logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Identyfikowalność i wycofanie produktu z rynku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z wycofaniem produktu z rynku wiąże się bezpieczeństwo konsumentów oraz dobre imię i sytuacja ekonomiczna producentów. Jak, w razie konieczności, poradzić sobie szybko, sprawnie i możliwie bez większych strat z taką sytuacją?

Grzegorz Sokołowski,  Instytut Logistyki i Magazynowania: Informacje medialne odnoszące się do wycofywania niebezpiecznych produktów z rynku zaskakują konsumentów prawie codziennie z różnych powodów, np.: bakterii listeria w twarogu, drobin szkła w parówkach, czy salmonelli w jajkach. Czy można takim sytuacjom zapobiec? Czy są wymagania prawne zapewniające bezpieczeństwo produktów i konsumentów?
Wymóg identyfikowalności (z ang. traceability), a więc śledzenia przepływu dóbr w łańcuchu dostaw wraz z rejestracją parametrów je identyfikujących (numeru partii produkcyjnych) i lokalizacji jest znany branży spożywczej, kosmetycznej i farmaceutycznej od wielu lat.
Z obszarem tym związane jest nierozerwalnie pojęcie awaryjnego wycofania, czyli zapewnienie (z punktu widzenia prawa - wymóg) przez firmę szybkiej reakcji w razie konieczności wycofania towaru (partii) z rynku. W niektórych przypadkach możliwość szybkiego i łatwego, od strony technicznej, wycofania jednostki lub grupy jednostek z rynku może uratować życie. Wycofanie produktów w odpowiednim czasie redukuje także potencjalne straty finansowe i pozwala zachować zaufanie konsumentów do jakości ich ulubionych marek.
Poza kwestią gotowości do wycofania, producenci, dystrybutorzy i detaliści powinni zwracać uwagę na trendy w zakresie potrzeb konsumentów. Ostatnie raporty rynku spożywczego firmy Mintel informują, że konsumenci domagają się od firm spożywczych coraz większej przejrzystości, co przekłada się na poziom wiarygodności i zaufania. Istnieje zapotrzebowanie na większy zasób informacji o danym produkcie, o tym jak powstał i skąd pochodzą składniki w nim zawarte. Na znaczeniu rosną też produkty z lokalnymi/krajowymi korzeniami, które wpisują się w ideę patriotyzmu zakupowego.
Te przykładowe przypadki pokazują, jak ważna jest informacja o produktach na każdym etapie łańcucha dostaw, jej gromadzenie i przepływ, a więc dzielenie się najistotniejszymi danymi związanymi z produktem. Jak zatem firmy mogą efektywnie realizować wymagania identyfikowalności i jednocześnie w jaki sposób zaspokajać potrzeby konsumentów związane z transparentnością danych o produkcie?
Otóż z pomocą wychodzą globalne standardy identyfikacji i komunikacji GS1, których zastosowanie, we współpracy z automatyczną identyfikacją i efektywną wymianą danych, np. za pomocą elektronicznych komunikatów EDI, znacząco wspomaga spełnienie wymagań identyfikowalności i zabezpiecza interesy firm.
GS1 Polska, wychodząc naprzeciw potrzebom polskich firm, przygotowało śniadanie biznesowe pod hasłem "Jak wycofać niebezpieczny produkt z rynku". Wydarzenie odbędzie się 12 września w Warszawie. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną metody i rozwiązania w obszarze identyfikowalności i awaryjnego wycofania.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 06 sierpień 2018 10:00

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Portowy elektryk od Solarisa

Portowy elektryk od Solarisa

Firma Solaris Bus & Coach S.A. posiada duże doświadczenie w produkcji autobusów specjalistycznych. W swym...

Agility Logistics wprowadza serwis on-board courier

Agility Logistics wprowadza serwis on-board courier

Agility Logistics, polski oddział Agility, globalnego dostawcy zintegrowanych rozwiązań logistycznych, wzmacnia ofertę usług lotniczych. Operator,...

Kolejny rekordowy kontrakt dla MAN

Kolejny rekordowy kontrakt dla MAN

10 października 2018 r. spółka MAN Trucks & Bus Polska podpisała kontrakt z firmą Mercus-Bus...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj