logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Rośnie znaczenie nowych technologii w transporcie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nowoczesne technologie logistyczne oferują m.in.: usprawnienie pracy kierowców, łatwiejsze zarządzanie transportem oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Czy firmy z branży TSL chcą w nie inwestować?

Paweł Wloczek, dyrektor zarządzający WebEye Polska: Firmy transportowe często nieufnie podchodzą do nowych rozwiązań, jednak globalne trendy pokazują, że wartość rynku telematycznego będzie dynamicznie wzrastać. Zgodnie z danymi uwzględnionymi w raporcie "Global Commercial Telematics Market Outlook 2022" komercyjny rynek telematyki do 2022 roku ma wzrosnąć do prawie 70 mld dolarów przy 20% rocznym wskaźniku wzrostu. Raport potwierdza, że to właśnie logistyka i transport będą mieć kluczowy wpływ na jego rozwój.
Telematyka odgrywa coraz większą rolę w transporcie i spedycji. Jednocześnie zwiększa się też świadomość kadry zarządzającej firmami transportowymi. Dostrzegają oni korzyści wynikające z tego rozwiązania, dlatego coraz chętniej inwestują w nowoczesne technologie, w których upatrują spore źródło oszczędności. Z roku na rok zauważamy wzrost świadomości klientów również w obrębie zaawansowanych funkcji. Firmy transportowe chętnie korzystają z rozwiązań, które umożliwiają m.in. monitorowanie spalania paliwa, udostępnianie dokładnego przebiegu trasy i postojów, czy kontrolę stylu jazdy kierowców. Pozwala to na osiąganie wymiernych korzyści, tj. eliminowanie wielu błędów w jeździe kierowców i znaczne poprawienie spalania pojazdów. Codzienną pracę ułatwiają też aktualne informacje na temat lokalizacji pojazdu. Wzrost zainteresowania nowymi technologiami ułatwiającymi pracę dotyczy całej Europy. Świadczy o tym fakt, że w nasze rozwiązania, bazujące na telematyce, zostało wyposażonych już ponad 60 000 pojazdów klientów, którzy m.in. dzięki nim zaoszczędzili łącznie ponad 12 mln litrów paliwa.
Branża transportowa otwiera się też na rozwiązania dostarczane przez Internet of Things, czyli Internet Rzeczy. Zgodnie z raportem "B2B Global IoT Analysis", przygotowanym przez Boston Consulting Group, do 2020 roku wydatki B2B na technologie, aplikacje i rozwiązania, bazujące na Internecie Rzeczy sięgną 250 mld euro. Jednocześnie wiodącą rolę w tych wydatkach będzie odgrywać transport i logistyka. Podobnie jak w przypadku telematyki, rozwiązania IoT będą ułatwiać zarządzanie łańcuchem dostaw i logistyką, pomagać w obniżaniu kosztów czy ulepszeniu obsługi.
Czas pokaże, w jakim kierunku będzie rozwijać się branża logistyczna i jak szybko polskie firmy transportowe przekonają się do ułatwień oferowanych przez nowoczesne technologie.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 30 lipiec 2018 10:45

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach…

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podnoszą poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

#SzlabanNaRyzyko - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 r. prowadzą Kampanię "Bezpieczny Przejazd -...

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

ROHLIG SUUS Logistics otwiera centrum w Panattoni Park Wrocław IX

Panattoni Europe, lider rynku nieruchomości przemysłowych w Europie, otwiera nowe centrum logistyczne ROHLIG SUUS Logistics...

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych z nowymi przepisami

Transport towarów niebezpiecznych musi przebiegać z zachowaniem wielu rygorystycznych wymogów. Najważniejszym dokumentem regulującym przepisy, których...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj