logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Telematyka szansą na zwiększenie bezpieczeństwa drogowego

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Najnowsze statystyki pokazują, że Polska nadal znajduje się w niechlubnej czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby wypadków drogowych. Ze wstępnych danych policji wynika, że do czerwca 2018 r. doszło do ponad 14 tysięcy wypadków - prawie 400 więcej niż w roku poprzednim o tej samej porze. Czy istnieje skuteczne rozwiązanie problemu?

Cezary Świerszcz, prezes firmy Bacca: Wypadki drogowe to w Polsce ogromny problem, który poza oczywistymi stratami społecznymi, niesie również ryzyko poniesienia ogromnych kosztów związanych z opłacaniem służb ratowniczych czy postępowań sądowych. Zagadnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego jest tematem bardzo rozbudowanym i wymagającym systemowych rozwiązań. Niemniej istnieją inicjatywy niewymagające zmian prawnych, które mogą poprawić bezpieczeństwo drogowe.
Naprzeciw problemowi wychodzą rozwiązania oparte na telematyce. Zaawansowana technologia zdolna do skrupulatnej obserwacji danych dotyczących stylu jazdy i zachowań kierowcy może przyczynić się do wzrostu świadomości właścicieli pojazdów oraz pozytywnie wpłynąć na ich sposób poruszania się ich po drogach. Mechanizm polega na wykorzystaniu aplikacji mobilnej lub zamontowanego w samochodzie urządzenia, które dzięki dostępowi do licznych czujników (akcelerometru, żyroskopu, kompasu, nadajnika GPS) oraz serwisów (np. mapowych lub pogodowych), będzie zbierało i analizowało dane, tj.: prędkość jazdy, częstość i gwałtowność hamowań, przyspieszeń, oraz sposób dostosowania się do panujących warunków zewnętrznych. Algorytm oceny ustawiony jest w taki sposób, aby wyłapywać zachowania ryzykowne i informować o nich kierowcę.
Dzięki precyzyjnym danym i trafnej ocenie ryzyka oraz sprawnej bieżącej komunikacji z klientem, telematyka jest idealnym narzędziem dla ubezpieczycieli, którzy przy jej pomocy mogą sprawiedliwie dostosować wysokość ceny polisy do umiejętności i doświadczenia kierowcy. W ten sposób ubezpieczyciele mogą promować bezpieczne zachowania i wynagradzać je, stosownie obniżając składkę za ubezpieczenie. To również szansa dla ubezpieczycieli na przyciągnięcie i utrzymanie klientów, którzy często zmieniają firmy ubezpieczeniowe, kierując się w swoim wyborze głównie wysokością składki. Prognozy dla rozwoju systemu telematycznego w Polsce są bardzo optymistyczne. Jak wynika z badania przeprowadzonego na nasze zlecenie przez ośrodek SW Research, już 44% ankietowanych zainteresowanych było zainstalowaniem aplikacji mobilnej lub urządzenia w swoim samochodzie, a 60% zgodziłoby się na to w zamian za dogodne zniżki u ubezpieczyciela. Uważam, że już wkrótce, dzięki swoim licznym zaletom, monitoring stylu jazdy może stać się codziennością.

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 listopad 2018 09:28

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

C.H. Robinson zatrudni stu specjalistów IT w Warszawie

Do końca 2020 roku C.H. Robinson zatrudni ponad stu specjalistów IT do warszawskiego oddziału firmy....

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności…

W Poznaniu pracownicy Poczty Polskiej testują auta elektryczne o ładowności powyżej 800 kg

Pocztowcy z Poznania testują jeden z najnowocześniejszych samochodów elektrycznych o ładowności powyżej 800 kg. Testy...

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!

Zdrowych, radosnych Świąt Wielkanocnych, odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół życzy Redakcja portalu www.logistyka.net.pl  

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj