logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kolejny intermodalny rekord w BCT

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w listopadzie 2012 r. pobił swój dotychczasowy rekord intermodalny, przeładowując na terminalu kolejowym aż 17 568 TEU. Udział kolei w ubiegłym miesiącu stanowił 54,1 procent wszystkich kontenerów obsłużonych w BCT. Łącznie w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym przeładowano w listopadzie 32 457 TEU, a od początku 2012 r. 377 177 TEU.

- Jesteśmy świadomi, że przewozy intermodalne stanowią przyszłościowy kierunek rozwoju transportu. Zgodnie z Białą Księgą Transportową do 2050 roku 50 proc. wszystkich towarów ma być przeniesionych z dróg na alternatywne środki transportu m.in. kolej. Przykład BCT potwierdza, że jest to możliwe nawet w Polsce, gdzie średni udział przewozów intermodalnych obecnie kształtuje się na poziomie od trzech do pięciu procent - powiedział Piotr Frąckowiak, Intermodal Manager BCT.


Gdyńska spółka BCT to lider wśród polskich terminali pod względem wykorzystania kolei w obsłudze kontenerów. Udział kolei systematycznie wzrasta od 2010 r., co obrazuje poniższy wykres.

Udział przeładunków kolejowych w BCT Gdynia w latach 2004 – 2012* (styczeń-listopad)


Osiągnięcie tak wysokiego wyniku było możliwe dzięki stale zwiększającej się liczbie połączeń kolejowych z terminalami wewnątrz kraju i na szlaku Bałtyk - Adriatyk. W maju b.r. BCT podpisał umowę z międzynarodowym operatorem, firmą Baltic Rail, której połączenie z Gdyni do Dąbrowy Górniczej, a obecnie do Sławkowa, realizuje dwa razy w tygodniu. Stanowi ono ważny krok w kierunku realizacji koncepcji europejskiego korytarza transportowego Bałtyk - Adriatyk. Do grona klientów Spółki dołączyła w 2012 r. również firma Polzug, która uruchomiła regularne połączenie z Poznania do Gdyni. W ostatnich miesiącach BCT rozszerzył zakres usług o przeładunki naczep samochodowych na wagony kolejowe, a od listopada obsługuje także regularne połączenie z Warszawą, realizowane przez ATC Rail i Cargosped.
   Możliwości przeładunkowe z wykorzystaniem kolei w BCT w najbliższych latach będą stale rosnąć. Do 2015 r. terminal zrealizuje bowiem największy w swojej historii program inwestycyjny, w ramach którego podniesie intermodalny potencjał terminalu, a dzięki inwestycjom Zarządu Morskiego Portu Gdynia zmodernizuje swój terminal kolejowy. Program o wartości ponad 153 mln, w jednej trzeciej jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach rozstrzygniętego w ubiegłym roku konkursu Centrum Unijnych Projektów Transportowych.


Wyniki BCT Gdynia w 2012 r.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 07 grudzień 2012 12:15

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj