logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Kierowca potrzebny od zaraz

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Jednym z głównych problemów polskiego transportu jest brak kierowców. Jakie działania są podejmowane, by poprawić tę sytuację?

Marcin Wolak, Transjobs.eu: Brak kierowców zawodowych to ogromny problem dla firm transportowych, których auta stoją na parkingach, podczas gdy liczba zleceń rośnie. W odpowiedzi na problemy pracodawców powstała inicjatywa Transjobs.eu. Jak pokazują zeszłoroczne badania TLS i jak wskazują dane ZMPD na rynku pracy obecnie brakuje od 50 do 100 tysięcy kierowców zawodowych. Potwierdzają to sami pracodawcy dla których stanowi to dziś największą barierę dalszego rozwoju firmy. Według badań  realizowanych na zlecenie TransJobs.eu, 60% przewoźników deklaruje możliwość zatrudnienia osób niedoświadczonych lub wymagających doszkolenia, a 19% jest gotowych pokryć koszty uzyskania prawa jazdy oraz kwalifikacji wstępnej dla kandydatów na kierowców w zamian za na przykład podpisanie umowy szkoleniowo-lojalnościowej.
Przyczyn braku kierowców jest wiele. Poczynając od braku edukacji zawodowej i średniej, poprzez emigrację zarobkową po generalnie dobrą sytuację gospodarczą kraju i najniższe od 25 lat bezrobocie. Mimo wszystko, jak wskazują nasze dotychczasowe działania, na rynku pracy nie brakuje kandydatów na kierowców czyli osób, które chciałyby zostać kierowcami zawodowymi. Największą barierą są dla nich jednak wysokie koszty uzyskania prawa jazdy i dodatkowych uprawnień, które w zależności od ich rodzaju oraz regionu, wynoszą od 8 do 12 tysięcy złotych. W naszym portalu zarejestrowanych jest już kilka tysięcy takich osób z całej Polski.
Nasz projekt powstał właśnie w odpowiedzi na powyższe wyzwania rynku transportowego. Działamy w Grupie Trans.eu. Zależy nam na ciągłym rozwoju polskiej branży transportowej, ale również na dobrych warunkach pracy dla kierowców i poszanowaniu społecznym dla tego zawodu. Dlatego właśnie powstał projekt TransJobs.eu. Dajemy przestrzeń obecnym kierowcom oraz pracodawcom, którzy dzięki automatyzacji procesu rekrutacji wewnątrz systemu mogą błyskawicznie dotrzeć do potencjalnych pracowników, którzy spełniają ich wymagania. Unika się tu sytuacji spowodowanej tradycyjnym ogłoszeniem, na które można otrzymać czasem 0, a czasem 200 aplikacji i trzeba je wszystkie przejrzeć, po czym może się okazać, że żadna nie pasuje.
Z drugiej strony stawiamy właśnie na kandydatów na kierowców, ponieważ to wyłącznie oni mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku kierowców. Potrzebna jest jednak koordynacja wielu działań, którą wzięliśmy na swoje barki. Rozmawiamy z wieloma instytucjami działającymi na rynku pracy, pracodawcami, szukamy środków finansowych na szkolenia zainteresowanych. Wspieramy i inicjujemy wiele działań w celu pojawienia się na transportowym rynku pracy świeżej krwi. Mogę już teraz uchylić rąbka tajemnicy - niedługo wystartujemy z ogólnopolskim programem szkoleń dla kandydatów na kierowców i na pewno będzie o tym jeszcze głośno. Póki co, wszystkich zainteresowanych zapraszamy do rejestracji w naszym serwisie i śledzenia naszych działań na Facebooku.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 maj 2017 07:08

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pierwsze kroki z kodami kreskowymi - webinarium dla nowych uczestników…

Pierwsze kroki z kodami kreskowymi - webinarium dla nowych uczestników Systemu GS1

Już w pierwszy poniedziałek marca serdecznie zapraszamy Państwa w imieniu GS1 Polska do udziału w...

6 zasad bezpiecznego oczekiwania w kolejce

6 zasad bezpiecznego oczekiwania w kolejce

Na ostatnim spotkaniu Forum Podażowe ECR Polska przyjęło zgłoszony przez Żywiec Zdrój projekt "6 zasad...

Inwestycje w telematykę - coraz silniejszy trend w branży ubezpieczeniowej

Inwestycje w telematykę - coraz silniejszy trend w branży ubezpieczeniowej

Według styczniowych analiz firmy Gartner, globalne wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania technologiczne w 2018 r. mają...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj