A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

Wykorzystanie koncepcji 5S w celu lepszej organizacji stanowiska pracy

Autor: Monika Owczarzak
Promotor: Katarzyna Grzybowska
Rok wydania: 2013
Miejsce wydania: Poznań
Wydawnictwo/Instytucja sprawcza: Politechnika Poznańska
Wydział/Instytut/Katedra: Wydział Inżynierii Zarządzania / Katedra Zarządzania Produkcją i Logistyki
Opis fizyczny: 96 s.
Abstrakt:

Tematem niniejszej pracy jest wykorzystanie koncepcji 5S w celu lepszej organizacji stanowiska roboczego. 5S jest narzędziem zapewniającym stworzenie oraz utrzymanie porządku w przedsiębiorstwie. Z prawidłowym wdrożeniem metody wiąże się również wzrost produktywności oraz zwiększenie zaangażowania personelu. Niejednokrotnie zdarza się, że nieuporządkowane stanowisko maskuje wiele rodzajów marnotrawstwa.
Pierwszą część opracowania stanowi część teoretyczna, napisana na podstawie literatury, obejmująca przedstawienie metody i jej poszczególnych elementów. Zaprezentowany został także przebieg procesu wdrożenia oraz sposoby utrzymania systemu. Część druga zawiera natomiast analizę efektów wdrożenia systemu 5S w wybranym przedsiębiorstwie oraz jego charakterystykę. Szczegółowo opisany został proces wdrożenia koncepcji, ze wskazaniem słabych punktów. W części tej przedstawiono także wszystkie problemy, z jakimi borykało się przedsiębiorstwo przed wdrożeniem 5S oraz sposoby ich wyeliminowania. Zaprezentowane zostały również wszystkie osiągnięte korzyści.
Stosowanie zasad 5S w przedsiębiorstwie jest podstawą do wdrożenia innych systemów jakościowych, takich jak JIT, SMED czy TPM. Wszystko to ma wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstwa i jego pozycję na rynku. Wdrożenie systemu jest więc bardzo istotne, a zarazem zapewnia wiele korzyści.

Typ pracy: magisterska
Słowa kluczowe: produkcja, usprawnianie, 5S, organizacja stanowiska pracy na linii produkcyjnej
Located in: Praca dyplomowa
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.