logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kobiety w logistyce

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Kobiety podejmują przeróżne wyzwania i są coraz bardziej aktywne w wielu dziedzinach, nawet w tych zdominowanych przez mężczyzn. Jak to wygląda w logistyce?

Krystyna Kołakowska, od 45 lat pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania: Niemal od 35 lat tzw. męskie zawody przestają stanowić tabu dla kobiet. Obecnie doskonale radzą sobie one w każdej branży i na każdym stanowisku. Nie inaczej jest w logistyce. Coraz częściej spotykamy kobiety, które są prezesami firm logistycznych, spedycyjnych i transportowych, są kierownikami katedr logistycznych, pilotami czy kierowcami. Warto przyjrzeć się kobiecej twarzy logistyki, bo kobiet w logistyce przybywa z roku na rok, mimo iż logistyka kojarzona jest przecież z męskim zawodem. Kobiety znalazły swoje miejsce w wielu firmach na wszystkich szczeblach struktury organizacyjnej: od członkiń zarządu, poprzez stanowiska kierownicze, menadżerskie po biurowe. Nie jest tajemnicą iż firmy kierowane przez kobiety niejednokrotnie osiągają bardzo dobre rezultaty pod względem jakości pracy operacyjnej. A że to logistyka... Nie szkodzi. I w tej branży kobiety odnalazły się doskonale: zarządzają łańcuchami dostaw, dbają o poprawność procesów logistycznych oraz skutecznie sprzedają usługi. Logistyka przestała być już domeną męską. Kobiety również i tu znalazły swoje miejsce. Co istotne, nie straciły nic ze swojej kobiecości. Nadal uprzejme, miłe, empatyczne, przełamują lody, łagodzą obyczaje i rozwiązują problemy zarządcze, a co najważniejsze nadal zajmują się domem i wychowują dzieci. Realizują się zawodowo doskonale godząc to z macierzyństwem, dzięki temu nie muszą dokonywać wyboru pomiędzy pracą a rodziną.
Coraz częściej firmy stosują politykę równości, zatrudniając wiele kobiet na wysokich stanowiskach. Dynamiczny rozwój w wielu firmach logistycznych wraz z postępującą informatyzacją sprawiły, iż zaczęto szukać możliwości bardziej efektywnego wykorzystania miejsca pracy oraz ułatwienia życia niektórym kobietom. Praca z systemami elektronicznymi (przygotowywanie zestawień, rozliczeń czy raportów) jest możliwa na odległość, co ułatwia kobietom zajmowanie się domem, gdzie same mogą zarządzać swoim czasem pracy, a rozliczane są za wykonane zadania. Dzisiaj kobiety na stanowiskach kierowniczych w logistyce przestają być wyjątkowym zjawiskiem, jest ich coraz więcej i osiągają wyniki w tym zawodzie porównywalne ze stanowiskami męskimi. Natura kobieca pomaga im w organizacji i planowaniu w wielu procesach realizowanych w przedsiębiorstwach nie tylko transportowo-spedycyjnych i magazynowych, ale także w szeroko rozumianej edukacji przyszłych logistyków.
Czy przyszłość w logistyce należeć będzie do kobiet? Promocja wybitnych kobiet pracujących na stanowiskach menadżerskich związanych z logistyką, niestety, nie poprawia statystyk. Mimo, że sukcesy kobiet w tym zawodzie są doceniane i nagradzane podczas różnych kongresów i konferencji, to jak do tej pory w branży tej prym wiodą mężczyźni. Wierzę jednak, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych i logistyka zostanie także opanowana przez kobiety.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 marzec 2017 10:07

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ciężki okres branży transportowej

Ciężki okres branży transportowej

Przedsiębiorców z branży transportowej czeka ciężki okres. Stracili jedną z najważniejszych przewag, którą mieli nad...

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

Raben świętuje rozbudowę lokalizacji w Eisenach

W czerwcu bieżącego roku Grupa Raben oficjalnie otworzyła nowo rozbudowaną lokalizację w Eisenach. Dwa i...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj