A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 0-9

Koordynacja w łańcuchu dostaw – przejaw zarządzania logistycznego – wyniki badań

Autor: Grzybowska Katarzyna
Źródło: Gospodarka Materiałowa i Logistyka 2013 nr 11, s. 20-22
Rok wydania: 2013
Streszczenie:

Koordynacja stała się istotnym czynnikiem integracji różnych części organizacji oraz różnych przedsiębiorstw działających w strukturach typu łańcuch dostaw lub sieć. Wydaje się być również kluczowym czynnikiem powodzenia zarządzania logistycznego. Koordynacja jest jednak jedną z barier integracji łańcuchów dostaw obok braku zaufania, braku zrozumienia zasad, nieodpowiednich systemów informatycznych i różnic w wyznaczonych celach. W publikacji „Modeling enablers for sustainable logistics collaboration integrating Canadian and Polish perspectives” analizowano czynniki, które mają istotny wpływ na współpracę przedsiębiorstw z perspektywy ekspertów w Polsce i Kanadzie. Wyniki wskazują na wysoką lokatę koordynacji (3 miejsce w Polsce, po komunikacji i dzieleniu się informacjami – średnia 4,4 w skali 1-5 i 2 miejsce w Kanadzie, po zaufaniu – średnia 4,3). Autorzy tej publikacji wskazują, że koordynacja jest zmienną zależną, która ma dużą siłę napędową oraz jest czynnikiem bardzo niestabilnym. To sprawia, że wszelkie działania związane z koordynacją mają wpływ na inne czynniki współpracy oraz integracji przedsiębiorstw w strukturach typu łańcuch dostaw lub sieć. To sprawia, że podjęto dalsze badania tym zakresie.
   Celem publikacji jest prezentacja wyników badań prowadzonych w pierwszej połowie 2013 roku. Badania dotyczyły zaufania, relacji między partnerami biznesowymi i koordynacji ich działań w łańcuchu dostaw. Prezentowany materiał dotyczy ostatniego zagadnienia – koordynacji działań, rozumianej jako przejaw zarządzania logistycznego firm.

Słowa kluczowe: łańcuch dostaw, koordynacja działań
Located in: Publikacja
Powered by Sigsiu.NET

Projekt BiLog jest realizowany w ramach Programu „Kreator innowacyjności - wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
i uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.