A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

Badanie relacji sfery produkcji i sfery logistyki firm. Międzynarodowe studia komparatywne

Wykonawca: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - zespół Katedry Logistyki Ekonomicznej w składzie: prof. UE. dr hab. Danuta Kisperska-Moroń, dr Edyta Klosa, dr Ryszard Piniecki, dr Artur Świerczek
Program/Priorytet: Badania statutowe
Rodzaj: praca badawcza realiz. w ramach dział.statutowej
Czas realizacji badania: 2009
Główny cel badania:

Analiza istoty związków produkcji i logistyki w obrębie tradycyjnych strategii produkcyjnych zorientowanych na efektywność produkcji oraz nowoczesnych tendencji strategicznych dążących do stworzenia elastycznych i dynamicznych systemów produkcji. Wyniki tej analizy porównano pomiędzy wybranymi krajami o dojrzałej gospodarce rynkowej oraz wyłaniającymi się gospodarkami rynkowymi.
W badaniach postawiono podstawowe pytania badawcze, które mają na celu zidentyfikowanie cech, problemów i głównych obszarów decyzyjnych na styku procesów produkcji i logistyki w szeregu krajów. Dla zrealizowania założonych celów projektu sformułowano następujące pytania badawcze:

•    zidentyfikowanie czynników lokalizacji materiałowego punktu rozdziału w przepływie dóbr,
•    rozpoznanie znaczenia procesu prognozowania popytu w badanych przedsiębiorstwach.

Opis:

Procesy logistyczne wiążą wszystkie działania firmy i są skierowane przede wszystkim na zwiększenie wartości wymiennej i użytkowej produktów o walory: przestrzenny i czasowy. Walor przestrzenny wiąże się z faktem, że procesy logistyczne doprowadzają sprawnie produkt na jego miejsce przeznaczenia. Walor czasowy wynika z uwzględnienia stosownego momentu dostawy wynikającego z bezpośredniego zapotrzebowania. Mówi się również o tym, że procesy logistyczne powodują transformację produktów, np. procesy magazynowania realizują zmiany czasowe, procesy transportu dotyczą zmian przestrzeni, procesy przeładunku wprowadzają zmiany ilości i gatunku, itp.
Jednym z najistotniejszych elementów określających relacje pomiędzy sferą produkcji i logistyki jest usytuowanie materiałowego punktu rozdziału, który decyduje o strukturze przepływów materiałów i produktów. Lokalizacja materiałowego punktu rozdziału w obrębie strumienia produktów jest strategiczną decyzją o krytycznym znaczeniu dla relacji procesów produkcji i procesów logistycznych. W wyniku tej decyzji procesy te mogą być zarządzane poprzez decyzje oparte na zamówieniach lub na prognozach. Tak więc lokalizacja materiałowego punktu rozdziału determinuje charakter związków procesów produkcji i ich wsparcia logistycznego.

 

 

 

Słowa kluczowe: materiałowy punkt rozdziału, relacje procesów produkcji i procesów logistycznych, procesy logistyczne, transformacja
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.