A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9
Branża TSL coraz bliżej standardów globalnych GS1
Autor: Kosmacz-Chodorowska Anna
Źródło: Logistyka 2010 nr 1, s. 78-80
Rok wydania: 2010
Streszczenie:

Klienci firm sektora TSL, szczególnie producenci i handlujący masowo produktami różnych branż, coraz czę­ściej wdrażając usprawniające systemy e-gospodarki, w tym ADC i EDI, bazują wyłącznie na standardach i rozwiązaniach globalnych systemu GS1. W artykule m.in. o Globalnym Identyfikatorze Przesyłki - GINC: IZ 401 oraz  Globalnym Numerze Identyfikacji Wysyłki - GSIN: IZ (402).

Słowa kluczowe: GS1, standardy, TSL, AI, automatyczna identyfikacja
Business cooperation of logistics companies with small and medium enterprises – research report
Autor: Zowada Krzysztof
Źródło: Journal of Economics & Management 2013, Vol. 12, s. 111 – 120
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: UE Katowice
Miejsce wydania: Katowice
Streszczenie:

Główne problemy logistyczne z jakimi spotykamy się w małych i średnich firmach, nie odbiegają zwykle od problemów, jakie występują w większych przedsiębiorstwach handlowych, produkcyjnych czy usługowych. Wszystkie podejmowane decyzje, również te dotyczące logistyki mają wspólny mianownik, którym jest kryterium racjonalności i efektywności. W tym kontekście posiadanie odpowiednich kompetencji logistycznych, pozyskanych z rynku w drodze współpracy z przedsiębiorstwami świadczącymi różnego typu usługi logistyczne to coraz powszechniejsze zjawisko w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Artykuł stanowi próbę podsumowania badań autora dotyczących współpracy sektora MSP z szeroko rozumianymi usługodawcami logistycznymi.

Słowa kluczowe: małe i średnie przedsiębiorstwo, usługi logistyczne, usługodawca logistyczny
CASTLE wspiera politykę regionalną w obszarze logistyki
Autor: Nowak Iwo
Źródło: Logistyka 2011 nr 4 (dodatek płyta CD "Logistyka - nauka: Artykuły recenzowane")
Rok wydania: 2011
Streszczenie:

Nowe trendy w ekonomii i zarządzaniu otwierają przed administracją publiczną i światem biznesu nowe pola współpracy oraz systemy. Logistyka jest jednym z tych pól, a Centra Kompetencji w Logistyce (LoCC) stanowić mogą innowacyjny system współpracy i koordynacji między organami publicznymi i prywatnymi. Współpraca bowiem między sferami prywatną i publiczną nie jest wolna od problemów. Centrum Kompetencji w Logistyce może być konkretnym rozwiązaniem, które ułatwi wspólne, publiczno – prywatne, działania w dziedzinie transportu i logistyki. LoCC może być głównym organem skupiającym się na logistyce regionalnej, ponieważ działa na szczeblu regionalnym, między władzami publicznymi a operatorami prywatnymi.

Słowa kluczowe: CASTLE, polityka regionalna, projekty, projekty unijne, transport, logistyka, centra kompetencji w logistyce
Cement workowany - kolej efektywniejsza od ciężarówek
Autor: Jeleń Izabela
Źródło: Logistyka 2012 nr 5, s. 68-69
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

W artykule o transporcie w firmie Lafarge Cement SA. Cement workowany producenta przewozi się z zakładów produkcyjnych w miejscowościach: Piechcin oraz Małogoszcz do klientów zlokalizowanych w miejscowościach: Sierpc, Czersk, Lidzbark, Płock.

Słowa kluczowe: Lafarge Cement SA, cement, transport kolejowy, cement workowany
Cluster-sourcing - koncepcja zwiększenia efektywności przedsiębiorstw klastrowych
Autor: Frankowska Marzena
Źródło: Gospodarka Materiałowa & Logistyka 2014 nr 7 (dodatek CD)
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

Koncepcja cluster-sourcing jest odpowiedzią na zróżnicowane uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw lokalnych we współczesnej gospodarce. Uwzględnia ona z jednej strony siłę oddziaływania procesów globalizacyjnych na możliwości efektywnego funkcjonowania podmiotów reprezentujących regionalną gospodarkę. Z drugiej strony wskazuje, że dążenie do rozwoju przedsiębiorstw oraz wzrostu ich efektywności możliwe jest nie tylko w wyniku starań samych przedsiębiorstw i organizacji klastrowych, ale również dzięki świadomym władzom regionalnym odpowiedzialnym za kierowanie polityki i dystrybucji środków finansowych. Na obecnym etapie przedmiotowej wiedzy oraz na podstawie własnych doświadczeń jako menedżer klastra, można jedynie zauważyć konieczność dalszych badań w tym zakresie, czego autorka ma zamiar się podjąć w przyszłości.

Słowa kluczowe: klastry, gospodarka, cluster-sourcing, zarządzanie przedsiębiorstwem
Co warto rozdzielić w... paletach (cz. 1)
Autor: Krojenka Zbyszko
Źródło: Logistyka 2012 nr 3, s. 54-55
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

Artykuł dotyczy paletowych jednostek ładunkowych. Zawiera m.in. wytyczne dla palet obwodowych i płozowych.

Słowa kluczowe: jednostki ładunkowe, palety
Co warto rozdzielić w... paletach (cz. 2)
Autor: Krojenka Zbyszko
Źródło: Logistyka 2012 nr 4, s. 40-41
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

Autor artykułu omawia wymagania w dziedzinie bezpieczeństwa i hi­gieny użytkowania sprzętu roboczego przez pracowników pod­czas pracy w kontekście wykorzystywania paletowych jednostek ładunkowych.

Słowa kluczowe: jednostki ładunkowe, palety, bezpieczeństwo
Comparision of logistics indicators as a way of improving efficiency of supply chains
Autor: Cudziło Marta, Kolińska Karolina
Źródło: Research in Logistics & Production 2014 nr 1, s. 21-32
Rok wydania: 2014
Streszczenie:

Artykuł dotyczy porównywania wskaźników logistycznych jako sposobu na poprawę efektywności łańcuchów dostaw.

Słowa kluczowe: wskaźniki logistyczne, łańcuchy dostaw, efektywność
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.