logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyczna obsługa farmacji

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Branża farmaceutyczna wymaga specjalnej obsługi logistycznej. Czym ona się charakteryzuje?

Michał Bąk, Kierownik Rozwoju Biznesu Healthcare w DSV Solutions: Operator logistyczny obsługujący branżę farmaceutyczną musi posiadać bardzo specyficzne i ponadstandardowe kompetencje, które w znaczący sposób wykraczają poza najbardziej wygórowane wymagania dotyczące jakości.
Na przestrzeni lat charakterystyka usług dedykowanych dla branży farmaceutycznej zmieniała się przede wszystkim w kontekście zakresu potrzeb klientów. Trzeba pamiętać, że sektor ten jest ściśle regulowany przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny, który nakłada szereg norm i obostrzeń na każdy podmiot, realizujący zadania w tym obszarze. Konieczność ich spełnienia budziła początkowo obawy po stronie klientów, którzy bardzo ostrożnie podchodzili do kompetencji operatorów logistycznych. Z czasem jednak, w miarę rozwoju rynku oraz doświadczenia, operatorzy udowodnili, że są w stanie nie tylko zapewnić efektywną obsługę tej branży, ale także, dzięki obsłudze wielu podmiotów, byli w stanie dzielić się najlepszymi praktykami i często prowadzić ją znacznie efektywniej niż magazyny należące do producentów.
Jednym z najistotniejszych wyzwań stojących przed operatorem logistycznym jest konieczność zapewnienia właściwych warunków temperaturowych, zarówno w procesie składowania jak i transportu. Dodatkowo niezbędne jest posiadanie systemów informatycznych oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych, które monitorują temperaturę i wilgotność w sposób ciągły oraz pozwalają na szybką reakcję w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek odchyleń. Nasze magazyny muszą posiadać m.in. pełną zgodność z GDP oraz potwierdzony system komputerowy do obsługi hurtowni farmaceutycznej. Trzeba też zaznaczyć, że w przypadku obsługi branży farmaceutycznej każdy jeden etap procesu logistycznego jest niezwykle istotny dla bezpieczeństwa i wymaga ciągłego monitorowania. Bardzo ważnym elementem jest na przykład zarządzanie ryzykiem, które identyfikuje potencjalne zagrożenia i pozwala na ich ograniczenie lub wyeliminowanie już na wstępnym etapie. Kolejnym jest pełna walidacja narzędzi informatycznych, stanowiąca standardowy wymóg, od wielu lat z powodzeniem wypełniany przez operatorów logistycznych. Warto zwrócić uwagę, że ogromne doświadczenie w tym zakresie pozwala nam już w tej chwili dostosowywać wymogi również do przyszłych regulacji, dotyczących choćby Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, również w zakresie integracji i raportowania, tak istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu produktami farmaceutycznymi.
Ostatecznie na decyzję klientów, którzy coraz częściej decydują się realizować swoje procesy za pośrednictwem operatorów logistycznych, wpływa szereg bardzo restrykcyjnych wymagań. Dotyczą one m.in. magazynu, jego odpowiedniego przygotowania i kosztownych zabezpieczeń, jakie powinien posiadać, aby utrzymać właściwe warunki przechowywania oraz właściwego doboru środka transportu.
Rynek ten dynamicznie się rozwija. Zadaniem operatora logistycznego jest więc wychodzić naprzeciw potrzebom klientów, którzy są zainteresowani przede wszystkim kompleksową obsługą logistyczną swoich towarów z jednego miejsca, która obejmuje wszystkie etapy procesu. Jest to zatem już nie tylko składowanie i dystrybucja, ale także usługi Wytwórni czy Magazynu Importera. Dodatkowo w DSV Solutions staramy się cały czas udoskonalać procesy poprzez dołączanie rozwiązań IT czy automatyki przemysłowej, które pozwalają na znaczne zwiększenie skali i poziomu skomplikowania operacji w porównywalnych zakresach czasowych.  
Sektor farmaceutyczny stanowi jeden z kluczowych obszarów działalności DSV Solutions w Polsce i na świecie. Specjalizujemy się w kompleksowej obsłudze logistycznej, zarówno w zakresie usług magazynowania, w tym również e-commerce, jak i transportu produktów wymagających temperatury od +15 do +25 stopni Celsjusza oraz tzw. zimnego łańcucha tzn. od +2 do +8 stopni Celsjusza. Usługi realizowane są w oparciu o modele Hurtowni Farmaceutycznych DSV, Hurtowni Farmaceutycznych Klientów oraz obsługę Wytwórni GMP oraz Magazynu Importera.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 luty 2017 08:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kurierzy GLS dostarczają zamówienia online dla klientów IKEA

Kurierzy GLS dostarczają zamówienia online dla klientów IKEA

Teraz obsługa zamówień online w IKEA będzie przebiegać jeszcze szybciej i sprawniej. To możliwe m.in....

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

Megaciężarówki Dachser przemierzają czeskie drogi

Dachser jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych w Czechach używa 25-metrowych ciężarówek do codziennych przewozów...

Dekpol buduje Flex Gdańsk BCL (Bałtyckie Centrum Logistyczne)

Dekpol buduje Flex Gdańsk BCL (Bałtyckie Centrum Logistyczne)

Dekpol rozpoczął budowę dwóch nowoczesnych hal magazynowo-usługowych w Gdańsku na terenie Wyspy Portowej. Obiekty składać...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj