logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Port Hamburg 2018

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Port w Hamburgu zakłada znaczące inwestycje zarówno w obszarze infrastruktury, jak i IT. Jakie konkretne działania są planowane w 2018 roku?

Maciej Brzozowski, dyrektor przedstawicielstwa Portu Hamburg w Polsce: Na rozwój portu składają się projekty inwestycyjne realizowane przez Hamburg Port Authority, jak i przez prywatne przedsiębiorstwa będące użytkownikami terenów portowych. Tu przedstawiam tylko projekty HPA, które z natury rzeczy dotyczą infrastruktury.
Dla rozwoju portu kluczowe znaczenie ma projekt pogłębienia i poszerzenia około 130 km toru wodnego dolnej i zewnętrznej Łaby, którym statki wpływają do Hamburga. Okazał się on niezwykle trudny ze względu na procedury administracyjne i zgłaszane zastrzeżenia. Tym niemniej jest szansa, aby w bieżącym roku proces uzyskania prawomocnego pozwolenia na realizację inwestycji się zakończył i można było rozpocząć prace, które mogłyby się zakończyć w roku 2020. W najbliższych dniach przygotowany zostanie i upubliczniony projekt ostatecznego pozwolenia na budowę.

Poprawa dostępu do portu jest związana także z modernizacją mostów drogowych i kolejowych. Hamburg ma ich najwięcej ze wszystkich miast europejskich, stąd poświęca im się szczególną uwagę. Kluczowym mostem drogowym jest Köhlbrandbrücke, zapewniający m.in. dostęp do terminali kontenerowych. Otwarty w 1974 r., o prześwicie rzędu 55 m, jest prawdziwym przykładem sztuki inżynieryjnej, ale w najbliższej przyszłości będzie musiał zostać zastąpiony przez nową przeprawę, która będzie lepiej odpowiadała wymogom stawianym przez coraz większe statki. W 2018 r. port rozpocznie działania przygotowujące do tej inwestycji, w tym przygotowanie gruntów. Z kolei w grudniu ubiegłego roku otwarty został przebudowany most Rethe - największy zwodzony most w Europie. Obecnie trwa budowa mostu kolejowego Nowy Kattwyk, łączącego wschodnią i zachodnią część portu, który będzie jednym z największych podnoszonych mostów na świecie.

Kolejnym wyzwaniem i zadaniem dla portu jest digitalizacja. Wiele w tej dziedzinie zostało osiągnięte, ale rok 2018 zapowiada się również bardzo obiecująco. Właśnie w lutym br. zarząd portu, wraz z Deutsche Telekom i Nokią, uruchomił pilotażowy program sieci 5G, następcy LTE, który umożliwia szybką transmisję danych przy podwyższonej dostępności i większym bezpieczeństwie danych. Dotychczas w ramach projektu smartPORT zbudowano tu system inteligentnej infrastruktury, która zbiera olbrzymie ilości danych. Nowa technologia zastosowana w porcie umożliwi wprowadzenie nowych usług i lepszą integrację elementów sieci IoT, a w szczególności koordynację świateł drogowych w porcie oraz zbieranie i przetwarzanie danych środowiskowych w czasie rzeczywistym. Zostaną też uruchomione aplikacje wykorzystujące wirtualną rzeczywistość, aby lepiej zarządzać infrastrukturą.

Zarząd portu zbuduje też automatyczną stację obsługi dla lokomotyw, która będzie oddana do użytku w kwietniu tego roku. Nowa stacja powinna zmniejszyć liczbę pustych przejazdów lokomotyw, które blokują całe sekcje infrastruktury, nie tylko kolejowej, poprawiając w ten sposób dostępność portu. Wreszcie rok 2018 zapowiada się jako rekordowy pod względem zawinięć statków wycieczkowych. Port spodziewa się ponad 200 zawinięć i ponad 800 tysięcy pasażerów, co będzie najlepszym wynikiem w całej historii Hamburga.

Ostatnio zmieniany piątek, 23 luty 2018 13:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN…

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN i konsorcjum CNL rozpoczynają testy

13 września br. na terenie zakładu produkcyjnego w Steyr Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck...

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jesień to czas, gdy pogoda zazwyczaj nie dopisuje. Woda na drodze zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska...

Lokomotywa z autonomią

Lokomotywa z autonomią

PKP CARGO S.A. będzie współpracować z Pesą Bydgoszcz S.A. i Instytutem Pojazdów Szynowych "TABOR" w...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj