Artykuł omawia możliwości zastosowania materiałów absorpcyjnych EMC (kompatybilność elektromagnetyczna) do eliminacji zakłóceń w pracy radiowych systemów komunikacyjnych
Artykuł przedstawia konieczność oraz uwarunkowania powstawania jednolitego rynku cyfrowego w Europie, zarówno z punktu widzenia pojedynczego obywatela, przedsiębiorcy, jak i społeczności międzynarodowej. Europejska gospodarka cyfrowa obejmuje wiele dziedzin odnoszących się bezpośrednio do życia codziennego, jak i prowadzenia działalności gospodarczej. Główne obszary digitalizacji to e-społeczeństwo, e-handel, e-zdrowie, e-administracja, e-zamówienia publiczne oraz e-edukacja. Jednak wszystkie te aspekty mają jeden, wspólny mianownik, który łączy je wyjątkowo mocno. Otóż, wszystkie transnarodowe transakcje i umowy wymagają zastosowania wspólnego, przejrzystego i bezpiecznego prawa – międzynarodowej e-sprawiedliwości, która ułatwia i przyspiesza działanie tradycyjnego wymiaru sprawiedliwości w krajach członkowskich UE. W dalszej części artykuł opisuje 2 sztandarowe projekty Komisji Europejskiej, wspierające wdrożenie e-sprawiedliwości: e-CODEX i e-SENS (ICT PSP). Szczegółowo przedstawiono też przygotowane pilotaże projektu e-SENS w obszarze e-sprawiedliwości, dotyczące spraw małżeńskich i odpowiedzialności rodzicielskiej (matrimonial matters and parental responsibility) oraz europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym (European Account Preservation Order).
Celem artykułu jest prezentacja podstawowych zagadnień opisujących problematykę intermodalności w segmencie przewozów pasażerskich w kontekście integracji usług transportu kolejowego i lotniczego w ramach koncepcji airport rail links,jak również ocena możliwości wdrażania tej koncepcji w działalności polskich portów lotniczych na przykładzie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów.
Podręcznik do nauki języka rosyjskiego zawiera 20 rozdziałów tematycznych, ułożonych według podobnego schematu. Każdy rozdział składa się z tekstu związanego z omawianą tematyką. Następnie wprowadzane są ćwiczenia mające na celu rozwój umiejętności w zakresie rozumienia, tłumaczenia i konwersacji w języku rosyjskim. Jako uzupełnienie rozdziałów autorzy zaproponowali ćwiczenia sprawdzające słownictwo, utrwalenie występujących w danym rozdziale terminów specjalistycznych, opanowanie synonimów oraz wdrażanie do wykorzystywania pojęć we właściwym kontekście. Na końcu książki zamieszczono wzory wybranych dokumentów w języku rosyjskim oraz słownik terminów logistycznych rosyjsko-polski i polsko – rosyjski. Vladimir Dudakow – filolog i Jacek Szołtysek – logistyk – starali się znaleźć kompromis pomiędzy potrzebami nauczenia języka specjalistycznego a prezentowaniem zakresu logistyki.
Podręcznik jest zbiorem angielskich tekstów źródłowych o tematyce logistycznej, uzupełnionych ćwiczeniami leksykalnymi oraz zadaniami rozwijającymi sprawność pisania i swobodnego wypowiadania się na tematy związane z logistyką. Każdy z 25 rozdziałów tematycznych (units) rozpoczyna się czytanką, do której został przygotowany glosariusz podstawowych terminów w niej występujących. Kolejnym elementem są ćwiczenia leksykalne, mające na celu utrwalanie słownictwa użytego w czytankach, a także ćwiczenia na mówienie i redagowanie podstawowych pism z zakresu logistyki. Podręcznik jest przeznaczony dla osób przygotowujących się do pracy w branży logistycznej, przede wszystkim uczniów kształcących się w zawodzie technik logistyk oraz studentów logistyki - słuchaczy lektoratów języka angielskiego. Cel, jaki postawili sobie autorzy, to przygotowanie uczniów do prowadzenia rozmów i korespondencji z anglojęzycznymi kontrahentami pracującymi w działach logistyki przedsiębiorstw handlowych i produkcyjnych, firmach logistycznych i spedycyjnych. Przyswojenie materiału ujętego w książce pozwoli na uzupełnienie i podniesienie znajomości języka angielskiego, a w szczególności doskonalenie posługiwania się terminologią logistyczną.
Na różnych etapach w łańcuchach dostaw związanych z produkcją i dystrybucją artykułów spożywczych eksploatowane są magazyny. Wiele z nich wyposażonych jest w różnego rodzaju regały. Ich eksploatacja wymaga od użytkowników sprawowania nad nimi nadzoru, który zapewni odpowiednie bezpieczeństwo pracy w ich otoczeniu. W artykule omówiono zagadnienia związane z nadzorem nad najczęściej użytkowanymi w magazynach regałami paletowymi na etapie oddawania ich do i podczas eksploatacji.
Choć decyzje logistyczne w małych i średnich przedsiębiorstwach niejednokrotnie z operacyjnego punktu widzenia są prostsze, to często z racji braku ich powtarzalności oraz odpowiednich kompetencji osób je podejmujących, mogą nastarczać wielu problemów. Ponadto wciąż wśród właścicieli i menedżerów mniejszych przedsiębiorstw obecne jest przeświadczenie o braku wystarczających środków finansowych na zakup odpowiednich rozwiązań IT wspierających podejmowanie decyzji, w tym decyzji logistycznych. Współcześnie dostęp do określonych narzędzi informatycznych wydaje się jednak o wiele łatwiejszy. Powstają systemy i oprogramowanie dedykowane sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, uwzględniające jego potrzeby. Dodatkowo istnieją firmy, których działania pod kątem dostarczania narzędzi IT (oprogramowania) dla sektora MSP trwają od dłuższego czasu. Wydaje się zatem, że problematyka wyboru i zastosowania odpowiednich narzędzi wspierających procesy decyzyjne w mniejszych firmach związana jest często ze świadomością decydentów, iż istnieje dedykowana dla nich grupa narzędzi IT. W świetle przedstawionych okoliczności będących odzwierciedleniem podejmowanego przez autorów problemu badawczego związanego z wykorzystaniem narzędzi IT w procesach decyzyjnych MSP, celem artykułu jest określenie stanu istniejącego w zakresie dostępności i stopnia wykorzystania narzędzi IT w logistycznych procesach decyzyjnych małych i średnich przedsiębiorstw.
Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.