A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

Nowa koncepcja pomiarów w komorach bezodbiciowych z regulowanym kątem pochylenia anteny

Wykonawca: Instytut Logistyki i Magazynowania
Program/Priorytet: Temat statutowy S-3719-2-2014
Rodzaj: praca badawcza realiz. w ramach dział.statutowej
Czas realizacji badania: 2014, 2015
Główny cel badania:

Wykonanie pomiarów wartości referencyjnych emisji pola elektromagnetycznego wysyłanego przez źródło zaburzeń z użyciem anteny logarytmiczno - periodycznej i anteny tubowej (rożkowej) oraz określenie wpływu zmiany kąta nachylenia anten na poziomy rejestrowanych sygnałów. Prace podjęto, by ukazać różnice między pomiarami prowadzonymi z wykorzystaniem anteny bez możliwości regulacji kąta jej pochylenia oraz dla włączonej funkcji pochylenia anteny względem płaszczyzny odniesienia.

Opis:

Praca dotyczyła pomiaru emisji zaburzeń elektromagnetycznych w komorach bezodbiciowych EMC. Głównym zadaniem było wykazanie wpływu pochylania anteny w czasie jej unoszenia, wobec wymagań normatywnych, które tego nie definiują. W celu ukazania różnicy pomiędzy działaniem anteny z funkcją pochylenia oraz bez funkcji pochylenia przeprowadzono pomiary wartości referencyjnych emisji pola elektromagnetycznego dla wzorcowego źródła szumu. Pomiary zostały wykonane w komorze bezodbiciowej. Pole elektromagnetyczne generowane przez źródło zaburzeń zmierzono wykorzystując antenę logarytmiczno - periodyczną w zakresie od 30 - 1000 MHz oraz antenę tubową w zakresie od 1-3 GHz wraz z odbiornikiem pomiarowym. Pomiary zostały przeprowadzone w oparciu o obowiązującą normą PN - EN 55022. Na podstawie uzyskanych wyników pomiarowych zaobserwowano różnicę pomiędzy trybami pracy anten z pochyleniem i bez pochylenia. Przy wykorzystaniu funkcji pochylenia poziomy rejestrowanych sygnałów są wyższe niż w przypadku opisanej metody normatywnej. Podejście takie jest zgodne z założeniem, że należy zlokalizować maksymalną emisję pochodzącą od badanych urządzeń.
Wyniki pracy mogą być wykorzystane przez producentów urządzeń elektronicznych.

Słowa kluczowe: EMC, kompatybilność elektromagnetyczna, urządzenia elektroniczne, pole elektromagnetyczne, pomiary, badania, anteny
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.