A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Współczesne systemy produkcyjne
Autor: Fertsch Marek, Pawlak Natalia, Stachowiak Agnieszka
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej
Miejsce wydania: Poznań
ISBN: 978‐83‐7143‐980‐3
Opis fizyczny: 63 s.
Streszczenie:

Problematyka projektowania systemów produkcyjnej była przedmiotem zainteresowania inżynierii produkcji niemal od początku rozwoju tej dyscypliny. Długi okres rozwoju tej tematyki doprowadził do ukształtowaniu się znacznego dorobku teoretycznego, praktycznego i obszernej literatury przedmiotu. Przeobrażenia, jakie zachodziły w światowym przemyśle od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, spowodowały istotne zmiany w podejściu do projektowania systemów produkcyjnych. Powstały nowe formy jednostek produkcyjnych. Opracowane zostały nowe metody projektowania. Te zmiany doprowadziły do ukształtowania się obszaru tematycznego nazywanego w skrócie „współczesne systemy produkcyjne”. Podręcznik niniejszy jest poświęcony tej właśnie problematyce. Przeznaczony jest dla studentów drugiego stopnia kierunku „Zarządzanie” prowadzonego na Politechnice Poznańskiej. Został opracowany w ramach projektu „Wiedza dla gospodarki”, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zawiera treści przydatne dla zajęć wykładowych i projektowych.

Słowa kluczowe: projektowanie, system produkcyjny, produkcja
Wybrane punkty ryzyka transportowanych produktów żywnościowych
Autor: Sokołowski Grzegorz
Źródło: Przemysł Spożywczy 2017 nr 7, s. 17-18
Rok wydania: 2017
Streszczenie:

W artykule przedstawiono kwestie bezpieczeństwa żywności i wybrane problemy, z którymi można się spotkać w procesach związanych z transportem tych produktów. W artykule opisano aspekt identyfikowalności produktów żywnościowych transportowanych w łańcuchu dostaw. W szczególności scharakteryzowano problemy zdefiniowane w obszarze przyjęć do centrum dystrybucyjnego (CD) sieci handlowej i wydawania towarów z CD do sklepów, identyfikowainość to zdolność śledzenia (odtworzenia historii) przepływu dóbr w łańcuchach dostaw wraz z rejestracją parametrów identyfikujących te dobra oraz wszystkie lokalizacje objęte tym przepływem.

Słowa kluczowe: żywność, produkty spożywcze,transport, ryzyko,traceability, łańcuchy dostaw, AI, automatyczna identyfikacja
Wybrane wskaźniki zrównoważonego rozwoju
Autor: Gus-Puszczewicz Aleksandra
Źródło: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Gdańskiego nr 47. Ekonomika Transportu i Logistyka
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański
Miejsce wydania: Gdańsk
ISBN: 0208-4821
Streszczenie:

W artykule omówiono ideę zrównoważonego rozwoju oraz przedstawiono wybrane wskaźniki społeczno-ekonomiczne w świetle idei zrównoważonego rozwoju.

Słowa kluczowe: rozwój zrównoważony, idea zrównoważonego, wskaźniki społeczno-ekonomiczne, wskaźniki ekonomincze, wskaźniki gospodarcze
Wykorzystanie planowania sprzedaży i operacji w małych i średnich przedsiębiorstwach
Autor: Adamczak Michał, Domański Roman, Cyplik Piotr
Źródło: LogForum 2013 nr 1, artykuł 2
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Wzrost konkurencyjności na rynku, oczekiwania klientów związane ze skróceniem czasu realizacji zamówienia oraz obniżanie ceny produktów i usług, wymagają od przedsiębiorstw poprawy efektywności procesów wewnętrznych. Jednym ze sposobów realizacji tego postulatu jest integracja procesów planowania. Metodą realizacji idei integracji procesów planowania jest SOP (Sales and Operations Planning). Przeprowadzone badania pozwoliły na identyfikację sposobów realizacji procesu planowania sprzedaży i operacji w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Słowa kluczowe: plan sprzedaży i operacji, integracja procesów planowania, małe i średnie przedsiębiorstwa
Wykorzystanie standardowych kodów kreskowych w celu identyfikacji pacjentów - proponowane rozwiązanie
Autor: Gawrońska-Błaszczyk Anna, Łuczak-Noworolnik Lucyna
Źródło: Logistyka 2015 nr 5, s. 45-47
Rok wydania: 2015
Streszczenie:

W nowocześnie zarządzanych szpitalach wykorzystuje się automatyczną identyfikację pacjentów, która ułatwia szybki dostęp do wszelkich informacji osobowych oraz stanu chorego. Celem artykułu jest zaprezentowanie uwarunkowań prawnych w Polsce, dotyczących kodowania danych pacjenta oraz przedstawienie praktycznych sposobów ich realizacji na tle zidentyfikowanych na drodze obserwacji i badań ankietowych rozwiązań stosowanych przez wybrane podmioty lecznicze w Polsce.

 

Słowa kluczowe: e-zdrowie, kody kreskowe, AI, automatyczna identyfikacja, szpitale
Wykorzystanie standardowych kodów kreskowych w celu identyfikacji pacjentów - ramy prawne
Autor: Gawrońska-Błaszczyk Anna, Łuczak-Noworolnik Lucyna
Źródło: Logistyka 2015 nr 4 s. 38-39
Rok wydania: 2015
Streszczenie:

Celem artykułu jest zaprezentowanie uwarunkowań prawnych w Polsce dotyczących kodowania danych pacjenta oraz przedstawienie praktycznych sposobów ich realizacji na tle zidentyfikowanych na drodze obserwacji i badań ankietowych rozwiązań, stosowanych przez wybrane podmioty lecznicze w Polsce.

Słowa kluczowe: prawo, AI, automatyczna identyfikacja, e-zdrowie,szpitale
Wyroby spożywcze dla wojska: nowe wymagania dla dostawców
Autor: Kosmacz-Chodorowska Anna
Źródło: Przemysł Spożywczy 2014 nr 7, s. 8-10
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

W artykule zaprezentowano wymagania Polskich Sił Zbrojnych w stosunku do dostaw wyrobów przemysłu spożywczego, zastosowanie podstawowych standardów GS1 w technologii ADC, a docelowo również w EDI, w gospodarce cywilnej i wojskowej. Wskazano też, jak pogodzić uwarunkowania specyfiki funkcjonowania logistyki obu gospodarek oraz jakie zadania ma obecnie do spełnienia zarówno polskie wojsko, jak i dostawcy wyrobów spożywczych.

Słowa kluczowe: GS1, wosko, produkty spożywcze, żywność, ADC, logistyka wojskowa, EDI
Wyznaczanie poziomu informacyjnego dla odnawiania zapasu w warunkach nieciągłego przeglądu jego stanu
Autor: Krzyżaniak Stanisław
Źródło: Logistyka 2013 nr 5, s. 42-45
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Obserwowane w praktyce wartości poziomu obsługi przy odnawianiu zapasu w oparciu o tak zwany poziom informacyjny, są często istotnie niższe od wartości oczekiwanych, wynikających z zastosowania klasycznego wzoru na obliczanie poziomu informacyjnego zapasu. W artykule omówiono możliwe przyczyny tego zjawiska i zaproponowano korektę wzoru na obliczanie poziomu informacyjnego, uwzględniającą konsekwencję nieciągłego przeglądu stanu zapasów w tym systemie. Model analityczny został zweryfikowany badaniami symulacyjnymi.

Słowa kluczowe: zapasy, magazynowanie, modele symulacyjne
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.