logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rok 2016 w polskim transporcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Początek roku to czas podsumowań tego co za nami. Jak wygląda statystyka minionego roku w polskim transporcie? 

Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl: Z raportu opracowanego przez Oferteo.pl wynika, że najczęściej poszukiwaną usługą transportową przez firmy spedycyjne oraz inne podmioty był przewóz samochodów. Najpopularniejszymi kierunkami eksportu i importu były Niemcy, Wielka Brytania i Francja.
Z analizy zapytań złożonych w Oferteo.pl, serwisie łączącym w czasie rzeczywistym osoby poszukujące usług z ich dostawcami, wynika że 55% z nich zostało złożonych przez firmy spedycyjne. Pozostała część zapytań pochodziła od innych podmiotów.
Większym zainteresowaniem cieszył się transport krajowy, którego dotyczyło 55% zapytań. Co czwarty użytkownik był zainteresowany importem ładunku do Polski, a 17% poszukiwało firmy do eksportu towarów. Dodatkowo 3% zapytań dotyczyło transportu międzynarodowego poza granicami Polski.
Wśród zapytań dotyczących transportu zagranicznego dominowały zapytania o import towarów (55%). Eksportem towarów było zainteresowanych 38% użytkowników, a 7% poszukiwało firm, które zajęłyby się transportem poza granicami Polski.
Największa liczba zleceń eksportu towarów dotyczyła Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Holandii. Najwięcej importujemy natomiast z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Z kolei zapytania dotyczące transportu międzynarodowego najczęściej dotyczyły przewozu ładunków na terenie Niemiec lub importu do Niemiec z Czech lub Słowacji.
Najwięcej zapytań złożonych w Oferteo dotyczyło transportu samochodów. Popularnym zleceniem było także przewiezienie palet oraz towarów na paletach, a także materiałów wykończeniowych i budowlanych. Transport maszyn (w tym rolniczych) zleciło 11,1% użytkowników serwisu, a 5,3% zapytań dotyczyło transportu pojazdów innych niż samochody.
Najczęściej wskazywany ciężar ładunku w transporcie krajowym nie przekraczał dwóch ton (37% wskazań). Podobnie wyglądało to w przypadku importu i eksportu (odpowiednio 42% i 44%). Natomiast ładunek, którego transport zlecano poza granicami Polski, najczęściej miał ciężar od 2 do 7,5 tony.
W przypadku transportu poza granicami Polski odnotowano również najwięcej chętnych na transport najcięższych ładunków - powyżej 24 ton. Ładunek o takiej masie importowano najrzadziej - zapytania o taką usługę stanowiły 7% wszystkich zapytań o import towarów.
Do przewozu ładunków najczęściej były wybierane busy towarowe (30%), a nieco mniejszą popularnością cieszyły się nadwozia typu plandeka / firanka / mega (25%) oraz laweta (18%). Najrzadziej używane były cysterny i silosy (po 0,2%).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 luty 2017 08:25

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser z nową bezpośrednią linią na zachód Niemiec

Dachser z nową bezpośrednią linią na zachód Niemiec

Operator logistyczny Dachser uruchomił nowe połączenie drobnicowe z Sosnowca i Wrocławia do niemieckiego Rheine. Towary...

Budowa autostrady A2 na ostatniej prostej - Multiconsult Polska działa…

Budowa autostrady A2 na ostatniej prostej - Multiconsult Polska działa zgodnie z planem

Prace projektowe na autostradzie A2 postępują, przybliżając realizację zadań koncepcyjnych do końca. Na zlecenie Generalnej...

Electrolux zadomowi się w MLP Wrocław

Electrolux zadomowi się w MLP Wrocław

Producent i dystrybutor urządzeń gospodarstwa domowego wynajął około 14,6 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni w...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj