logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Dobry logistyk poszukiwany

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Edukacja logistyczna nie stoi w miejscu i ewoluuje zgodnie z wymaganiami rynku pracy. Jakie kompetencje potencjalnych pracowników są w tej chwili najbardziej pożądane przez firmy logistyczne? Czy Wyższa Szkoła Logistyki odpowiada na nie, opracowując program kształcenia?

dr inż. Ireneusz Fechner, kanclerz Wyższej Szkoły Logistyki: Transport, spedycja i logistyka to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż w Polsce. Zapotrzebowanie na pracowników z tego sektora już teraz jest bardzo duże, a prognozuje się, że w kolejnych latach nadal będzie wzrastać. Perspektywy zatrudnienia i doniesienia z rynku pracy przekładają się na rosnące zainteresowanie młodych ludzi studiami logistycznymi. Nie możemy jednak zapominać, że dziś samo ukończenie studiów, niezależnie od wybranego kierunku kształcenia, nie stanowi gwarancji zatrudnienia. Okres nauki warto zatem jak najlepiej wykorzystać na zdobywanie dodatkowych kwalifikacji, umiejętności i doświadczenia. Przedsiębiorstwa logistyczne poszukują pracowników, którzy do zaoferowania mają coś więcej niż tylko dyplom. Z naszych obserwacji wynika, że premiowane może być bardzo szerokie spektrum dodatkowych umiejętności i kompetencji. Liczą się m.in. branżowe certyfikaty dające dodatkowe uprawnienia, specjalistyczna wiedza możliwa do praktycznego wykorzystania, pierwsze doświadczenia zawodowe, znajomość języków obcych oraz kompetencje miękkie, np.: umiejętność radzenia sobie ze stresem, zarządzania grupą czy zdolności negocjacyjne. Zadaniem uczelni jest wsparcie rozwoju studentów na wielu płaszczyznach jednocześnie, tak aby kończąc studia byli dobrze i kompleksowo przygotowani do zmierzenia się z zawodowymi wyzwaniami. Wbrew pozorom nie jest to zadanie łatwe - Badanie Niedoboru Talentów 2015 przeprowadzone przez firmę ManpowerGroup wskazuje, że aż 41% przebadanych pracodawców deklaruje problem ze znalezieniem pracowników posiadających kompetencje niezbędne na danych stanowiskach. W czołówce zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów od lat wymieniana jest grupa zawodowa inżynierów. To widoczny sygnał, że oferta edukacyjna w Polsce nie nadąża za potrzebami gospodarki.
Wyższa Szkoła Logistyki, mając świadomość dynamicznie zachodzących zmian w branży logistycznej oraz rosnących oczekiwań pracodawców, stara się na nie odpowiadać wielotorowo. Jednym z kluczy do sukcesu jest rozbudowana współpraca uczelni z wiodącymi instytucjami i przedsiębiorstwami logistycznymi. Wśród partnerów Wyższej Szkoły Logistyki wymienić można m.in.: Instytut Logistyki i Magazynowania, Fundację GS1 Polska, Polskie Towarzystwo Logistyczne oraz Polską Izbę Spedycji i Logistyki. Tak rozbudowana współpraca z czołowymi instytucjami z branży TSL sprawia, że takiego zaplecza logistycznego nie ma żadna inna uczelnia w kraju, a studenci WSL mają dostęp do specjalistycznej wiedzy i najnowszych doniesień z branży. Z kolei współpraca ze światem biznesu, w formie Klubu Partnera i Rady Pracodawców WSL, pozwala uczelni dostosować ofertę edukacyjną do wymagań współczesnego rynku pracy. Ponad 30 wiodących przedsiębiorstw logistycznych aktywnie uczestniczy w opracowywaniu programów zajęć, dzieląc się z władzami WSL swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, obejmuje patronat nad poszczególnymi specjalnościami, angażuje się w dydaktykę i prowadzenie zajęć oraz rekrutuje spośród studentów WSL stażystów i pracowników. Aktywna postawa i zaangażowanie podmiotów gospodarczych przekładają się na praktyczny wymiar kształcenia, dzięki czemu oferta edukacyjna WSL nadąża, a nawet wyprzedza, przemiany zachodzące na rynku pracy.
Jednym z produktów będących odpowiedzią na potrzeby branży TSL są studia dualne WSL. W ciągu 3 lat nauki studenci zdobywają nie tylko wiedzę, ale również tak ważne dzisiaj praktyczne doświadczenie, ucząc się w systemie 9/9 tygodni - 9 tygodni nauki w siedzibie WSL, a kolejne na stażu w partnerskim przedsiębiorstwie. To istotna przewaga na rynku pracy, ponieważ po 3 latach młody człowiek ma w CV nie tylko skończone studia, ale również 3 lata doświadczenia zawodowego. 50% zajęć prowadzonych jest w języku angielskim. Niezależnie od kierunku wszyscy studenci odbywają obowiązkowe praktyki.
Znajomość języków obcych to kolejny ważny aspekt, na który staramy się kłaść nacisk. Zajęcia w języku angielskim prowadzone są m.in. na studiach MBA. Studenci posługujący się tym językiem mogą zdobyć certyfikat Pearson Test of English. Z kolei osoby znające język niemiecki mają możliwość uzyskania podwójnego dyplomu studiów licencjackich - Wyższej Szkoły Logistyki i partnerskiej uczelni Technische Hochschule (FH) w Wildau k. Berlina. Studenci WSL biorą również udział w wymianach zagranicznych w ramach programu Erasmus.
W zależności od wybranej specjalności studenci Wyższej Szkoły Logistyki mogą również wzbogacić swoje CV o szereg dodatkowych certyfikatów, tak istotnych w sektorze TSL. Wśród nich wymienić można: certyfikat kompetencji zawodowych przewoźnika w drogowym transporcie rzeczy/osób, przygotowanie do certyfikatu Candidate of Senior Logistician czy dyplom ukończenia kursu iScala. W tym przypadku nie są to tylko "puste" dyplomy, ale faktyczne potwierdzenie konkretnych umiejętności.
Dobry pracownik charakteryzuje się nie tylko specjalistyczną wiedzą, ale również określonymi kompetencjami o charakterze miękkim, pozwalającymi na sprawną pracę w grupie czy współpracę z klientami danego przedsiębiorstwa. W programie zajęć uwzględniony został również ten aspekt, a przedmioty dopasowano do potrzeb konkretnych specjalności. I tak studenci biorą udział w zajęciach z: przywództwa i komunikacji w biznesie, negocjacji czy zarządzania personelem.
Dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę, Wyższa Szkoła Logistyki przygotowała bogatą ofertę studiów podyplomowych. Na uwagę zasługuje pierwszy w Polsce program studiów MBA, obejmujący wiedzę z zakresu strategicznego i operacyjnego zarządzania logistyką oraz międzynarodowymi łańcuchami dostaw i sieciami współpracy gospodarczej. 50% zajęć prowadzonych jest w języku angielskim, a studia jako jedyne w tej części Europy umożliwiają potwierdzenie zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych w formie certyfikatu Candidate, który otwiera drogę do uzyskania tytułu European Master Logisitician. Niezmiennie od lat popularnością cieszą się studia podyplomowe, takie jak: Transport i Spedycja, Logistyka, Menedżer Logistyki oraz Menedżer BHP. Oferta studiów podyplomowych skomponowana została w taki sposób, że pozwala pogłębiać wiedzę osobom z wykształceniem logistycznym, ale także zdobywać zupełnie nowe kwalifikacje tym, którzy ukończyli studia na innych kierunkach np. studia filologiczne.
Wszystkie te elementy sprawiają, że studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Logistyki dobrze sobie radzą na rynku pracy. Nie tylko nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia, ale również są cenionymi i ważnymi pracownikami. Przykładowo aż 30% pracowników z wykształceniem wyższym w Kuehne + Nagel Polska to absolwenci naszej uczelni. W rankingu Wprost 2015 Wyższa Szkoła Logistyki znalazła się wśród 50 szkół wyższych, których absolwenci są najczęściej poszukiwani przez pracodawców.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 październik 2016 09:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce - operator uruchamia nowy oddział…

Ekspansja Grupy Fracht w Afryce - operator uruchamia nowy oddział w Egipcie

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny dla przemysłu, wzmacnia swoją ofertę i rozszerza działalność na afrykańskim...

ID Logistics gotowy do uruchomienia nowego magazynu PepsiCo

ID Logistics gotowy do uruchomienia nowego magazynu PepsiCo

ID Logistics, wiodący dostawca usług logistycznych, specjalizujący się w dedykowanej logistyce kontraktowej, wzmacnia współpracę z...

Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Cyfryzacja dokumentacji celnej i metoda pojedynczego okna od 2021 roku

Cyfryzacja dokumentacji ułatwia handel oraz zmniejsza koszty i pozwala zaoszczędzić cenny czas, jednak branża logistyczna...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj