logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Dokąd zmierza polski handel

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pana doświadczenie w zarządzaniu logistyką jest bogate - najpierw sieć Biedronka, teraz branża beauty. To bardzo odmienne łańcuchy dostaw. Co Pan sądzi o wprowadzaniu systemu kodów kreskowych jako globalnego rozwiązania?

Marcin Dopierała, Dyrektor Logistyki i Łańcucha Dostaw sieci Hebe oraz Przewodniczący Rady GS1 Polska

Podstawowa różnica obu łańcuchów wynika z wielkości asortymentu i rotacji zapasów produktów w sklepach. W kategorii FMCG produktów spożywczych mówimy o kilku tysiącach szybko rotujących produktów, a w branży drogeryjnej - o kilkunastu tysiącach ekstremalnie wolno rotujących. W tej drugiej, w której mam teraz przyjemność pracować, występuje równocześnie nieporównywalnie większa dynamika wymiany asortymentu oraz skala aktywności promocyjnej. Radykalnie inne są także warunki pracy sklepu: brak powierzchni magazynowej w lokalizacjach o wysokich czynszach oraz skomplikowany proces uzupełniania zapasów wynikający z wielkości asortymentu. W efekcie łańcuch dostaw w branży drogeryjnej wymaga centralnego zarządzania powierzchnią sprzedaży, zmianami asortymentu, zapasami i aktywnością promocyjną oraz ciągłej optymalizacji asortymentu. Na poziomie fizycznej dystrybucji mamy kompletację dostaw w pojedynczych sztukach produktów wrażliwych oraz nieporównywalnie niższe wolumeny dostaw jednostkowych.
Jeśli chodzi o otwarte standardy komunikacyjne, to z pewnością  pozwalają działać wydajniej. Zmniejszają koszty wdrożeń rozwiązań informatycznych ze względu na powszechność zastosowania u partnerów handlowych oraz krótszy czas wdrożenia w porównaniu do rozwiązań dedykowanych. Identyfikacja jednostek handlowych przez czytnik systemu kasowego w sklepie jest rozwiązaniem, bez którego trudno wyobrazić sobie produktywną sprzedaż i zarządzanie zapasami. Wykorzystujemy je jako nośniki GTIN - identyfikatorów wszystkich jednostek logistycznych w dostawach od naszych partnerów handlowych, na etykiecie logistycznej czy opakowaniach zwrotnych. Są podstawowym i skutecznym narzędziem umożliwiającym śledzenie fizycznego przepływu towarów. Identyfikatory jednostek handlowych GTIN oraz lokalizacji GLN wykorzystujemy w komunikacji EDI jako narzędzia wspierające przepływ informacji. W przypadku produktów spożywczych duży potencjał mają kody DataBar umożliwiające zakodowanie dodatkowych informacji o terminie przydatności lub partii produkcyjnej.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 wrzesień 2017 10:47

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj