logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Wyzwania łańcucha dostaw

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Najważniejsze w realizacji łańcucha dostaw są: krótki czas, niskie koszty i wysoki poziom bezpieczeństwa. Co jeszcze w dzisiejszych czasach powinna brać pod uwagę firma logistyczna organizująca łańcuch dostaw?

Arkadiusz Glinka, dyrektor transportu C.H. Robinson na Europę Środkowo-Wschodnią: Stały dostęp do najnowszych informacji jest ważny jak nigdy wcześniej. Żyjemy w zmiennym, często nieprzewidywalnym otoczeniu globalnym, gdzie wciąż istnieją znaczące różnice polityczne, gospodarcze i kulturowe między regionami. Jednocześnie jesteśmy dziś szczególnie połączeni poprzez sieci fizyczne oraz cyfrowe. Konsumenci są przyzwyczajeni, aby stale być na bieżąco - w nieprzerwanym kontakcie z najnowszymi wiadomościami, bliskimi, z możliwością sprawdzenia w czasie rzeczywistym, gdzie jest ich przesyłka czy lot, którym leci znajomy. To, jak zaawansowane są ogólnodostępne technologie, a tym samym oczekiwania jej użytkowników, bezpośrednio przekłada się na wszystkie gałęzie biznesu, również branżę logistyczną. Firmy działające w tym sektorze muszą nie tylko mieć niemal natychmiastowy dostęp do informacji, ale także umiejętnie je interpretować i wykorzystywać w celu optymalizacji łańcucha dostaw. Dlatego też coraz istotniejszą rolę odgrywają globalne systemy zarządzania transportem (TMS). Systemy bazujące na zaawansowanych platformach technologicznych dają możliwość zarządzania wszystkimi interakcjami w ramach łańcucha dostaw, automatyzując codzienne procesy, zwiększając tym samym ich efektywność. Tak jak platforma Navisphere® stworzona przez C.H. Robinson, globalny TMS daje nadawcom widoczność szczegółów każdej przesyłki w dowolnym miejscu na świecie oraz pozwala koordynować umowy, zamówienia, stawki, oferty, harmonogramy oraz niezbędną dokumentację. Jeśli TMS jest skutecznie wykorzystywany, może zidentyfikować i rozwiązać problem nieefektywności.
Kolejnym, niezwykle ważnym elementem, które pod uwagę muszą brać firmy działające w sektorze logistyki, jest zarządzanie ryzykiem. W jego obliczu mogą pojawić się bowiem pytania, kto odpowiada za przewidywanie, monitorowanie i w końcu rozwiązanie problemu, kto za przestrzeganie Międzynarodowych Reguł Handlu (Incoterms®) i związanych z nimi ryzyk w zakresie kontraktów czy ubezpieczeń. Świadomość potencjalnych zagrożeń i jasne ustanowienie odpowiedzialności na każdym z poziomów łańcucha dostaw jest więc kluczowe. Stworzony powinien zostać również plan zarządzania ryzykiem, zawierający wizualną mapę wszystkich szlaków transportowych z nałożeniem na nią tzw. "gorących punktów", czyli potencjalnych niebezpieczeństw. Jednak w całym procesie najważniejszą rolę odgrywają ludzie - tylko doświadczona kadra jest w stanie szybko podjąć mądrą decyzję i w efekcie zminimalizować ewentualne negatywne konsekwencje. W C.H. Robinson wierzymy, że inwestowanie w pracowników jest kluczem do sukcesu nie tylko naszej firmy, ale i naszych partnerów.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 maj 2018 09:09

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Polski przewoźniku - zapnij pasy

Polski przewoźniku - zapnij pasy

Odpowiadając za niemal 8% międzynarodowego ciężarowego transportu towarów, Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów...

Dachser z nowym cross-dockiem w Strykowie

Dachser z nowym cross-dockiem w Strykowie

Dachser, globalny operator logistyczny, rozbudował terminal przeładunkowy pod Łodzią. Na terenie strykowskiego oddziału stanął nowy...

Moda na pracę w logistyce

Moda na pracę w logistyce

W pierwszych trzech kwartałach 2018 r. liczba nowych miejsc pracy utworzonych w transporcie i gospodarce...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj