logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Koszty komunikacji miejskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Utrzymanie i zarządzanie komunikacją miejską to niełatwe zadania dla włodarzy miast z ograniczonym budżetem. Jak sobie z nim radzą? Jakie praktyki biznesowe mogą zwiększyć efektywność wydatkowania środków na komunikację miejską?

Dariusz Załuska, prezes zarządu Mobilis Sp. z o.o.: Komunikacja miejska i jej utrzymanie niewątpliwie należy do najważniejszych wydatków większości ośrodków miejskich. Oczywiście budżet przeznaczony na transport publiczny oraz wszelkie podejmowane inwestycje z tego zakresu jest siłą rzeczy ograniczony. Analizując dostępne dane, można obserwować stały wzrost wydatków na transport publiczny w miastach o różnych rozmiarach. Są to istotne kwoty w porównaniu do całkowitego budżetu, jakim dysponuje dana gmina czy powiat.
Pierwszym i podstawowym działaniem, które mogłoby przynieść znaczącą poprawę efektywności wydawanych pieniędzy na komunikację miejską, jest wprowadzenie elementu konkurencyjności. Analizując zarówno rynek polski, ale i inne europejskie rynki, dostrzegamy możliwość uzyskania co najmniej 15% oszczędności. Wygenerowany kapitał to efekt zmiany modelu rynku z zamkniętego na otwarty. Mając na uwadze fakt, że budżet jest znaczący, to wyobraźmy sobie, że polskie duże miasto z budżetem komunikacyjnym na poziomie 500 mln zł może wygospodarować środki wielkości 75 mln zł. W konsekwencji będzie ono w stanie sfinansować rozwój komunikacji o 8 mln km rocznie, tj. zamówić u przewoźnika dodatkowo 100 autobusów.
Natomiast w przypadku średniej wielkości miast, które na komunikację miejską posiadają środki finansowe na poziomie 80 mln zł, wygenerują kwotę 12 milionów złotych, a tym samym będą zdolne sfinansować rozszerzenie komunikacji o 1,5 mln km rocznie, tj. możliwość dedykowania fabrycznie nowych, dodatkowych 20 autobusów do operacji.
Oczywiście pozyskane środki finansowe mogą zostać przeznaczone na inne istotne potrzeby i cele miast. Niemniej należy pamiętać, że poprawa efektywności finansowej nawet o kilkanaście procent będzie zależała również od sposobu przeprowadzenia całego procesu, czyli od racjonalnie przygotowanych warunków brzegowych zamówienia.
Obecnie w naszym kraju dysponujemy odpowiednimi podstawami prawnymi i formalnymi, które umożliwiają rozpoczęcie otwierania rynku. Warto jednak podkreślić, że jest to decyzja polityczna, ponieważ istniejące motywy ekonomiczne jednoznacznie wskazują taki pakiet rozwiązań. Obecnie zmiany dotyczące zakresu użytkowanego taboru w komunikacji miejskiej są w bardzo dużym stopniu współfinansowane przez dopłaty unijne. Paradoksalnie, można się spodziewać, że gdyby ich nie było, motywacja do efektywnego wydatkowania środków na komunikację miejską byłaby wyższa.
Koszt taboru to istotny element składowy całkowitego kosztu transportu. Jest to jednak koszt jednorazowy, ponoszony w momencie nabywania autobusu. Niemniej należy pamiętać, że większość z nich związana jest z codzienną działalnością. Dlatego też optymalizacja obciążeń finansowych zapewni najlepsze i długotrwałe efekty. Uważam zatem, że w tym zakresie należy korzystać z niezależnego audytu zewnętrznego, który oceniłby funkcjonowanie i efektywność wydatkowania środków na komunikację miejską i wskazał możliwe obszary optymalizacji kosztów.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 09:17

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser Air & Sea Logistics wchodzi do Szwecji

Dachser uruchomił swój pierwszy oddział logistyki transportu lotniczego i morskiego w Szwecji. Tamtejsze biuro Dachser...

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Śledzenie produktów w branży produktów świeżych

Konsumenci codziennie są bombardowani nowymi doniesieniami o aferach związanych z wycofywaniem niebezpiecznych dla zdrowia produktów...

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w…

LPP inwestuje 500 mln zł w budowę Centrum Dystrybucyjnego w Brześciu Kujawskim

Polski producent odzieży zamierza uruchomić nowe Centrum Dystrybucyjne w Brześciu Kujawskim w pierwszej połowie 2022...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj