Organisational change management is not efficient without gaining and sharing knowledge by the members of the enterprise. Both in the conditions of relative organisational stability and in organisational chaos resulting from dynamic introduction and management of changes there is a constant need of improvement and of shaping competences and distribution of knowledge in the enterprise. The publication presents key programs of building knowledge conducted in a metallurgical enterprise.
W artykule opisano opracowanie prototypu bramki RFID, która realizuje skuteczne i selektywne odczytywanie znaczników RFID bez konieczności zmian infrastrukturalnych otoczenia, co umożliwia uniezależnienie się od środowiska, w którym jest instalowana. Pole poprawnego odczytu jest tu kształtowane przez zastosowanie w układzie odpowiednich materiałów absorpcyjnych, pochłaniających fale elektromagnetyczne oraz eliminujących z układu zjawiska niepożądane, takie jak: załamywanie się i odbijanie fal. Bramka jest wykonana modułowo, z materiałów gwarantujących jej wystarczającą wytrzymałość mechaniczną i ochronę przed ewentualnymi uszkodzeniami.
Efektywne i właściwe zarządzanie jakością usług transportowych jest dzisiaj możliwe jedynie przy szerokim wykorzystaniu najnowszych standardów jakościowych, których rola w niekwestionowany sposób z każdym dniem staje się coraz ważniejsza. Z pomocą menedżerom przychodzi technika z całą paletą nowoczesnych narzędzi. Trzeba pamiętać jednak o tym, by wykorzystywać je z myślą o całej macierzy współzależności, by likwidując jedno zagrożenie, nie spotęgować drugiego. Artykuł prezentuje możliwości wykorzystania jakościowej oceny usług transportowych metodą SERVQUAL.
Wywiad z Beatą Kruszyńska, Specjalistą ds. transportu w SITECH Sp. z o.o. na temat wdrożenia nowej koncepcji logistycznej.
Artykuł dotyczy transportu kolejowego realizowanego w firmie Pfeifer&Langen Polska - z zakładów produkcyjnych w Gostyniu, Miejskiej Górce, Środzie Wielkopolskiej i Glinojecku do portów w Gdyni lub Gdańsku.
Kompendium terminologiczne z zakresu szeroko rozumianej logistyki zawiera ponad 1700 pojęć i ich definicji. Kolejna edycja Słownika, podobnie jak poprzednie, ujmuje kompleksowo hasła odnoszące się do organizacyjno-techniczno-strategicznych aspektów współczesnej logistyki. Obecne wydanie rejestruje dodatkowo nowe terminy odzwierciedlające zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w gospodarce. Zmiany te dotyczą poszczególnych systemów logistycznych. Autorzy wprowadzili wiele nowych terminów, m.in. z dziedziny techniki i technologii procesów logistycznych, wskaźników logistycznych czy nowoczesnych usług dystrybucyjnych, w tym rynku przesyłek kurierskich. Na dobór haseł miało także wpływ opublikowanie w latach 2013-2014 aktualnych norm europejskich, określających standardy w wielu obszarach logistyki. Dotyczą one zarówno projektowania, wykonawstwa, jak i eksploatacji urządzeń (m.in. palet i regałów magazynowych). Słownik, opracowany we współpracy z Polskim Towarzystwem Logistycznym (PTL), będzie wyjątkową pozycją w biblioteczce każdego logistyka. Zawarte w nim terminy i definicje wzbogacą także wiedzę wszystkich zainteresowanych nowoczesnym zarządzaniem. Do korzystania z kompendium zachęcamy również dziennikarzy, tłumaczy i przedstawicieli innych środowisk zawodowych, którzy w swojej pracy spotykają się z terminami logistycznymi.
W opracowaniu poruszono problematykę specyficznych wymogów, z jakimi wiąże się kształtowanie procesów logistycznych w MSP.
Między przedsiębiorstwami funkcjonującymi w łańcuchu dostaw wywiązuje się więź zależności i wzajemnych relacji. Siła pozytywnych więzi określana jest mianem spójności. Spójność jest jednym z elementów konstytutywnych łańcucha dostaw. Zależy od poziomu rozwoju więzi zależności między przedsiębiorstwami w tym łańcuchu. Autorka problem spójności łańcucha dostaw analizuje poprzez zastosowanie sieci semantycznych. Analiza pozwoliła wskazać odmienne postrzeganie tego samego zagadnienia.
Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej”
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.