logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Identyfikowalność i wycofanie produktu z rynku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z wycofaniem produktu z rynku wiąże się bezpieczeństwo konsumentów oraz dobre imię i sytuacja ekonomiczna producentów. Jak, w razie konieczności, poradzić sobie szybko, sprawnie i możliwie bez większych strat z taką sytuacją?

Grzegorz Sokołowski,  Instytut Logistyki i Magazynowania: Informacje medialne odnoszące się do wycofywania niebezpiecznych produktów z rynku zaskakują konsumentów prawie codziennie z różnych powodów, np.: bakterii listeria w twarogu, drobin szkła w parówkach, czy salmonelli w jajkach. Czy można takim sytuacjom zapobiec? Czy są wymagania prawne zapewniające bezpieczeństwo produktów i konsumentów?
Wymóg identyfikowalności (z ang. traceability), a więc śledzenia przepływu dóbr w łańcuchu dostaw wraz z rejestracją parametrów je identyfikujących (numeru partii produkcyjnych) i lokalizacji jest znany branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej od wielu lat.
Z obszarem tym związane jest nierozerwalnie pojęcie awaryjnego wycofania, czyli zapewnienie (z punktu widzenia prawa - wymóg) przez firmę szybkiej reakcji w razie konieczności wycofania towaru (partii) z rynku. W niektórych przypadkach możliwość szybkiego i łatwego, od strony technicznej, wycofania jednostki lub grupy jednostek z rynku może uratować życie. Wycofanie produktów w odpowiednim czasie redukuje także potencjalne straty finansowe i pozwala zachować zaufanie konsumentów do jakości ich ulubionych marek.
Poza kwestią gotowości do wycofania, producenci, dystrybutorzy i detaliści powinni zwracać uwagę na trendy w zakresie potrzeb konsumentów. Ostatnie raporty rynku spożywczego firmy Mintel informują, że konsumenci domagają się od firm spożywczych coraz większej przejrzystości, co przekłada się na poziom wiarygodności i zaufania. Istnieje zapotrzebowanie na większy zasób informacji o danym produkcie, o tym jak powstał i skąd pochodzą składniki w nim zawarte. Na znaczeniu rosną też produkty z lokalnymi/krajowymi korzeniami, które wpisują się w ideę patriotyzmu zakupowego.
Te przykładowe przypadki pokazują, jak ważna jest informacja o produktach na każdym etapie łańcucha dostaw, jej gromadzenie i przepływ, a więc dzielenie się najistotniejszymi danymi związanymi z produktem. Jak zatem firmy mogą efektywnie realizować wymagania identyfikowalności i jednocześnie w jaki sposób zaspokajać potrzeby konsumentów związane z transparentnością danych o produkcie?
Otóż z pomocą wychodzą globalne standardy identyfikacji i komunikacji GS1, których zastosowanie, we współpracy z automatyczną identyfikacją i efektywną wymianą danych, np. za pomocą elektronicznych komunikatów EDI, znacząco wspomaga spełnienie wymagań identyfikowalności i zabezpiecza interesy firm.
GS1 Polska, wychodząc naprzeciw potrzebom polskich firm, przygotowało śniadanie biznesowe pod hasłem "Jak wycofać niebezpieczny produkt z rynku". Wydarzenie odbędzie się 12 września w Warszawie. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną metody i rozwiązania w obszarze identyfikowalności i awaryjnego wycofania.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 sierpień 2018 10:00

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity inwestuje w wagony restauracyjne

PKP Intercity inwestuje w wagony restauracyjne

Firma PKP Intercity podpisała umowę ze spółką H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu...

Nowa aplikacja mobilna InPost

Nowa aplikacja mobilna InPost

InPost - operator logistyczny, w który zainwestowały jedne z największych amerykańskich funduszy inwestycyjnych Advent International...

GEFCO uruchamia Mission Control Centre do obsługi pilnych dostaw lotniczych

GEFCO uruchamia Mission Control Centre do obsługi pilnych dostaw lotniczych

Grupa GEFCO zainicjowała działalność międzynarodowego centrum do obsługi operacyjnej, kontroli i koordynacji pilnych dostaw lotniczych...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj