjach przyzakładowych). Gdy myślimy o dobrej jakości zbiorniku, powiedzmy 20 m sześc. naziemnym, profesjonalnym dystrybutorze i automacie to możemy założyć, iż cena sprzętu z montażem, kosztami administracyjnymi i szkoleniem z jego użytkowania wyniesie około 90-150 tys. zł netto. Często jest to mniej, ale może też być więcej. Paliwo na swoją stację kupujemy od dostawców hurtowych, których na rynku jest sporo. Przy wyborze firmy, która będzie nam dostarczać paliwo należy wziąć pod uwagę cenę za litr paliwa z dostawą do naszej stacji. Trzeba pamiętać także aby, w dobie częstych manipulacji i nieuczciwego handlu paliwem, sprawdzać naszych dostawców także pod kątem formalności prawnych, np. opłacania przez nich podatku VAT, akcyzy, posiadania niezbędnych pozwoleń, itp.

Więcej na ten temat można będzie się dowiedzieć podczas Międzynarodowych Targów Paliwowych - Stacja i Biznes Przyszłości 2016.

Ostatnio zmieniany środa, 10 sierpień 2016 16:00

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Standardy ekologiczne w logistyce - przykłady rozwiązań

Standardy ekologiczne w logistyce - przykłady rozwiązań

Do tej pory branża logistyczna borykała się z deficytem zarówno opracowań, jak i danych dotyczących...

Oferteo.pl analizuje rynek transportowy w Polsce

Oferteo.pl analizuje rynek transportowy w Polsce

W 2018 roku Polacy w transporcie krajowym przewozili najczęściej lekkie ładunki o wadze do 2...

InPost wygrał przetarg w Austrii

InPost wygrał przetarg w Austrii

Operator logistyczny InPost wygrał przetarg na dostawę Paczkomatów® dla miasta Salzburg w Austrii. Spółka zarządzająca...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj