logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Trendy kurierskie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzięki rozwojowi handlu elektronicznego, firmy kurierskie mogą być spokojne o zapotrzebowanie na ich usługi. Pracy z pewnością nie zabraknie. Problemem może być jednak możliwość spełnienia wymagań dzisiejszego rynku. Jak radzą sobie z nimi  firmy kurierskie? Jakie nowe wyzwania czekają branżę KEP w 2019 roku?

Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska: Zarówno klienci firm kurierskich (głównie e-sklepy), jak i konsumenci (odbiorcy paczek), wymagają przede wszystkim od firm kurierskich tego, by przesyłki docierały szybko, w nienaruszonym stanie, a doręczenie odbywało się w miłej atmosferze. Oczekują po prostu niezawodności, a ta zależna jest od trzech podstawowych czynników. Pierwszym z nich jest infrastruktura: gęstość sieci, liczba lokalnych oddziałów, centralne sortownie o wysokiej wydajności. Drugim: rozwiązania dla konsumentów, poprawiające skuteczność odbioru przesyłki (w przypadku DPD Polska są to rozwiązania takie, jak np. Predict, czyli komunikaty sms lub e-mail, w których odbiorca otrzymuje numer telefonu kuriera i przedział czasowy doręczenia przesyłki z możliwością zmiany czy możliwość opłacenia przesyłki pobraniowej kartą lub BLIK-iem u kuriera oraz sieć punktów nadania i odbioru Pickup). Trzecim są rozwiązania skierowane dla nadawców, klientów firm kurierskich, czyli przede wszystkim e-sklepów. Są to m.in. moduły wysyłkowe poprawiające efektywność procesów logistycznych w firmie. W tych właśnie obszarach firmy kurierskie będą szukały usprawnień.
Według raportu E-commerce 2018, przygotowanego przez Interaktywnie.com, wartość sprzedaży online w tym roku osiągnęła już 40 mld zł. Z kolei badania DPDgroup: Barometr E-shopper 2017, udział zakupów online w stosunku do całościowego handlu w naszym kraju określają na 12,4%. Rozwój sektora szacuje się na około 20% r/r. Przyjmujemy, że w 2019 r. utrzyma on swoją dynamikę, oczywiście przy założeniu, że nadal będzie trwać koniunktura na rynku europejskim i w Polsce.
Wyraźnym trendem, który będzie zyskiwał na znaczeniu w przyszłym roku jest rozwój kanału mobilnego w e-commerce. Jednak najważniejszymi czynnikami dla klientów i konsumentów w dalszym ciągu będą szybkość i elastyczność logistyki przesyłek. Spodziewamy się zatem kolejnych usprawnień na linii sklep internetowy - kurier - odbiorca. Firmy kurierskie będą kontynuowały rozwój sieci punktów nadań i odbiorów, a także automatyzację, nowe i coraz precyzyjniejsze formy komunikowania się z odbiorcą (np. usługa Predict; kontakt telefoniczny do kuriera) i rozwój płatności elektronicznych za pobraniem u kuriera (karta, BLIK). W ramach aglomeracji miejskich pojawiają się także usługi "same day delivery".
Jednym z często wymienianych trendów na nadchodzący rok w branży logistycznej jest wykorzystanie dronów do dostarczania przesyłek. Rozwiązanie to wciąż pozostaje w sferze eksperymentów, zaś realną zmianą w najbliższych latach będzie większa liczba samochodów i rowerów elektrycznych, za pomocą których kurierzy rozwożą przesyłki i wspomniane sieci punktów nadań i odbiorów. Wszystko to ma na celu zapewnienie wygodnej i bezpiecznej dostawy towaru zamówionego w sklepie internetowym.

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 grudzień 2018 14:58

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Dr hab. Arkadiusz Kawa nowym Dyrektorem ŁUKASIEWICZ ILiM

Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Instytut Logistyki i Magazynowania ma nowego Dyrektora. 15 lipca na to...

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Nowa działka SEGRO we Wrocławiu

Firma SEGRO, deweloper, zarządca i właściciel nowoczesnych powierzchni magazynowych, nabyła działkę o powierzchni ponad 17...

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych…

Poczta Polska chce wyremontować w tym roku ponad 60 zabytkowych nieruchomości

Poczta Polska planuje przeznaczyć w tym roku ponad 40% tegorocznego budżetu remontowego na modernizacje zabytkowych...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj