logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Port Hamburg 2018

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Port w Hamburgu zakłada znaczące inwestycje zarówno w obszarze infrastruktury, jak i IT. Jakie konkretne działania są planowane w 2018 roku?

Maciej Brzozowski, dyrektor przedstawicielstwa Portu Hamburg w Polsce: Na rozwój portu składają się projekty inwestycyjne realizowane przez Hamburg Port Authority, jak i przez prywatne przedsiębiorstwa będące użytkownikami terenów portowych. Tu przedstawiam tylko projekty HPA, które z natury rzeczy dotyczą infrastruktury.
Dla rozwoju portu kluczowe znaczenie ma projekt pogłębienia i poszerzenia około 130 km toru wodnego dolnej i zewnętrznej Łaby, którym statki wpływają do Hamburga. Okazał się on niezwykle trudny ze względu na procedury administracyjne i zgłaszane zastrzeżenia. Tym niemniej jest szansa, aby w bieżącym roku proces uzyskania prawomocnego pozwolenia na realizację inwestycji się zakończył i można było rozpocząć prace, które mogłyby się zakończyć w roku 2020. W najbliższych dniach przygotowany zostanie i upubliczniony projekt ostatecznego pozwolenia na budowę.

Poprawa dostępu do portu jest związana także z modernizacją mostów drogowych i kolejowych. Hamburg ma ich najwięcej ze wszystkich miast europejskich, stąd poświęca im się szczególną uwagę. Kluczowym mostem drogowym jest Köhlbrandbrücke, zapewniający m.in. dostęp do terminali kontenerowych. Otwarty w 1974 r., o prześwicie rzędu 55 m, jest prawdziwym przykładem sztuki inżynieryjnej, ale w najbliższej przyszłości będzie musiał zostać zastąpiony przez nową przeprawę, która będzie lepiej odpowiadała wymogom stawianym przez coraz większe statki. W 2018 r. port rozpocznie działania przygotowujące do tej inwestycji, w tym przygotowanie gruntów. Z kolei w grudniu ubiegłego roku otwarty został przebudowany most Rethe - największy zwodzony most w Europie. Obecnie trwa budowa mostu kolejowego Nowy Kattwyk, łączącego wschodnią i zachodnią część portu, który będzie jednym z największych podnoszonych mostów na świecie.

Kolejnym wyzwaniem i zadaniem dla portu jest digitalizacja. Wiele w tej dziedzinie zostało osiągnięte, ale rok 2018 zapowiada się również bardzo obiecująco. Właśnie w lutym br. zarząd portu, wraz z Deutsche Telekom i Nokią, uruchomił pilotażowy program sieci 5G, następcy LTE, który umożliwia szybką transmisję danych przy podwyższonej dostępności i większym bezpieczeństwie danych. Dotychczas w ramach projektu smartPORT zbudowano tu system inteligentnej infrastruktury, która zbiera olbrzymie ilości danych. Nowa technologia zastosowana w porcie umożliwi wprowadzenie nowych usług i lepszą integrację elementów sieci IoT, a w szczególności koordynację świateł drogowych w porcie oraz zbieranie i przetwarzanie danych środowiskowych w czasie rzeczywistym. Zostaną też uruchomione aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, aby lepiej zarządzać infrastrukturą.

Zarząd portu zbuduje też automatyczną stację obsługi dla lokomotyw, która będzie oddana do użytku w kwietniu tego roku. Nowa stacja powinna zmniejszyć liczbę pustych przejazdów lokomotyw, które blokują całe sekcje infrastruktury, nie tylko kolejowej, poprawiając w ten sposób dostępność portu. Wreszcie rok 2018 zapowiada się jako rekordowy pod względem zawinięć statków wycieczkowych. Port spodziewa się ponad 200 zawinięć i ponad 800 tysięcy pasażerów, co będzie najlepszym wynikiem w całej historii Hamburga.

Ostatnio zmieniany piątek, 23 luty 2018 13:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Kupuj i sprzedawaj w Porcie Gdańsk

Kupuj i sprzedawaj w Porcie Gdańsk

Kup, sprzedaj, przeładuj, zacumuj, stwórz relacje biznesowe - dzień jak co dzień w Porcie Gdańsk,...

Go Logis organizuje dostawy just in time na budowę szpitala…

Go Logis organizuje dostawy just in time na budowę szpitala w Londynie

Go Logis, polski spedytor o zasięgu międzynarodowym, stawia na obsługę branży budowlanej. Go Logis podpisał...

Dachser z certyfikatem na transport farmaceutyków

Dachser z certyfikatem na transport farmaceutyków

Operator logistyczny Dachser uzyskał dla swojego oddziału przy frankfurckim porcie lotniczym certyfikat CEIV Pharma od...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj