logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Niesłyszący kierowcy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

1 października 2018 roku weszła w życie ustawa, która określa, że całkowity albo częściowy ubytek słuchu nie jest przeciwwskazaniem zdrowotnym do uzyskania uprawnienia do kierowania pojazdami [1]. Czy to oznacza, że osoby niesłyszące mogą ubiegać się o prawo jazdy kategorii C1 i C?

Łukasz Włoch, ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców: Branża transportowa już od dłuższego czasu boryka się z problemem niedoboru kierowców. Mimo, że ich zarobki w Polsce średnio wynoszą 5032 zł netto, to wciąż na rynku brakuje około 30 tysięcy truckerów [2]. Ponadto, co roku z zawodu odchodzi kolejne 25 tysięcy pracowników. 
Umożliwienie osobom niesłyszącym ubieganie się o uprawnienia do prowadzenia ciężarówki to obopólne korzyści. Przewoźnik może zyskać bardzo dobrego pracownika, wypełniając tym samym lukę kadrową, zaś osoba niesłysząca może zyskać stabilne zatrudnienie, zarabiać dobre pieniądze i realizować się w tak wymagającej profesji. Aktywizacja osób niepełnosprawnych w branży TSL jest niezwykle trudna, jednak ten przepis z pewnością otwiera szereg możliwości, które dotychczas były wykluczone.
Warto zwrócić uwagę także na fakt, że jeśli w przedsiębiorstwie zatrudniającym powyżej 25 osób, ponad 6% stanowią osoby z orzeczeniem niepełnosprawności, to pracodawca może ubiegać się o miesięczne dofinansowania do wynagrodzenia [3], co powinno być skuteczną zachętą do zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
W mojej ocenie brak słuchu nie wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu, czy jakość wykonywanej pracy. W wielu europejskich krajach, a także poza nimi, przepis ten obowiązuje już od dawna. Osoby niesłyszące np. we Francji mogą pracować także jako kierowcy autobusów.
Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego są w stanie na czas egzaminu zapewnić pomoc tłumacza języka migowego lub systemu językowo-migowego, ale w przypadku kontroli przez chociażby Inspekcję Transportu Drogowego może wystąpić trudność z komunikacją, więc na tę okoliczność warto się już wcześniej odpowiednio przygotować. Obecnie stosowane rozwiązania telematyczne dla transportu drogowego, w tym np. GBOX Assist, pozwalają na komunikowanie się, wymianę danych także z kierowcą, który nie słyszy.
Chodź na ten moment w Polsce zainteresowanie osób niesłyszących lub słabosłyszących zdobyciem prawa jazdy kat. C, czy C1 jest niewielkie, to jestem przekonany, że z czasem pojawi się więcej kandydatów. Jest to nowa możliwość, zatem warto dać czas zarówno kandydatom, jak i przewoźnikom na oswojenie się z przepisem.

[1] Ustawa z dnia 12 kwietnia 2018 r.
[2] Raport TransJobs.eu - Zarobki kierowców zawodowych w Polsce;  https://www.transjobs.eu/Raport-TransJobs.eu-Zarobki-kierowcow-zawodowych-2018.pdf
[3] http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/204919

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudzień 2018 09:43

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Oczekiwanie na "logistycznego Oskara" 2020 rozpoczęte

Oczekiwanie na "logistycznego Oskara" 2020 rozpoczęte

13 czerwca br. rozpoczął się nabór innowacyjnych rozwiązań pretendujących do nagrody IFOY 2020 (International Intralogistics...

IKEA w Polsce bardziej dostępna dla klientów

IKEA w Polsce bardziej dostępna dla klientów

Parcel Unit w Siechnicach pod Wrocławiem to nowa jednostka logistyczna IKEA, która zapewni realizację małych...

Duet DAF i Contargo - ważny krok w kierunku…

Duet DAF i Contargo -  ważny krok w kierunku elektromobilności

Holenderski producent samochodów ciężarowych DAF i niemiecki operator transportu intermodalnego Contargo zostały uhonorowane nagrodą "Green...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj