logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kolejny intermodalny rekord w BCT

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni w listopadzie 2012 r. pobił swój dotychczasowy rekord intermodalny, przeładowując na terminalu kolejowym aż 17 568 TEU. Udział kolei w ubiegłym miesiącu stanowił 54,1 procent wszystkich kontenerów obsłużonych w BCT. Łącznie w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym przeładowano w listopadzie 32 457 TEU, a od początku 2012 r. 377 177 TEU.

- Jesteśmy świadomi, że przewozy intermodalne stanowią przyszłościowy kierunek rozwoju transportu. Zgodnie z Białą Księgą Transportową do 2050 roku 50 proc. wszystkich towarów ma być przeniesionych z dróg na alternatywne środki transportu m.in. kolej. Przykład BCT potwierdza, że jest to możliwe nawet w Polsce, gdzie średni udział przewozów intermodalnych obecnie kształtuje się na poziomie od trzech do pięciu procent - powiedział Piotr Frąckowiak, Intermodal Manager BCT.


Gdyńska spółka BCT to lider wśród polskich terminali pod względem wykorzystania kolei w obsłudze kontenerów. Udział kolei systematycznie wzrasta od 2010 r., co obrazuje poniższy wykres.

Udział przeładunków kolejowych w BCT Gdynia w latach 2004 – 2012* (styczeń-listopad)


Osiągnięcie tak wysokiego wyniku było możliwe dzięki stale zwiększającej się liczbie połączeń kolejowych z terminalami wewnątrz kraju i na szlaku Bałtyk - Adriatyk. W maju b.r. BCT podpisał umowę z międzynarodowym operatorem, firmą Baltic Rail, której połączenie z Gdyni do Dąbrowy Górniczej, a obecnie do Sławkowa, realizuje dwa razy w tygodniu. Stanowi ono ważny krok w kierunku realizacji koncepcji europejskiego korytarza transportowego Bałtyk - Adriatyk. Do grona klientów Spółki dołączyła w 2012 r. również firma Polzug, która uruchomiła regularne połączenie z Poznania do Gdyni. W ostatnich miesiącach BCT rozszerzył zakres usług o przeładunki naczep samochodowych na wagony kolejowe, a od listopada obsługuje także regularne połączenie z Warszawą, realizowane przez ATC Rail i Cargosped.
   Możliwości przeładunkowe z wykorzystaniem kolei w BCT w najbliższych latach będą stale rosnąć. Do 2015 r. terminal zrealizuje bowiem największy w swojej historii program inwestycyjny, w ramach którego podniesie intermodalny potencjał terminalu, a dzięki inwestycjom Zarządu Morskiego Portu Gdynia zmodernizuje swój terminal kolejowy. Program o wartości ponad 153 mln, w jednej trzeciej jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach rozstrzygniętego w ubiegłym roku konkursu Centrum Unijnych Projektów Transportowych.


Wyniki BCT Gdynia w 2012 r.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 07 grudzień 2012 12:15

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

Analizy DHL umożliwiają lepsze zrozumienie sieci dostawcy

DHL poszerza swoje portfolio zarządzania łańcuchem dostaw i analizy poprzez uruchomienie Portalu Transparency DHL Resilience360....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj