A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

Poziom dostępności zapasu – uzupełniający wskaźnik poziomu obsługi w zarządzaniu zapasami

Autor: Krzyżaniak Stanisław
Źródło: Logistyka 2012 nr 6, s. 29-33
Rok wydania: 2012
Streszczenie:

Wskaźnik POP określający prawdopodobieństwo obsłużenia popytu w cyklu uzupełnienia zapasu, nie pozwala odpowiedzieć na pytanie: „co ile tygodni, dni?”, albo: „ile razy w roku?” wystąpi brak w zapasie. Jego wartość odpowiada bezpośrednio na pytanie: „co ile cykli zdarzy się brak?”. Omówiony w artykule wskaźnik PD (poziom do stępności zapasu) pozwala na odniesienie się przy określeniu prawdopodobieństwa dostępności do określonych jednostek czasu, a nie tylko okresów objętych cyklami dostaw. Jest to ważne z punktu widzenia sterowania zapasami poszczególnych pozycji asortymentowych, szczególnie w przypadku rozwiązywania problemów ich jednoczenej dostępności w dowolnej jednostce czasu. Z przedstawionych rozważań i wzorów widać jednak, że o poziomie tak zdefiniowanego poziomu decyduje nie tylko parametr POP, (determinujący bezpośrednio poziom zapasu za bezpieczającego, a pośrednio sterujący odnawianiem zapasu), ale także liczba (częstotliwość) dostaw, która wynika przecież wprost z przyjętej wielkości dostawy. Oznacza to, że optymalizacja zapasu gwarantującego wymagany poziom dostępności PD (zgodnie z przyjętą w artykule definicją), będzie wymagała jednoczesnego uwzględnienia wielkości dostaw, jak i wskaźnika POP.

Słowa kluczowe: zapasy, popyt, wskaźniki, POP
Located in: Publikacja
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.