logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Logistyka w ocenie Banku Światowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich miesiącach pojawia się wiele raportów logistycznych, zwłaszcza o charakterze globalnym. Jednym z nich jest najnowszy Raport Banku Światowego "Logistics Performance Index (LPI)". Jak wypada ocena logistyki w wymiarze międzynarodowym?

Tomasz Janiak, Instytut Logistyki i Magazynowania: W dobie transformacji cyfrowej coraz więcej instytucji na świecie monitoruje zjawiska zachodzące na rynku logistycznym, prezentując dane i analizy w postaci mniej lub bardziej rozbudowanych podsumowań. Wśród aktualnych raportów warto wymienić chociażby "The 21st Century Spice Trade" (DHL Express), czy "Agility Emerging Markets Logistics Index 2018".
Na szczególną uwagę zasługuje 6 edycja raportu Banku Światowego "Logistics Performance Index (LPI) 2018". Autorzy, na bazie założeń opracowanych w 2007 r. przez fińskiego profesora Lauri Ojalę z Turku School of Economics, ujmują zagadnienia logistyczne w szerokim kontekście - na tle rozwoju gospodarek poszczególnych regionów świata i oczywiście poszczególnych krajów.
Przypomnijmy, Indeks Logistycznej Wydajności (LPI) jest średnią ważoną punktacji w sześciu kluczowych kryteriach. Są nimi: efektywność procesu kontroli granicznej (w tym celnej), jakość infrastruktury (np. porty, koleje, drogi, technologie informacyjne), łatwość organizowania przesyłek po konkurencyjnych cenach, kompetencje i jakość usług logistycznych, możliwość identyfikacji i śledzenia przesyłek, terminowość dostarczania przesyłek w ramach zaplanowanego czasu dostawy. Indeks jest narzędziem benchmarkingowym, z którego korzystają menedżerowie w przedsiębiorstwach branży logistycznej, a przede wszystkim decydenci (ekonomiści, politycy, przedstawiciele instytucji finansowych, przedstawiciele instytucji wpierających rozwój) i inwestorzy.
Lista z tegorocznego rankingu obejmuje 166 krajów. W pierwszej dziesiątce nie odnotowujemy niespodzianek w stosunku do badania z 2016 r. Wśród liderów znalazły się w kolejności: Niemcy (4,20), Szwecja (4,05), Belgia (4,04), Austria (4,03), Japonia (4,03), Holandia (4,2), Singapur (4,00), Dania (3,99), Zjednoczone Królestwo (3,99) i Finlandia (3,97). Warto podkreślić, że grupie 30 najwyżej notowanych krajów 24 są członkami OECD.
Oczywiście z perspektywy Polski najbardziej interesująca jest nasza pozycja na tle innych krajów. W tym przypadku możemy mieć powody do dumy. W obecnym badaniu Polska uplasowała się na 28. miejscu, co oznacza, że odnotowaliśmy awans o 5 pozycji, w stosunku do poprzedniego badania.
Z treścią aktualnego wydania Raportu oraz, co ciekawe, danymi prezentowanymi w interaktywnych tabelach w wielu przekrojach, możemy zapoznać się na stronie www.lpi.worldbank.org.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 wrzesień 2018 09:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN…

Pojazdy ciężarowe z napędem elektrycznym wyjechały na drogi - MAN i konsorcjum CNL rozpoczynają testy

13 września br. na terenie zakładu produkcyjnego w Steyr Joachim Drees, prezes zarządu MAN Truck...

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jak sobie radzić ze zjawiskiem aquaplaningu?

Jesień to czas, gdy pogoda zazwyczaj nie dopisuje. Woda na drodze zwiększa ryzyko wystąpienia zjawiska...

Lokomotywa z autonomią

Lokomotywa z autonomią

PKP CARGO S.A. będzie współpracować z Pesą Bydgoszcz S.A. i Instytutem Pojazdów Szynowych "TABOR" w...

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj