logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

       WYDAWCA            PARTNER PORTALU

   

A+ A A-

Dyrektywa fałszywkowa już działa

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

9 lutego 2019 roku weszła w życie tzw. dyrektywa fałszywkowa w branży farmaceutycznej. Jakie przynosi korzyści i jakie zobowiązania?

dr Anna Gawrońska, kierownik Centrum Standaryzacji w ILiM: Rynek leków sfałszowanych kupowanych w Polsce oblicza się na 65 milionów euro. Podrabianie przynosi duży zysk - w skali świata oceniane jest na 90 miliardów dolarów. Oczywiście mówimy tu o zysku przestępców. Straty natomiast są oczywiste - zagrożenie zdrowia, a nawet życia pacjentów. Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) ocenia, że 120 tysięcy dzieci w Afryce w wieku szkolnym umiera na malarię, dlatego że otrzymują na tę chorobę lek bez substancji czynnej. Około 98 proc. aptek internetowych jest nielegalnych. Sposobem na ukrócenie tego procederu jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji - tzw. dyrektywa fałszywkowa. Jej celem jest uszczelnienie tego łańcucha.
Od 9 lutego 2019 r. firmy farmaceutyczne mają więc nowe zobowiązania. Niezwykle ważnym elementem tego rozwiązania są standardy GS1. Wszystkie nowo zwalniane serie produktów leczniczych po 9 lutego 2019 r. będą musiały być oznakowane kodem dwuwymiarowym GS1 DataMatrix. Na firmach farmaceutycznych będzie spoczywał obowiązek wprowadzenia nowych oznaczeń kodowych, które będą stanowiły odzwierciedlenie tzw. niepowtarzalnego identyfikatora. Ten identyfikator będzie złożony z tzw. kodu produktu, numeru seryjnego, numeru partii (w Polsce zwanego serią) oraz terminu ważności. Dodatkowo, firmy farmaceutyczne muszą wprowadzać te dane do europejskiego hubu.
Wszystkie niezbędne informacje, z którymi firmy farmaceutyczne koniecznie muszą się zapoznać znajdują się na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz GS1 Polska. Pomocne dane na temat współpracy z europejskim hubem, jak również możliwościami korzystania z bazy krajowej są dostępne na stronie Krajowej Organizacji Weryfikacji Autentyczności Leków - KOWAL.

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 luty 2019 08:44

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

InPost wygrał przetarg w Austrii

InPost wygrał przetarg w Austrii

Operator logistyczny InPost wygrał przetarg na dostawę Paczkomatów® dla miasta Salzburg w Austrii. Spółka zarządzająca...

Panattoni buduje 90 000 m kw. w Poznaniu

Panattoni buduje 90 000 m kw. w Poznaniu

Panattoni Europe nie zwalnia tempa w Wielkopolsce. W okolicy Poznania deweloper buduje 90 000 m...

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych…

DHL Supply Chain wdraża na całym świecie najnowszą wersję inteligentnych okularów Google

DHL jest jednym z pierwszych klientów na świecie, którzy będą używać okularów Google najnowszej generacji...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Zapisz się do newslettera

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj